neiseyarar.gen.tr https://www.neiseyarar.gen.tr Ne İşe Yarar, Bitki ve Gıdalar Ne İşe Yarar tr-TR hourly 1 Copyright 2019, neiseyarar.gen.tr Mon, 11 Jul 2016 00:00:00 +0000 Wed, 20 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Sosyal Hizmet Yüksek Lisans Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/sosyal-hizmet-yuksek-lisans-ne-ise-yarar.html Sun, 08 Jul 2018 19:07:44 +0000 Sosyal Hizmet Yüksek Lisans Ne İşe Yarar, Günümüzde çok fazla kentleşme sorunu yaşanması ile bir takım sosyal sorunları da beraberinde getirmektedir. Son zamanlarda sosyal hizmetlere olan ihtiyacın artışı insanları bu alana te Sosyal Hizmet Yüksek Lisans Ne İşe Yarar, Günümüzde çok fazla kentleşme sorunu yaşanması ile bir takım sosyal sorunları da beraberinde getirmektedir. Son zamanlarda sosyal hizmetlere olan ihtiyacın artışı insanları bu alana teşvik etmeye zorlamıştır. Sosyal hizmetlere olan ihtiyaç, sosyal çalışma alanlarında bir çok açığa sebep olduğundan, sosyal hizmetlerde çalışmayı arzu edenler için, iş imkanları sağlamıştır. Nitelikli ve eğitimli personellerin bu alan için yetiştirilmesi ile bu alanda personel çalıştırılmaya başlanmıştır. Bunun için sosyal hizmetler yüksek okulu açılarak hem çalışma eğitimi hazırlanmış hemde bu alanda genç ve yetenekli akademik personeller yetiştirilmeye başlanmıştır.

Sosyal Hizmet Yüksek Lisans Ne İşe Yarar, Bugünkü şartlarda günümüzde yaklaşık olarak 25 varan Sosyal Hizmet Yüksek Lisans bölümü vardır. 2012 yılından itibaren 45 üniversitede Sosyal Hizmet Yüksek Lisans Bölümü açılmıştır. Ancak gerekli öğrenci ve personel açığı nedeni ile şuan günümüzde sadece 25' i eğitim alanında faaliyet göstermektedir. Diğer 20 bölüm eleman ve öğrenci yetersizliği nedeni ile faaliyet gösterememektedir. Ancak günümüzde bu alanda oluşan açıklık nedeni ile bu bölüme olan talep hızla yaygınlaşmaktadır. Sosyal Hizmet Yüksek Lisans Bölümündeki açık öğrenciler tarafından da çok cazip gelmeye başlamıştır.

Sosyal Hizmet Yüksek Lisans Ne İşe Yarar, Sadece Sosyal Hizmet Yüksek Lisans Bölümünde değil Sosyal Hizmet Yüksek Lisansüstü eğitim alanlarında da bir çok açık vardır. Örneğin, sosyal yardımlar, alternatif çocuk bakımları, çocuk ihmal ve istismarı, aile içi şiddet gören çocuklar gibi, lisansüstü eğitim ve çeşitli sosyal sorun alanlarında da ihtiyaç vardır. Bu alanlarda uzmanlaşmış elemanlara olan ihtiyaç bu bölümde açığa yol açmasına sebep olmuştur. Ancak Sosyal Hizmet Yüksel lisansüstü eğitim- öğretim bölümü alanlarında ancak 7 üniversitede bu program faaliyettedir. Şuan günümüzde hala sosyal hizmet bölümlerinde akademisyen sayısını, sosyal hizmet bölümlerinde oluşan akademik kadroyu karşılayamadığı için açık oluşmaktadır. 

Sosyal Hizmet Yüksek Lisans Ne İşe Yarar, Üsküdar Üniversitesinde açılan Sosyal Hizmet Yüksek Lisans Programı ile bu alanda oluşacak bütün ihtiyacın karşılanması hedef alınmıştır. Bu alanda da büyük bir katkı sağlamaktadır. Üsküdar Üniversitesinin İstanbul gibi büyük ve merkezi bir yerde olması, sorunların araştırılması ve ulaştırılması açısından büyük önem ve iş birliği teşkil etmektedir. Sosyal hizmet yüksek lisans bölümü programına da akademik açıdan büyük başarı sağlamaktadır. 

Sosyal Hizmet Yüksek Lisansın Amacı:
 • Sosyal Hizmet Yüksek Lisans Programı, sosyal hizmetler alanında nitelikli ve uzman personel sayısını arttırmayı amaçlar. Aynı zamanda bilim dünyasına da katkı sağlayacak sosyal hizmet alanında çalışacak akademik genç yetenekli ve toplumun ihtiyacına duyarlı kişileri kazandırmayı hedefler.
 • Sosyal Hizmet alanında yetiştirilmek ve çalıştırılmak üzere yetiştirilen gençlerin meslek bilgisi ve eğitimlerini almalarını sağlamak.
 • Sosyal Hizmet ve çalışma uygulama çalışması yapan öğrencilere yada deneyimsiz sosyal çalışmacılar bilgi birikimi kazandırarak denetim ve yönlendirme yapan süper vizörler ' in zorunlu olarak lisansüstü düzeyde eğitim ihtiyacını karşılamayı sağlamak. 
 • Sosyal Hizmet alanlarında çalıştırılmak üzere, uzmanlık gerektiren bazı alanlarda çalışması sağlamak ve etkin sosyal hizmet ve çalışma müdahalesi yapabilecek insan gücü ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olabilmektir. 
]]>
50mm Lens Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/50mm-lens-ne-ise-yarar.html Mon, 09 Jul 2018 04:52:28 +0000 50mm Lens Ne İşe Yarar: 50mm lens, fotoğraf makinelerinin ön kısmında, içerisinde merceği olup, fotoğrafı çekilecek objenin görüntüsünü alarak makinenin içerisine aktarılmasına yarar. Diğer adı objektif olan fotoğraf mak 50mm Lens Ne İşe Yarar: 50mm lens, fotoğraf makinelerinin ön kısmında, içerisinde merceği olup, fotoğrafı çekilecek objenin görüntüsünü alarak makinenin içerisine aktarılmasına yarar. Diğer adı objektif olan fotoğraf makinesinin bir parçasıdır. 50mm lens, genelde hobi amaçlı ya da portre fotoğraf çekmeye yarayan zoom özelliği bulunmayan, ancak sabit odaklama ile çekim yapılabilen objektiftir. Bu fotoğraf makinesi objektifi ile belirli ölçülerde odaklamaya denk geldiğinden her türlü fotoğraf çekiminde rahatlıkla kullanılabilir.

50mm lensler genel olarak alt sınıf fotoğrafçılıkta hobi amaçlı kullanımlarda tercih ediliyor. Portre fotoğrafları içinde talep edilmesi nedeniyle orta derece bir portre lensi de denebilir. 50mm sabit bir açı verir. Zoom yapılmaz.  Konu ya da çekilecek objeye yakınlaşıp uzaklaşılabilir. Her zaman genel anlamda kullanabilecek ve birçok çekim yapılabilecek, 18-55mm’den daha nitelikli bir portre lensi gezi çantasında bulunmalıdır. 

50mm Lens Özelliği İle Neler Yapılabilir: 

Yukarıdaki nedenler hesaba katılarak, full frame fotoğraf makinesinde 50mm lens orta halli sokak fotoğrafçılığı için uygundur, Manzara ya da başka bir formlarda fotoğraflarda çekilebilir ancak bu kadraja çok şey sığmayabilir. Eski SLR analog fotoğraf makinelerinde genel olarak kit lens halde verilen 50mm’ler şu anda ise ikincil lens olarak kit alternatif eklenmekte. 

50mm Lensin ff (Full Frame) ve apsc (crop) Özellikli Makinelerde Kullanımı:

ff: Genel kullanım özelliğiyle detay isteyen resimler portre, makro çekim, sokak çekimleri gibi her yerde kullanabilir.
apsc: Bunda dar açı bulunduğundan genel olarak portre lensi tercih edilir. Bundan ayrı olarak makro (makro lens özelliği varsa), detay fotoğrafı yada still life ürün çekimleri içinde kullanılabilir.
.
50mm Lens Ne İşe Yarar50mm Lens Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
 • Fotoğraf makinesine uygun bayonet olması Mesela; Sigma 50mm de, canon, nikon, hem de sony bayonet bulunur.  
 • ff uyumlu mu veya crop uyumlu mu olacağı. Sony 50mm lens f/1.8 DT crop’a uygundur ve a99 gibi body’de iş yapmaz.
 • Bir diğer dikkat edilecek husus ise grup ve eleman sayısı. Eleman sayısı iç optik ve kaplama sayısını gösterir Az optik her vakit daha az kırılma ve netlik demektir.  Bundan dolayı ne kadar az optik eleman varsa o kadar iyi bir fotoğraf çekilir.
 • Diyafram bıçak sayısı da çok önemlidir. Zira 5 diyafram bıçağı olan eski Canon 50mm f/1.8 II lense karşılık, 7 diyafram bıçaklı yeni Canon EF 50mm f/1.8 STM arasında netlik ve bokeh niteliğinde çok fark vardır. 
 • Af özelliği fotoğrafa netlik kazandırır.
 • 50mm lens parasoley (gölgeleme) özelliği 
 • 50mm lens için filtreleme; (çok fazla gerekmiyor.)

50mm Lens Özelliği olan Fotoğraf Makinesi Marka ve Modelleri:
 • Canon EF 50mm f1.8 II 
 • Canon EF 50mm f1.8 Stm
 • Canon EF 50mm f2.5 Macro
 • Canon EF 50mm f1.4 Usm 
 • Canon EF 50mm f1.2L Usm
 • Nikon AF 50mm f1.8D Lens
 • Nikon AF-S 50mm f1.8G 
 • Nikon AF 50mm f1.4D 
 • Nikon AF-S 50mm f1.4G
 • Sigma 50mm f1.4 DG Hsm Art 
 • Samyang 50mm f1.4 AS Umc
 • Sony 50mm f1.8 DT Alpha A-Mount Standard Prime 
 • Sony 50mm f1.4 Alpha A-Mount Standard Prime 
 • Sony 50mm f1.4 Carl Zeiss Planar T Za
 • Sony 50mm f2.8 Macro Prime
 • Zeiss Milvus 50mm f1.4 ZF.2 
 • Zeiss 50mm f2.0 Makro-Planar Ze / Zf Macro 
 • Zeiss Milvus 50mm f-2M Zf.2 Macro 
 • Zeiss 50mm f/.4 Planar
 • Pentax smc Da 50mm f-1.8 
]]>
Arg 1250 Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/arg-1250-ne-ise-yarar.html Mon, 09 Jul 2018 17:06:28 +0000 Arg 1250 ne işe yarar, Arg arginin kelimesinin kısaltılmış halidir. Arginin vücutta önemli fonksiyonu olan bir aminoasit türüdür. Daha çok vücut geliştirme ile uğraşan kişilerin kullandığı bir üründür. 1886 yıl Arg 1250 ne işe yarar, Arg arginin kelimesinin kısaltılmış halidir. Arginin vücutta önemli fonksiyonu olan bir aminoasit türüdür. Daha çok vücut geliştirme ile uğraşan kişilerin kullandığı bir üründür. 1886 yılında İsviçreli kimyacı, Ernst Schultze tarafından bir bakla tohumundan ayrıştırılan arginin doğal yollar ile de alınabilmektedir. Bu besinler; ton balığı, yengeç, karides, somon gibi deniz ürünleri, et ürünleri (sığır, hindi ve tavuk vb.), yumurta, soya proteini. Bunların dışında arjinin kaynakları olmasına karşın, en çok temin edebileceğiniz kaynaklar bunlardır. Aminoasitler tüm hücrelerin yapı taşlarıdır ve protein üretiminde esas olduğu için sağlıklı bir beden için zorunludur. Vejetaryen iseniz yulaf ezmesi, buğday unu, buğday tohumu, granola, her türlü fındık, nohut ve soya gibi bir çok zengin bitkisel kaynaktan yararlanabilirsiniz.

Arg 1250 ne işe yarar ve nasıl kullanılır

Arg 1250 bazı supplement firmaları tarafından üretilmektedir. Bunlardan aldığınız ürünleri yaptığınız sporun ağırlığına göre kullanabilirsiniz. Antrenmana başlamadan önce 3-6 gram arasında dozlarda tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Arg 1250 ne işe yaradığına gelince, damarların genişlemesini sağlar ve kan akışını hızlandırır. Bu sayede kaslara daha fazla protein, besin, mineral ulaşabilmektedir. Özellikle antrenmandan önce alınması performansın artmasına destek olacaktır. Erkekte cinsel performansın artmasına yardımcı olduğu da faydaları arasındadır. Nedeni ise kanın akış hızı ve damarların genişlemesidir. Arg 1250 başka amino asitlere dönüşerek yada diğer amino asitler ile birlikte çalışarak, protein dengesini korumaya ve kas büyümesine yardımcı olmaktadır. Arg 1250 profesyonel spor yapanlar için olmazsa olmaz ürünlerden bir tanesidir. Arg 1250 yararları üzerinde devam eden çalışmaların sonuçları bağışıklık sistemini güçlendirmek, karaciğerin temizlenmesine yardımcı olmak ve insülin ve büyüme hormonu salgılaması üzerinde etkili olmaktadır. Arg 1250 timus bezinin daha aktif kalmasını sağlamaktadır. Timüs bezi t-hücrelerinin üretilmesinden sorumludur. Vücutta ne kadar fazla t-hücresi var ise, bağışıklık sisteminin de o kadar güçlü olduğu anlamına gelmektedir.Bu sayede vücut kanser, aids gibi bağışıklık sistemini çökerten hastalıklara karşıda dirençli hale gelmektedir. Hücre bölünmesindeki etkisi nedeniyle kemik yaralanmaları ve doku hasarlarını iyileştirmek için gereken zamanı azaltır. Daha çok kemik ve doku hasarı ile karşıya kalan artrit hastaları ve sporcular için faydalı olmaktadır. Kan basıncını düşürerek yüksek tansiyon gibi kalp hastalıklarını azalttığı bilinmektedir. Kreatin üretimine yardımcı olarak kas kütlesinin artmasını sağlar. Bu da yağı azaltmaktadır. Dolayısıyla kilo kaybında önemli bir rol oynayabilir. Arg 1250 kreatin üretimine destek olarak kas kütlesinin artmasını sağlar. Bu da vücutta yağı azaltmaktadır ve dolaylı olarak zayıflamayı sağlamaktadır.

Arg 1250 Ne İşe Yarar
Arg 1250 yan etkisi var mı 

Bu besin takviyesinin de bir miktar yan etkisi olmaktadır. Sağlık durumunuzla ilgili bir sıkıntınız varsa yada kullandığınız bazı önemli ilaçlar var ise Arg 1250 kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır. Arjinin kullanımı esnasında en fazla görülen yan etki, ishal ve/veya bulantı gibi mide rahatsızlıklarıdır. Bunlar kısa süreli yan etkilerdir. İshalin ortaya çıkması nitrik oksit açığa çıkarken bağırsaklarda meydana gelen elektrolit artışından kaynaklı oluğu düşünülmektedir. Aşırı doz kullanımı yüzünden daha çok bu etkiler ortaya çıkmaktadır. Özellikle 9 gramdan fazla kullanıldığında. Ayrıca tok karnına alınan Arg 1250'de bu etkiyi ortaya çıkarabilmektedir. Ayrıca herpis ve şizofreni hastalarının kullanması uygun olmamaktadır. Hamile ve emziren bayanlarda kullanılması önerilmemektedir. Ayrıca karaciğer rahatsızlığı olanlar doktor kontrolünde kullanmalıdır. 
]]>
Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/ne-ise-yarar.html Mon, 09 Jul 2018 21:02:57 +0000 Ne işe yarar, günlük yaşamımızda olan pek çok şeyin ne işe yaradığını merak eder, bazı araştırmalar yaparız. Teknolojiden, bitkilere, besinlere kadar çoğu konularda öğrendiklerimiz bizleri şaşırtabilir. Yaşamımı Ne işe yarar, günlük yaşamımızda olan pek çok şeyin ne işe yaradığını merak eder, bazı araştırmalar yaparız. Teknolojiden, bitkilere, besinlere kadar çoğu konularda öğrendiklerimiz bizleri şaşırtabilir. Yaşamımıza giren herhangi bir şey hakkında bilinçli olmak, onu amacına uygun şekilde kullanmak üst düzey fayda sağlar. Elmayı hepimiz bilir ve tüketiriz. Ancak ne işe yarar, bize nasıl faydalı olur, bunu bilirsek sağlıklı beslenmiş oluruz. Aynı şekilde karbonhidrat ne işe yarar, B6 vitamini ne işe yarar gibi bilgilere de sahip olmamız bizlere yararlı olur. Sadece besinlerle ilgili değil, elimizin altındaki bilgisayar, cd, dual kamera gibi teknolojik ürünler ne işe yarar, anason, nane, kekik, at kuyruğu, ardıç tohumu gibi bitkisel ürünler ne işe yarar gibi konularda ilgimizi çeker.

Merak ettiklerimizi ne işe yarar diyerek öğrenmeliyiz

Tüm bunların dışında vücudumuzdaki organ ve dokuların hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Karaciğer ne işe yarar, mide ne işe yarar, beyin, kaslar, kan, gözler, burun ne işe yarar bilmemiz gerekir. Organlarımızın ne işe yaradığını bilirsek, değerlerini daha iyi anlarız. Sağlığımızın korunması, organ ve dokuların görevlerini gereği gibi yerine getirmesine yardımcı olur. Evde alacağımız basit önlemlerle karın ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı, mide ağrısı, öksürük gibi sorunlarımıza bitkisel önerilerle çare olabiliriz. Beklenmedik zamanlarda başlayan diş ağrısı doktora gidinceye kadar hafifletebiliriz. Bu yüzden karanfil ne işe yarar, nasıl kullanılır öğrenmemiz gerekir. Dişimiz ağrıdığında karanfil kullanarak rahatlayabiliriz.

Ne işe yarar diyerek merak ettiğimiz konular arasında yaşamımızı yönlendirecek, iş kariyerimize etki edecek önemli etkenlerde vardır. Girişimciler için KOSGEB ne işe yarar, diploma ne işe yarar, yabancı dil ne işe yarar, tapu, kira kontratı, sertifika ne işe yarar, bunların hepsi önemli konulardır. Bir işi yapmaya karar vermek istediğimizde, yeni bir iş dalına girmek istediğimizde, hayallerimizi süsleyen mesleği tercih ettiğimizde, yaşamımıza yön vermek için bizi ilgilendiren her konu hakkında bilgilenmemiz gerekir.

Ne İşe Yarar
Merak aslında insanoğlunun doğasında vardır. Fakat işimize yarayanlar hakkında bilgi sahibi olmamızın daha fazla yararı olur. Beynimizi işimize yaramayan bilgilerle doldurmak yerine, bize faydalı olanları öğrenmemiz daha önemlidir. Herhangi bir şey ne işe yarar bunu bilmek yerine, sağlığımız, işimiz, vücudumuz, evimiz, ailemiz için işe yarayacak şeyler hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir.
]]>
Wps Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/wps-ne-ise-yarar.html Tue, 10 Jul 2018 01:04:32 +0000 Wps Ne İşe Yarar, günümüzde özellikle teknolojik aygıtlarda güvenlik oldukça önemlidir. Ancak internet kullanımının artması ile de güvenlik bir o kadar azalıyor. Özellikle hacker adı verilen internet korsanlarının saldırı Wps Ne İşe Yarar, günümüzde özellikle teknolojik aygıtlarda güvenlik oldukça önemlidir. Ancak internet kullanımının artması ile de güvenlik bir o kadar azalıyor. Özellikle hacker adı verilen internet korsanlarının saldırılarından kurtulmak için her insanın teknolojik güvenliğini sağlaması gerekmektedir. Bu saldırılardan kurtulmak için bazı programlar kullanılsa da pek faydalı olmamıştır. Faydalı olmamasının sebebi ise kablosuz ağlara sızan hackerları önleyememektir. Kablosuz olarak wifi ağlarının kullanılmasını sağlamaktadır. 
Wifi Alliance'nin geliştirmiş olduğu wifi protected setup (wps) 2006 yılında teknoloji kullanıcıları ile paylaşılmıştır. Bilgisayar ağının güvenliğini sağlamaktan pek anlamayan ve bu konunun detayları ile uğraşmak istemeyen kullanıcılar için üretilmiş çok önemli programdır. Birçok bilgisayar kullanıcısının modem arayüzü hakkında pek bilgisi bulunmamaktadır. BU nedenle de evde veya işyerlerindeki internet ağlarında güvenlik problemlerine neden olmaktadır. Bu problem pek çok kişi için pek önem arz etmemektedir. Ancak internet üzerinden birçok özel bilgi paylaşımı ve kredi kartı ile alışveriş yapıldığını düşünürsek bu konu oldukça önemlidir. 2006 yılından sonra üretilen modemlerin üzerinde artık wps tuşu bulunuyor. Ve bu tuş ile kullanıcı kendi güvenlik problemlerini yok edebilir. Wps bu internet güvenliğini sağlamak için iki yolu bize sunmaktadır. Bunlardan ilki PIN yöntemi diğeri ise wps düğmesi bulunan diğer bir cihazı kullanmaktır. 

Wps Ne İşe YararWps ne işe yarar, ilk olarak kısa yoldan bir ağa bağlanılmak isteniyorsa bu aygıtın wps düğmesine sahip olması gerekmektedir. Zaten çoğu android telefon ve dizüstü bilgisayarların çoğunda wps özelliği bulunmaktadır. Modemde bulunan wps tuşuna basıldığında aygıt beklemeye başlar ve aygıtın içindeki wps bağlantısı açılarak modem ile güvenli bir bağlantı kurulabilir. Genellikle android telefonlarda wps ile wifiye bağlan adında bir özellik bulunmaktadır. Ayrıca bazı dizüstü bilgisayarlarda da bu özellik bulunmaktadır. Wps özelliği bulunan modemlerde ya arayüzde ya da modemin etiketinde bir PIN bulunmaktadır. Bu PIN ile ağa girebilir girmesini istemediğiniz kişilerin girmesini engelleyebilirsiniz. 

Wps ne işe yarar, wps düğmesi ile gelişen güvenlik ağlarını korumak daha kolay hale gelmiştir. Özellikle teknoloji hakkında çok az bilgisi olan insanlar için oldukça kolay ve faydalıdır. Tek bir düğme ile güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki sanal korsanlar bu güvenlik ağını kırmak için her zaman daha çok çalışıyorlar. Wps destekli modemlerde de güvenlik açığı bulunmaktadır. Bu yüzden siz en güvenlisini kullanmayı tercih edin. 
]]>
Kırmızı Ginseng Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/kirmizi-ginseng-ne-ise-yarar.html Tue, 10 Jul 2018 01:28:00 +0000 Kırmızı Ginseng Ne İşe Yarar, Kırmızı ginseng veyahutta Kore ginsengi, yaklaşık 2000 yıldır kullanılmakta olan, 6 yılda gelişmiş olan ve sadece Güney Kore içerisinde üretilmekte olan bir bitkidir. Günümüzde hayat ik Kırmızı Ginseng Ne İşe Yarar, Kırmızı ginseng veyahutta Kore ginsengi, yaklaşık 2000 yıldır kullanılmakta olan, 6 yılda gelişmiş olan ve sadece Güney Kore içerisinde üretilmekte olan bir bitkidir. Günümüzde hayat iksiri ismiyle de bilinmektedir. Sadece Güney Kore'de üretilmesine rağmen bütün dünyaya ihracatı yapılmaktadır.

Kırmızı Ginseng, araliaceae adlı bir bitki familyasına aittir ve yabani olarak dağların yamaçlarında yetişir. Ilıman ve nemli ortamları sevmektedir. Güneşli olan havalarda içeriğinde bulunan insan hücrelerine etki eden bileşenlerinin etkisini kaybettiği ve buna bağlı olarakta tedavi edici özelliğini yitirdiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle güneş çıktığı vakitlerde, Kırmızı Ginsengin üzerine siyah bir perde örtülür. Özellikle insan vücuduna benzeyen bitki kökleri en yararlı olan kısımlarıdır. 

Tedavi edici özelliğinin oldukça yüksek olmasından dolayı piyasa üzerinde adamotu bitkisi ve Rauwolfia kökünü sahte olarak Kırmızı Ginseng bitkisi adı altında satan insanlar bulunmaktadır. Bu adamotu ve Rauwolfia bitkileri taşıdıkları alkaloitler nedeniyle zehirlenmelere yol açabilmektedirler, bu yüzden kullanımları çok risklidir. 

Gerçek olan Kırmızı Ginseng bitkisinin etkilerini gösterebilmesi için en az 2-3 hafta kullanarak kan içerisinde terapötik seviyeye gelmesini beklemek gerekmektedir. Fakat çoğu Kırmızı Ginseng kullanıcısı, ilacın 2-3 saat içerisinde etki göstereceğini istediğinden dolayı, beklediklerini bulamamaktadırlar. Bunu bilen bazı Kırmızı Ginseng üreticileri, kişiler üzerinde çabuk etki sağlayan kahve gibi kafein içeren bazı içecek veya yiyeceklerin içerisine kırmızı ginseng katmakta, fakat bunu belirtmemektedir. Kişi bunu içtiği zaman hemen enerji hissedeceğinden sürekli kullanmaya başlamaktadırlar. Bu durumda kişi sürekli kafein alacağından dolayı kafein bağımlılığı ile birlikte ajitasyonlar, mide asitinin artmasına bağlı ülser, gastrit gibi mide ve bağırsak hastalıkları, baş ağrısı, uykusuzluk gibi sorunlar meydana gelecektir. 

Kırmızı Ginseng Ne İşe YararKırmızı Ginseng Ne İşe Yarar

Kırmızı Ginseng güçlü bir sağlık takviyesidir ve vücut üzerindeki etkileri lokal olmadığından, bütün bedeni etkiler ve yanlış düzenleri dengeye getirir. Ancak yavaş salınımlı bir bitkidir, bu yüzden tam etkilerinin görülmesi 1 ayı bulmaktadır. 

Kırmızı Ginseng adaptojenik bie etkiye sahiptir. Adaptojenik etki, vücuda giren bir ilacın vücutta dengesi bozulmus olan her bölgenin durumuna göre farklı etkiler sağlamasıdır. Bu etkiyi sağlamasının nedeni böbrek üstü bezlerinin desteğini sağlamasıdır.

Kırmızı Ginseng bütün insan vücudu için temizleyici bir etkidedir. Vücudun bakteri ve virüslerle savasmaşını sağlar, vücut enerjisini yükseltir ve performası arttırır.

Kırmızı Ginsengin diğer yararları ise şunlardır:
 • Strese dayalı hastalıkların tedavisinde veya rahatlatılmasında fayda sağlar.
 • Antioksidan etkiye sahiptir.
 • Kolesterol düşüklüğü ve kolesterol yüksekliğinde çift kutuplu tedavi edici etki sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Karaciğeri toksinlerden uzak tutar. 
 • Kan içerisindeki kortizol hormonunu düşürdüğünden dolayı diyabet hastaları sa kullanabilir.
 • Kanserli hücrelerin yok edilmesinde etkindir.
 • Astım, bronsit gibi ASYElerde ve dolaşım sisteminde ki bozuklukların tamirinde kullanılabilir.
 • Özellikle cinsel gücü arttırır.
Kırmızı Ginsengin Zararları Nelerdir

Kırmızı Ginsengin herhangi bir zararı olduğu bilinmemektedir fakat bitkisel bir ürün olduğundan dolayı her insanın bünyesinde farklı etkilere yol açabilir. Aynı zamanda aşağıdaki bazı yan etkilerde kullanılan doza veya vücut yapınıza göre allerjik tepkime olarak karşınıza ç]]> Hotspot Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/hotspot-ne-ise-yarar.html Tue, 10 Jul 2018 11:06:19 +0000 Hotspot; Wifi teknolojisini kullanarak, kablosuz yerel ağ ile internete erişim imkanı sağlayarak kalka açık kamu alanlarında kullanıcılarına ücretli veya ücretsiz internet hizmeti sunulan bölgedir. Hotspotlar kurumsal yapıla Hotspot; Wifi teknolojisini kullanarak, kablosuz yerel ağ ile internete erişim imkanı sağlayarak kalka açık kamu alanlarında kullanıcılarına ücretli veya ücretsiz internet hizmeti sunulan bölgedir. Hotspotlar kurumsal yapıların, açık alanları ve bina içleri gibi, sınırlı alanlarında kullanılır. 

Hotspot Uygulama Alanları:

Kamuya ait hizmet binaları, kampüs alanları, alışveriş merkezleri, Kafeler, tren istasyonları, konferans ve toplantı salonları, bekleme salonları, restoranlar, lokantalar, otel lobisi, otel odaları, süpermarketler, kampüsler, hastaneler, fuar alanları toplu taşıma araçları ve bunun gibi birçok kamu alanlarda uygulanabilir. Ayrıca mobil bilgisayarlar tarafından kullanılan alanlar hotspot uygulama alanı olarak görülür.

Hotspot Tarihi; 

Hotspot sözcüğü kullanılmadan kamu alanında yerel ağ fikri, 1993 yılında “NetWorld end Intercop” konferansında “Brett Stewart” trafından ortaya atılmıştır. Hotspot terimi ise 1998 yılında “Nokia” firmasının kullandığı bilinmektedir. Hotspot erişim noktaları birçok firmaların desteğiyle 2000 yılların başından itibaren bazı ülkeler tarafından ücretli ve ücretsiz noktalar oluşup, yaygınlaşmaya başlamıştır.

Hotspot Alanlarında İnternet Kullanımı; 

Geniş bant ile internet erişimine olanak sağlayan hotspot alanları kendi evinizin dışından wifi uyumlu telefon, laptop, veya wifi’si olan herhangi bir cihazla kolayca internete girebilirsiniz. Hotspot alanlarında verilen internet hizmeti, halka açık ve ücretsiz, güvenlik sorunları nedeniyle sınırlı, kullanıcı takipli veya ticari amaçlı olarak kullandırılabilir. Ticari kullanımı olanlarında,  internet talep eden kişi, sistem sunucusuna bağlantı isteği gönderir, kullanıcı buradan internet giriş ve yetkilendirme sayfasına yönlenir. Bu sayfada kart ya da telefon yoluyla ödeme yapan kullanıcıya erişim hakkı verilir. Burada; ayrıca birde önden ödemeli sistem vardır. Sistemi kullanmak isteyen kişi, önden ödeme ile almış olduğu kullanıcı adı ve şifresiyle sisteme girerek internet erişimine ulaşır. Bu sistemde, hotspot alanlarında internete giren kullanıcılar tanımlanarak takibi yapılabilir. 

Hotspot İçin Kullanıcı Beklentileri;

Hotspot sisteminın kullanıcıları, bu sistemin kullanımında kolaylığın ön planda tutulması, cihaz donanımının, sağlayıcı sisteminden hür ve giriş ayarlarını değiştiremeyeceği bir sunum talep etmektedir. Ayrıca kullanıcılar güvenliğin üst düzeyde tutulduğu, sistem tarafından sağlanan haklarının korunması ve güvenlikli bir bağlantı üzerinden, internet uygulaması çalıştırmak ister. Hotspot olarak Tek başına kullanılan cihazlar da vardır. İstenirse ek bir wireless dağıtıcı olmadan da bir yerel ağa bağlı olan bilgisayarı, hotspot üzerinden kullanılabilir. 

Hotspot Ne İşe YararHotspot Uygulayıcı Beklentisi;

Firma veya işletme yöneticileri; müşterilerine, kendilerine Katma Değer olarak geri dönebilen bir hizmet vermek isterler. Ayrıca bu hizmet için daha az teknik destek sunulması, sunulan hizmet uygulamasının bakım ve yönetim maliyetinin ucuz ve kolay olması, farklı ve gelişen teknolojiye entegre olabilmesi, isteğe bağlı olarak ücretli ve ücretiz sisteme cevap verebilmesi temel beklentiler arasında yer almaktadır.
]]>
Avil Ampul Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/avil-ampul-ne-ise-yarar.html Wed, 11 Jul 2018 03:48:58 +0000 Avil Ampul ne işe yarar, Avil ampul ilacının içeriğinde bulunan etken maddesi Feniramin'dir. Bu ilaç insan vücudunda doğal bir kimyasal olan histaminin etkilerini ters yönlü etkiler ve alerjik belirtilerin tedavisinde çok sık kull Avil Ampul ne işe yarar, Avil ampul ilacının içeriğinde bulunan etken maddesi Feniramin'dir. Bu ilaç insan vücudunda doğal bir kimyasal olan histaminin etkilerini ters yönlü etkiler ve alerjik belirtilerin tedavisinde çok sık kullanılan antihistaminik bir ilaçtır. Alerji hastalığından dolayı hastalarda oluşan yüzde ve boğazda görülen şişlikler de, sulanan egzamalar da, kurdeşen tedavisinde ve akıntılı mukoza iltihabında sıvı sızıntısının azalmasında kullanılan bir ampuldür. 

Avil Ampul ne işe yarar, ilacın etken maddesine alerjisi olan kişilerin kullanmaması gerekir. Astım gibi solunum yolu rahatsızlığı olan hastaların bu ilacı kullanmaması gerekir. Ayrıca mide ve on iki parmak bağırsağı ülseri, böbrek hastalığı, midenin on iki parmak bağırsağına açılan bölümde tıkanıklık, kalp-damar hastalığı, tiroit bozukluğu, yüksek tansiyon, prostat büyümesi sonucu idrar tutukluğu, Dar açılı göz tansiyonu gibi hastalıkları olan kişilerin bu Avil Ampul ilacını kullanmadan önce mutlaka doktorlarını bilgilendirmeleri gerekir. Bu tip hastalıkları olan kişilerde hekimler doz ayarı ve spesifik testler uygulayabilir. Alkol bağımlılığı ve Karaciğer hastalığı olan kişilerinde doktor tavsiyesi ile ilacı kullanması gerekir. Avil Ampul ilacı kullanan kişilerin alkol alımından uzak durmaları gerekir. İlacın kullanımı esnasında alkol alımı yapılması bir çok olası yan etkiyi beraberinde hastaya yaşatabilir. Hamilelik dönemlerinde de anne adaylarının bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekimlerine danışmaları gerekir.

Kullanımı doktorun reçetenizde tavsiye ettiği şekilde uygulanmalıdır. Tedavinin bütün sürecinde doktorunuzun tavsiyelerine uymak ilacın sizin üzerinizdeki etkisini güçlendirir. 

Yan etkileri; ilacın olası yen etkilerinin dikkate alınması gerekir. Çoğunlukla kullanan kişilerde, kurdeşen, nefes almada güçlük, karın ağrısı, ağız dil yüz ve boğazda şişlikler gözlemlenebilir. Ayrıca düşük tansiyon, kalp atışında hızlanma, sık sık idrara çıkma, veya hiç yapamama, iradeniz dışı kaslarınızda kasılmalarda olası yan etkileri arasındadır. 

Avil Ampul Ne İşe YararAvil Ampul ne işe yarar
 • Özellikle sulu egzama,
 • Alerjik rahatsızlıklar, (burun kaşıntısı aksırık nöbetleri gibi durumlarda faydalıdır.)
 • Mukoza iltihaplanmalarında,
 • Ürtiker ve deride kızarıklık gibi cilt alerjilerinde sıklıkla kullanılan bu ilaç şişlik ve kızarıklık durumlarında kaşıntı krizlerinde çok etkilidir. 
Avil Ampul ne işe yarar; günümüzün en yaygın hastalıklarının tedavisinde kullanılan bu ilaç özellikle alerjik reaksiyonların tedavisinde çok etkilidir. Akdeniz Bölgesinde yaşayan kişilerde çok sık görülen alerji hastalığının belirtilerini ve etkilerini yok ederek kişinin bu dönemleri rahat atlatmasına yardımcı olur. 
]]>
Anahtar Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/anahtar-ne-ise-yarar.html Wed, 11 Jul 2018 22:57:04 +0000 Anahtar ne işe yarar; kapalı kalması gerekli olan kapı, çekmece, dolap, sandık gibi şeylerin kilitlerini açmak için kullanılan aletlerdir. Bazıları madenden, bazıları tahtadan olanları vardır. Günümüzde tahtadan olan an Anahtar ne işe yarar; kapalı kalması gerekli olan kapı, çekmece, dolap, sandık gibi şeylerin kilitlerini açmak için kullanılan aletlerdir. Bazıları madenden, bazıları tahtadan olanları vardır. Günümüzde tahtadan olan anahtarlar çok sık kullanılmamakta olup, eski zamanlarda ağaçtan olanlar bile bulunmaktadır. Bir çok şekilde yapılan bu anahtarlar takıldıkları yerlere göre farklılık gösterip, kıymetli ve değerli eşyaların saklandığı yerlerde kullanılan anahtarlar altın ve gümüş işlemeli şekillerde yapılmaktadır. 

Anahtarlar şekil itibarıyla da farklılık göstermektedir;

Kullanılan yerlere göre anahtarın büyüklüğü, yuvarlaklığı, şekli, yassılığı, içinin boş veya dolu olması farklılık gösterebilir. Anahtarlarda bulunan dişler, kilit içerisindeki yerleri hareket ettirerek kilidin açılmasını ve kapanmasını sağlar.
Eskiden insanlar anahtar kullanma gereği bile duymazken, şimdiki zamanda komşulara hatta çilingirlere bile güvenilmiyor. Bir yere gideceğimiz zaman evlerimizin anahtarlarını kimselere bırakamaz hale gelinmiştir. Durum böyle olunca anahtar şekilleri ve güvenlilik dereceleri de gün geçtikçe daha modern ve şekilli haller almıştır. Teknolojinin ilerlemesi ile kilit sistemleri, alarm sistemleri devreye girmiştir. Belki de bir gün anahtarlar bile kullanılmadan değişik yöntemlerle evlerimize girebileceğiz. Düşünüldüğünde her evin yüz tanıma sistemi olması fena fikir değil gibi sanki. En azından hırsızlıklar bir nebze olsa azaltılır diye düşünüyorum.
  
Kapılarda, çekmecelerde, dolaplarda, kilitli olan her yerde kullanılan anahtar dışında, bu kelime başka yerlerde de kullanılmaktadır.

Anahtar Ne İşe YararAnahtar Ne İşe Yarar, Modelleri Nelerdir;
 • Somonları veya vidaları sıkmak, gevşetmek için kullanılan çelikten aracın ismi de anahtardır. Bu anahtar genellikle tamir işleri yapanların, sıhhi tesisatçıların kullandığı krom kaplamalı metallerdir. Krom kaplama olması ise aşınmaya karşı koruma amaçlıdır. Bunların da bir çok türü, şekli, boyutu bulunmaktadır. Somonların, vidaların şekillerine göre açık uçlu, kapalı uçlu, halka şeklinde ve daha birçok şekillerde olanları vardır.
 • Bunların yanı sıra elektronik alanında kullanılan şifreleme, kodlama, sistemine de anahtar denilir. Bu anahtar herhangi bir aygıta elektrik akımını sağlamak için kullanılan bir düzendir. Elektrik devrelerini açıp kapatmaya yarayan bu düzenek çevirici, şalter, düzen, devre gibi değişik isimlerle adlandırılır. Pil, ampul ve iletken tellerden oluşan devre basit bir devredir. Bir elektrik devresinde anahtar açık konumda ise, akım devrede dolanmaz. Bu tip bir devre açık devredir. Anahtarın kapalı olduğu devrede ise akım dolaştığından ampul ışık verir. Bu tip devreler ise kapalı devredir.
 • Son olarak notaların adını ve müzikteki yerini belirten simgeye de anahtar denir. Bu anahtarlar nota çizgilerinin sol başına konulur. SOL anahtarı, FA anahtarı ve DO anahtarı olarak üç şekilde adlandırılır.
]]>
Slime Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/slime-ne-ise-yarar.html Thu, 12 Jul 2018 21:51:04 +0000 Slime Ne İşe Yarar, Slime, giderek yaygınlaşan ve günümüzde git gide popülerlik kazanan stres atma ve eğlenme aracıdır. Yediden yetmişe herkesin daha keyifli zaman geçirebilmesine imkan sağlayan slime evde kolaylıkla hazırlana Slime Ne İşe Yarar, Slime, giderek yaygınlaşan ve günümüzde git gide popülerlik kazanan stres atma ve eğlenme aracıdır. Yediden yetmişe herkesin daha keyifli zaman geçirebilmesine imkan sağlayan slime evde kolaylıkla hazırlanabilir. Çok kısa bir sürede yapabileceğiniz slime biraz olsun sizi düşüncelerden uzaklaştırmak ve çocuklara da yeni bir eğlence yaratacaktır. Bu sayede bilgisayar başında ya da tv karşısında monotonlaşan çocuğunuz varsa onu tam da ekranlardan uzaklaştıracak bir yoldur. O halde hemen bizde bir slime yapalım ve ne işe yarar bir bakalım.  

Slime Ne İşe Yarar 
 • Slime, stres atmanıza yardımcı olur. 
 • Çocukluğunuza gidip, elinizde mıncıklayarak keyif alacağınız bir durumdur. 
 • Aynı zamanda şaka yapmak isteyenler için bir metottur da diyebiliriz. 
 • Hazırlanışı basit olan ve kendinizin yapabileceği bir plazmatik maddedir. Zaman geçirmenizi sağlar. 
Slime Ne İşe YararSlime Yapılışı İçin Ne Gerekir
 • Su
 • Sim
 • Gıda boyası (istediğiniz renk)
 • Jellendirici
 • Tutkal (K-10)
Slime Nasıl Hazırlanır 
 • 1 su bardağı ılık su ile jellendirici ve gıda boyasını bir kapta karıştırın. Farklı bir kaseye ise, bir bardak tutkalı ve bir bardak oda sıcaklığında suyu ekleyin. 
 • Diğer karışımı yavaş yavaş ekleyerek karıştırın. Sık sık karıştırın ki cıvıklaşsın ve homojen bir karışım olsun. Kıvamını yakalayıp yakalamadığınızı kabın etrafına yapışıp yapışmadığından anlayabilirsiniz. 
 • Üzerine birazda sim ilave edin ve karışıma devam edin. Karışım hazır olup, yapışmama özelliğini kazandığında ise keyifle kaptan alıp, oynayabilirsiniz. Farklı renklerde ve simsiz olarak da uygulayabilirsiniz.
]]>
Amoklavin Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/amoklavin-ne-ise-yarar.html Fri, 13 Jul 2018 00:48:18 +0000 Amoklavin Ne İşe Yarar, Deva Holding tarafından piyasaya sürülmüş geniş spektrumlu (bakteri ve mikropların bir çok çeşidine karşı etkili) bir antibiyotiktir. Amoksisilin ve potasyum clavulanate ana bileşenleridir. Adın

Amoklavin Ne İşe Yarar, Deva Holding tarafından piyasaya sürülmüş geniş spektrumlu (bakteri ve mikropların bir çok çeşidine karşı etkili) bir antibiyotiktir. Amoksisilin ve potasyum clavulanate ana bileşenleridir. Adını da bileşimindeki potasyum bileşiğinden alır. Eczanelerin en çok sipariş ettikleri ilaçlar arasındadır.  

Amoklavin, beyaz film kaplı, kokusuz, hafif bombelidir ve bir yüzü ortadan çentiklidir; diğer yüzünde ise DEVA yazılıdır. Homojen görünüşlü oblong tabletler halindedir. Her bir karton kutu içerisinde 10,14 veya 20 adet tablet bulunmaktadır.

Amoklavin Ne İşe YararAmoklavin, aşağıdaki durumlarda Amoklavin'e duyarlı bakterilerin enfeksiyon oluşturduğu durumların kısa süreli tedavisinde endikedir:
 • Tekrarlayan bademcik iltihabı durumlarında, sinüzit ve orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında
 • Kronik bronşitin akut alevlenmeleri, akciğer iltihabı gibi alt solunum yolları enfeksiyonlarında
 • İdrar yolu iltihabı, üretra (idrar kesesi) iltihabı, böbreklerin bakteriyel iltihabı gibi durumlarda, üreme organları ve idrar yolları ile ilgili enfeksiyonlarda
 • Çıban, abse (irin kesesi), selülit ve ciltteki yara enfeksiyonlarının oluşturduğu gibi deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarında
 • Diş abselerinde, diş ve diş eti ile ilgili enfeksiyonlarda
 • Kan dolaşımında ve dokuların bünyesinde bulunan bakteri veya toksinlere bağlı düşük, lohusalık humması gibi durumlarda, karın içi, kan ve dokularda bakteri ve toksinlerin bulunması durumunda.

Amoklavin tablet bu gibi durumlarda çiğnenmeden ve ezilmeden yani tablet bütün halde olacak dozlarda alınmalıdır. Eğer gerekirse, tabletler ikiye bölünebilir ve yine çiğnenmeden yutulur. Sindirim sistemi rahatsızlıklarını en aza indirmek için yemek başlangıcında alınmalıdır.
Diğer bütün antibiyotik tedavilerinde olduğu gibi Amoklavin tedavi sürecinde de doktorun tavsiye ettiği miktarda ve gerekli süre dolana kadar uygun dozlarda kullanıma devam edilmelidir. Kişinin kendini iyi hissetmesi durumunda tedaviye kendi kendine son vermesi son derece sakıncalı bir durumdur. 
Tedavi sürecindeki hasta eğer Amoklavin tabletin dozunu alması gerektiği zamanda almamışsa, ilacı kullanmadığını fark ettiği anda o dozu hemen almalıdır. Fakat unuttuğunu bir sonraki dozu alırken fark ederse, unuttuğu doz Amoklavin tableti çift doz şeklinde içmemelidir.
Beta laktam antibiyotiklerine (penisilin ve sefalosporinler vb. gibi) karşı aşırı duyarlı (alerjik); geçmişte Amoklavin veya penisilin tedavi sürecinde bu maddelerin kullanımı sonucu oluşan sarılık ya da karaciğer yetmezliği geçirmiş kişiler Amoklavin'i kullanmamalıdır.
]]>
Keratin Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/keratin-ne-ise-yarar.html Fri, 13 Jul 2018 10:48:16 +0000 Keratin Ne İşe Yarar, sadece bazı çekirdekli hücrelerde bulunan lifli protein yapısının genel adına keratin adı verilir. Tırnaklar, kuş tüyleri, saç ve boynuzların yapı maddesi keratindir. Ayrıca kreatin ile çokça karıştı Keratin Ne İşe Yarar, sadece bazı çekirdekli hücrelerde bulunan lifli protein yapısının genel adına keratin adı verilir. Tırnaklar, kuş tüyleri, saç ve boynuzların yapı maddesi keratindir. Ayrıca kreatin ile çokça karıştırılan bu madde harf benzerliği nedeniyle daha da çok tanınmaya başlamıştır. Özellikle saç bakımında kullanılan keratin maddesi saçların kimyasal bakım ürünleri, saç düzleştirici ve boyalar sebebiyle bakımsız hale gelen saçların bakımı için çokça tercih edilmektedir. Böylece saçların daha parlak ve daha canlı görünmesini sağlamaktadır. 
Vücut için kanın ne kadar önemli olduğu yadsınamaz. İşte keratin maddesi de saçlar için bu derece önemlidir. Kimyasal maddeler ve teknolojik aletler ile yıpranan saçlar, keratin bakımı ile eski canlı haline getirilebilir.  

Keratin ne işe yarar, tırnakta ve saçın yapısında doğal olarak bulunan keratin maddesinin bakımı günümüzde bayanlar tarafından yaygın olarak kullanılır. Bu bakım yolu yerine birçok yol denenmiş ancak keratinde bulunan protein seviyesinin fazlalığı nedeniyle bu bakım kadar etkili olamamıştır. Hemen hemen her bayan kuaföründe keratin bakımı yapılmaktadır. Ancak bu kuaförün kullandığı maddelerin güvenilir olması gerekmektedir. Evde de uygulanabilecek keratin saç bakımı uzun süreler istediği için kuaförde yaptırmak daha kolaydır. Bu kuaförlerde en önemli nokta ise silikon içeren maddelerin kullanılmamasıdır. Keratin saç bakımı şu şekilde gerçekleşir:
 • İlk olarak saçlar özel şampuanla yıkanır. Böylece saç derilerinin nefes alması sağlanır. Daha sonra saçlar durulanarak kurutulur.
 • Açılan boşluklara tutam tutam ve çok yavaş bir şekilde keratin uygulanır. 15-20 dakika kadar saçta bekletilir.
 • Saçlar yıkanarak ince bir şekilde fön ekilir. Böylelikle saçlar pürüzsüz hale gelmesi amaçlanır.
 • Keratin maddesini yüksek sıcaklıklara maruz bırakırsanız keratin maddesi tahrip olur.
 • Bu bakım herkese aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu işlemin amacı sadece saçı daha fazla canlandırmaktır.
 • Bu keratin bakımı sonrası 3 gün beklenir ve saçlar yıkanır.
Keratin Ne İşe YararKeratin ne işe yarar, ısıya maruz kalınca dağılan bu maddeleri saç düzleştiricilerden ve fön makinelerinde uzak tutmanız gerekir. Keratin saç bakımının en kötü yanı ise diğer yollara göre daha pahalı olmasıdır. Ayrıca bu madde bazı kişilerde saç derisinin hasar  görmesine, saçların dökülmesine ve saçlarda kuruluğa neden olur.
]]>
Aspirin Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/aspirin-ne-ise-yarar.html Sat, 14 Jul 2018 07:49:24 +0000 Aspirin Ne İşe Yarar, ilaçlar arasında en çok tercih edilen ilaçlar arasında yer alan aspirin halk arasında mucize ilaç olarak adlandırılır. Ağrı kesici, ateş düşürücü özelliklerinin yanı sıra damar içi pıhtılaşman Aspirin Ne İşe Yarar, ilaçlar arasında en çok tercih edilen ilaçlar arasında yer alan aspirin halk arasında mucize ilaç olarak adlandırılır. Ağrı kesici, ateş düşürücü özelliklerinin yanı sıra damar içi pıhtılaşmanın da tedavisinde kullanılmaktadır. Reçetesiz olarak çok sık bir şekilde tüketilen bu ilacın birçok da yan etkisi bulunmaktadır. Bu gibi durumların oluşmaması için doktor tavsiyesi ile kullanılması önerilmektedir. Özellikle Türkiye'de kullanmayan insan sayısı oldukça azdır. Fazla tüketildiğinde ise aspirin işitme kaybına ve daha birçok kalıcı hasara sebep olabilir. İçerisinde bulunan salisilik asidi  bitki özlerinde de bulunmaktadır. Aspirin ilacı Carl GerHardt 1853 yılında bulunmuş, tıbbi özellikleri ise Heinrich Dresser tarafından 1899 yılında keşfedilmiştir. 

Aspirin ne işe yarar, aspirinin kullanıldığı yerler şöyle açıklanmaktadır: 
 • Bilinen en önemli etkisi ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğidir.
 • Damarlardaki pıhtılaşmayı önleyerek kanın beyne gitmesine engel olur.
 • Frengi, damar sertliği, tromboflebit ve yaralanmalarda da tedavi için kullanılmaktadır.
 • Romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılır fakat bugün yan etkileri fark edildiğinden kullanımı bazı uzmanlar önermemektedir. 
 • Siroz, kalp yetmezliği ve varis gibi hastalıklarda da kullanılır.
 • Vücutta iltihaplanmayı önlemektedir. 
Kullanıldığı alanların fazlalığı ile evrensel bir ilaç haline gelen aspirin, yalnızca Amerika'da yılda 12.000 ton civarında tüketilmektedir. Ancak bu ilacın bu kadar çok kullanımı salisilat zehirlenmesi problemini meydana getirmektedir. Salisilat zehirlenmesinin belirtileri ise şunlardır:
 • Baş dönmesi, bulantı ve kusma
 • Kramplar ve kulak uğultusu
 • Görme ve işitme bozukluğu 
 • Aşırı nefes alma
 • Titreme, ter boşaltma, su kaybı ve koma
Yukarıdaki belirtilerin görülmesi doktora başvurulmalıdır. Bu durumda hastaya sodyum karbonat verilerek zehirlenmenin tedavisi yapılır.

Aspirin Ne İşe YararAspirin ne işe yarar, çok faydalı olmasının yanı sıra bu ilacın yan etkileri de çok fazladır. Bu yan etkiler şunlardır:
 • Akciğere giden hava yollarını daraltır.
 • Mide kanamasına ve yanmasına neden olur.
 • Bulantı ve kusmaya sebep olabilir. 
 • Bazı insanlarda alerjik etkilere sebep olabilir.
 • Gebelik dönemindeki aspirin kullanımı kalp sorunlarına ve kilo kaybına neden olur.
 • Ameliyat öncesi kullanımı kanın akma süresini uzattığından ameliyata girmeden kullanılması tavsiye edilmez.
 • Aşırı kullanımı karaciğer ve böbrek hastalıklarına neden olmaktadır.
 • Araştırmalar aspirinin astım hastalığını tetiklediğini göstermiştir. 
 • Sinir sitemini bozucu etkiye sahiptir.
 • Gut hastalıklarının ataklarına sebep olur.
 • Aşırı kullanımı ciltte kabarma, morarma ve şişmeye neden olmaktadır.
]]>
Buscopan Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/buscopan-ne-ise-yarar.html Sun, 15 Jul 2018 05:32:47 +0000 Buscopan Ne İşe Yarar; Buscopan etken maddesi, hiyosin-N-butilbromür ve parasetamol içermektedir. Buscopan tablet içerisinde yirmi film tablet vardır. Film tabletler beyaz renktedir. Bir yüzü çentikli ve üzerinde 05B yazılıdır, di Buscopan Ne İşe Yarar; Buscopan etken maddesi, hiyosin-N-butilbromür ve parasetamol içermektedir. Buscopan tablet içerisinde yirmi film tablet vardır. Film tabletler beyaz renktedir. Bir yüzü çentikli ve üzerinde 05B yazılıdır, diğer yüzünde firma ismi yazılıdır. Karaciğer ve böbrek yetmezliği olanlar dikkatli kullanılmalıdır. Kansızlık ve akciğer hastalığı olanlar dikkatli kullanmalıdır. Buscopan sodyum içermektedir.  Sodyum diyeti uygulanıyorsa bunu doktorunuza söylemelisiniz. Buscopan bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Doktorunuza kullandığınız ilaçlar varsa mutlaka söylemelisiniz.

Buscopan Endikasyonları; Safra kesesinin ağrısında, böbrek taşı ağrılarında, yaz ishallerinde,  kolit, mide ve duodenum ülseri, Pediatride  kordon koliklerinde, pilor spazmı, safra taşı ağrıları, Spastik kabızlık, uterus spazmı ve doğum sırasındaki ağrılarada kullanılmaktadır.  

Buscopan Kontrendikasyonları; Buscopan Tabletin etkin maddesine karşı alerjiniz varsa kullanmayınız. Göz içi basıncını artıran glokom isimli hastalığınız varsa kullanmayınız. İdrarınızın atılmasını zorlaştıran prostat bezinin büyümesi gibi bir hastalığınız varsa kullanmayınız. Bağırsak tıkanması varsa kullanmayınız. Taşikardi oluşumuna neden olan bir hastalığınız varsa kullanmayınız. Kalın bağırsağınızda genişleme varsa kullanmayınız. Hamileyseniz kullanmayınız.  Bebeğe süt veriyorsanız kullanmayınız.  On yaşından küçüklerde kullanılmaz. 

Buscopan Ne İşe YararBuscopan Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır; Buscopan oral yolla alınır. Buscopan bir bardak suyla çiğnemeden bütün olarak alınır. Aç karnına veya yiyeceklerle birlikte kullanılabilir. 

Buscopan Yan Etkileri; Karın ağrısı, nefes almada güçlük, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik olabilir. Görmeden bulanıklık, cilt reaksiyonları, bulantı, ağız kuruluğu, ciltte kızarıklık, kan basıncında düşme, taşikardi gibi yen etkiler görülebilir. Buscopan tableti doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız. Düzenli ve zamanında alınız. 
]]>
Net Framework Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/net-framework-ne-ise-yarar.html Sun, 15 Jul 2018 21:44:32 +0000 Net Framework Ne İşe Yarar, Microsoft tarafından geliştirilmiş olan ve bilgisayarınızdan internet ile cep telefonlarınıza çoğu platformda yer alan Net Framework altyapısının ne işe yaradığını ve ne olduğunu açıklayacağ Net Framework Ne İşe Yarar, Microsoft tarafından geliştirilmiş olan ve bilgisayarınızdan internet ile cep telefonlarınıza çoğu platformda yer alan Net Framework altyapısının ne işe yaradığını ve ne olduğunu açıklayacağız. Net Framework (dat net fremwörk) şeklinde okunur. Microsoft aracılığı ile geliştirilen bir yazılım altyapısıdır. Tüm Microsoft platformlarının tek bir alt yapılı ve bilinmekte olan bir net destekli dil kullanılarak etkin ve oldukça kolay bir biçimde yazılım geliştirilebilmesini sağlamaktadır. Tüm Microsoft platformları Net Framework dillerinden her hangi birisi ile geliştirilir ve destek verilerek genişletilebilir. Genellikle diller içinde en önemli olanları Visual Basic, Visual C++ (yönetimsiz ve yönetimli), Visual C#( Microsoft'un en etkili olan programlarından birisidir. Net Framework yazılım geliştiricilere oldukça donanımlı bir şekilde geliştirme araçalar (Blend, Visual Studio gibi) ve ortamlar sunarak yalnızca projelerine odaklanmalarını sağlamaktadır. Altyapıda bulunan kütüphaneler büyük bir oranda birbirleri ile aynıdır. Böylece platformdan platforma fazla farklılık göstermeden kullanılmaktadır. Microsoft programının sunmuş olduğu birçok araç da hayatınızda ve iş ortamınızda size birçok kolaylık sağlar. Bu alt yapıda hali hazırda sizlere sunulan birçok fonksiyonu çözümleriniz de kullanarak geliştirme süresinde geçen zamanı en aza indirebilirsiniz. 

Net Framework Ne İşe Yarar

Net Framework belirli aralıklar ile Microsoft programı tarafından geliştirilerek yeni özelliklere kavuşmakta ve sık bir şekilde güvenlik güncellemeleri almaktadır. Bu yüzden de Net Framework'ün Değişik sürümleri bulunmaktadır. (Genelde her Windows sürümlerinde güncellenir)

Temel Net Framework Sürümleri
 • Net Framework: 4.5.1
 • Net Framework: 2.0
 • Net Framework: 4.0
 • Net Framework: 3.0
 • Net Framework: 4.5
 • Net Framework: 3.5
Yazılımı geliştirmeyi düşündüğünüz Net Framework sürümü hem yazılımını geliştireceğiniz hem de programın çalışacağı bilgisayarda bulunmalıdır. Eğer bulunmaz ise işlemi yapamazsınız. (Kütüphaneler bu şekilde bilgisayara yüklenmektedir.) Programı çalıştırdığınızda Common Language Runtime (CLR ortak dil çalışma süresi) devreye girer ve komutları sizler için bir aracı olarak (sistem ve dil arasında) işlemektedir. Ancak platformda program gereklidir. Net Framework sürümü olmadığında takdirde çalışmaz. (Hatırlayın kodlarınızı çalıştırmak için gerekli olan kütüphaneler sistemde bulunmaktadır). Bu yüzden de programınızı bir aracı yazılım kullanarak (Windows sekizden önce gelen sürümler) ve önce mutlaka gerekli olan Net Framework Sürümünü edinmeyi sağlamalısınız. Daha sonra program kendini kurar. Windows sekiz ise Net Framework 4.5, Windows 8.1 Net Framework 4.5.1 ile gelmektedir. Ayrıca Windows sekiz ve aracı bir program kurmanıza gerek yoktur. Sistem için gerekli olan sürümü kurması için kullanıcıya gerekli yardımda bulunmaktadır. Windows sekiz gerekli Net Framework sürümünü kurmak için önce kullanıcıya danışır. Tek tuşa basılarak indirilerek kurulur. Net Framework sürümlerini Microsoft sitesinden edinebilirsiniz. 

Net Framework Ne İşe YararNet Framework Sürümünün Olumlu Yanları
 • Net Framework oldukça güvenli bir sürümdür. Çünkü her Windows ile yepyeni bir sürüme kavuşabileceğinin yanı sıra nerede ise her ay geleneksel olan Windows güncelleme günlerinde (ayın ikinci salı gününde) güvenlik güncellemesine kavuşmaktadır. Eğer oldukça ciddi bir güvenlik problemi ise hızla bir kaç gün içerisinde güncellenir. Çünkü birçok büyük firma Net Framework ailesini kullanır. 
 • öncelikle daha alt seviyede olan (Native C++, C, Assembly gibi) dillere göre oldukça kolaylaştıırlır. Ayrıca birçok C++ fonksiyonu Net Framework ailesince kullanılır. Bu fonksiyonlar direk bilgis]]> Solgar Nero Nutrients Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/solgar-nero-nutrients-ne-ise-yarar.html Mon, 16 Jul 2018 17:02:41 +0000 Solgar Nero Nutrients Ne İşe Yarar; Solgar nero nutrients beyin fonksiyonlarının güçlenmesi ve konsantrasyon bozukluklarını gidermek için kullanılır. Solgar nero nutrients beyin fonksiyonlarını artıran bitkiler, amino asitler ve Solgar Nero Nutrients Ne İşe Yarar; Solgar nero nutrients beyin fonksiyonlarının güçlenmesi ve konsantrasyon bozukluklarını gidermek için kullanılır. Solgar nero nutrients beyin fonksiyonlarını artıran bitkiler, amino asitler ve vitaminler içermektedir. Yetişkin insanlarda ki konsantrasyon bozuklukları ve hafıza kaybının önlenmesinde kullanılır. Aşırı şekilde beyin gücüne ihtiyacı olan iş adamları ve öğrencilerde kullanılır. Solgar nero nutrientsi beyin faaliyetlerini artırmak isteyen herkes kullanabilir. Solgar nero nutrients içerisinde amino asitleri beyin hücrelerinin üretimi  için çok önemlidir.  

  Solgar nero nutrients beyindeki asetil kolinin üretimi için gerekli olan kolinin ihtiyacı olan Kolin bitartrat ve soya lesitin içerir. Solgar nero nutrients hafızayı artıran asetil kolin içerir.  Asetil kolinin vücutta değeri düştüğü zaman hafıza zayıflamaktadır.  

  Solgar nero nutrientsin içinde, C vitamini, B1, B2, B3 ve B6 gibi önemli katalizörleri içerir.  Asetil Kolin ve amino asitleri beyine ulaşıp görevlerini yerine getirebilmesi için bu katilizörlere ihtiyacı vardır. Solgar nero nutrients'in içine ginkgo biloba beyin dolaşımına yardımcı olsun diye eklenmiştir. Ginkgo biloba arter ve kılcal damarları açarak bu alanlara kan akışını artırır.

  Solgar Nero Nutrients Ne İşe YararSolgar Nero Nutrients Ne İşe Yarar, Kullanımı; Solgar nero nutrients günde yemeklerden önce bir, iki kapsül alınır. 

  Solgar Nero Nutrients İçeriği; Solgar nero nutrients, C vitamini, L-Fenilalanin, L- Glutamin, L- Tirozin içermektedir. 

  Solgar Nero Nutrients'in Yan Etkileri; Bilinen çok belirgin bir tan etkisi olmamakla beraber, kabızlık yada dikkat dağınıklığı olabilir. 

  Solgar nero nutrients, tuz, şeker, nişasta, maya, buğday,  gluten ve süt ürünleri gibi alerjikleri içermez. Sentetik renklendirici ve koku giderici içermez. Tatlandırıcı ve koruyucu da içermez. Vejeteryan olan kişilerde kullanabilir.
  ]]>
  Epimedyumlu Macun Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/epimedyumlu-macun-ne-ise-yarar.html Tue, 17 Jul 2018 16:23:24 +0000 Epimedyumlu macun ne işe yarar; Epimedyumlu macun, Epimedium bitkisi halk dilinde azgın teke olarak geçen bir bitki olup, insanlarda baya erkek fark etmeksizin yaşam gücünü arttırma ve cinsel enerjiyi yükseltmek için kullanılan bir Epimedyumlu macun ne işe yarar; Epimedyumlu macun, Epimedium bitkisi halk dilinde azgın teke olarak geçen bir bitki olup, insanlarda baya erkek fark etmeksizin yaşam gücünü arttırma ve cinsel enerjiyi yükseltmek için kullanılan bir bitkiden yapılan macundur. Epimedium' un yaprakları, içerisinde, polisakkaridler, Magnoflarin alkaloidleri, glikosid, flavonoidler ve sterolleri içerir. İnsanlar tarafından kullanıldığında nitrik oksit düzeyini yükselterek, vücutta bulunan kasların gevşeyip rahatlamasını sağlar. 

  Epimedyumlu macununun cinsellikte kullanımı;

  Epimedyumlu macun macun genellikle erkeklerde ereksiyon ve cinsel isteksizlik gibi sorunlara karşı kullanılır. İçeriğinde bulunan ve ana madde olarak geçen Epimedium bitkisi duyu sinirleri ve cinsel arzu isteğini canlandırarak, erkeklerde cinsel aktiviteleri canlandırdığına inanılmaktadır. Bu bitki erkeklerde kan akışını, cinsel fonksiyonları ve sperm üretimini canlandıracak kimyasalları içerisinde barındırır. Yani Epimedyumlu macun erkeklerde iktidarsızlık, ereksiyon ve sertleşme problemlerini çözümleyen doğal bir macundur. Bayanlarda ise daha çok cinsel istek ve arzuyu arttıran etkisi nedeniyle kullanılmaktadır. 
  Bu macunun kullanımı çok kolay ve pratiktir. macun kıvamında hazırlanan bitkisel kür içerisinde çok kuvvetli miktarda afrodizyak etkisi barındırır. o yüzdende afrodizyak macun diyede bilinmektedir. Epimedyumlu macunu cinsel aktiviteden kırk dakika kadar önce bir tatlı kaşığı kadar kullanmak yeterli olur. Bu macun kullanım şekli açısından kapsüllere göre daha avantajlı bir yapıya sahiptir. piyasada satışı iki yüz kırk gramlık şişelerde bulunan Epimedyumlu macuna her yerden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

  Epimedyumlu macunun içeriği;

  Macunun içeriğindeki bütün diğer maddelerde Epimedium bitkisi gibi tamamen doğaldır. Bunlar; polen, dut şurubu, bal, glikoz şurubu, Epimedium, yulaf, zencefil, tarçın, havlıcan, lepidyum, ısırgan otu,kola bitkisi, vanilya, bal kabağı, Sibirya ginsengi, keçi boynuzu, Amerikan ginseng, ginseng, ginkgo biloba, ve arı sütüdür.
  Epimedyumlu macun içeriğinde doğal bileşenler sayesinde insanların çiftler arasında yaşayacağı cinsel isteksizlikleri önlemek için üretilmiş vede kullanılan bir macundur. Böylelikle cinsel aktiviteler yüzünden çiftlerin sorun yaşamasını ortadan kaldırır. 

  Epimedyumlu Macun Ne İşe YararEpimedyumlu macunun yan etkileri;

  Epimedyumlu macun tamamen bitkisel ve doğal bir içeriğe sahip olduğundan gıda takviyesi niyetine bile rahatlıkla kullanılabilir. Bir günde yani yirmi dört saatte bir tatlı kaşığı kadar kullanılması yeterlidir. Burada önemli olan belirtilen doz aşımını geçmemektir. Doz aşımı yapılması durumunda kişilerde; mide bulantısı, baş dönmesi ve ciltte kızarıklık gibi yan etkileri görülmektedir. Ayrıca on sekiz yaşından küçüklerin bu ilacı kullanması sakıncalıdır. Çocukların ulaşamadığı yerlerde muhafaza edilmelidir. Sağlıkla kalın. 
  ]]>
  Android Tv Box Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/android-tv-box-ne-ise-yarar.html Wed, 18 Jul 2018 00:11:42 +0000 Android Tv Box Ne İşe Yarar, Bilgisayarlar, tabletler akıllı telefon, akıllı saat ve bileklik, kablosuz kameralar derken, şimdi de yeni bir cihaz hayatımıza girmeye başladı. Android TV Box normal televizyonları akıllı (smart)te Android Tv Box Ne İşe Yarar, Bilgisayarlar, tabletler akıllı telefon, akıllı saat ve bileklik, kablosuz kameralar derken, şimdi de yeni bir cihaz hayatımıza girmeye başladı. Android TV Box normal televizyonları akıllı (smart)televizyona çeviren bir cihazdır. Android TV Box çok küçük boyutta olup, Android işlemciye sahiptir. Bu cihazla internete girer, istediğiniz filmi seyrebilir, ayrıca mailinizi kontrol eder, eğer gerekli aparatı var ise mailed gönderebilirsiniz. Android TV Box ile şuanda bu işleri yapabilsek de ileri ki zamanlarda daha fazla işler yapılabilecektir. Akıllı cihazları hayatımızın her alanında artık kullanmaya başladık. Durum böyle olunca da teknolojinin hızını yakalayamaz olduk. Bu durum da, hem kesemizi hem de aklımızı zorlayan sonu gelmez bir pazarlama sürecine girmiş olduk.

  Android Tv Box Ne İşe Yarar, Nedir

  Kısaca söylemek gerekirse Android Tv Box ufak bir kutu içinde bulunan işlemci ve internet modemi ile normal televizyonları (hdmi girişli televizyon) akıllı televizyonlara çeviren bir aygıttır. diğer bir deyişle üstünde wifi anteni ile internete bağlanabilen bir kutudur. Android Tv Boxda ismindende anlaşıldığı üzere android işletim sistemi vardır.  Nerede ise cep telefonundan yapabilen her şey televizyon üzerinden de yapılabilmektedir. Ayrıca  Android Tv Box, android telefonları ile aynı yazılımı kullandığından, kullanımı son derece kolaydır.
   
  Televizyona Hdmi girişi ile bağlanan Android TV Box yardımı ile, normal televizyon internete bağlanan, neredeyse tüm yayınlar ile film seyredilebilecek televizyona dönüşüyor. Fiyatları 3-4 bin lira olabilen smart televizyonların özelliğine sahip bir televizyon oluyor. Ancak Android Tv Box cihazını kullanabilmek için hızlı ve limitsiz internet erişimi olması gerekmektedir. Android TV Box üzerinde bulunan USB girişlerine kablosuz mouse ve klavye ile bağlayarak rahatça internette gezinebilirsiniz.

  Android TV Box hangi televizyonlarda kullanılır

  Normal televizyonu smart televizyona çeviren Android Tv Box cihazını kullanabilmek için televizyonda hdmi girişi bulunmalıdır. Normal televizyonunuzu değiştirmeden neredeyse bu özelliklerin tamamını kullanabilirsiniz. Hdmi giriş olmayan bir televizyonda  Android TV Box kullanılamamaktadır. Genellikle yeni teknolojik sistemle üretilen lcd ve led televizyonlarda hdmi girişi bulunmaktadır. Eski tip tüplü televizyonlarda hdmi giriş bulunmamaktadır.

  Android Tv Box Ne İşe YararAndroid TV Box ile neler yapılabilir

  Akıllı telefonunuz ile kablosuz wifi üzerinden yada usb flash bellek ile Andorid TV Box’a bağlanarak her formattaki fotoğraflarınıza bakıp, müziklerinizi dinler veya video filmlerinizi izleyebilirsiniz. Android TV Box’un android yazılımı sayesinde bu cihaza google play store dan bir çok program yada oyunu cihaza kurabilir ve kullanabilirsiniz. Örneğin indirilen oyun ile oyun oynar, sosyal medyayı kullanabilir, web tarayıcılar aracılığıyla ile internette gezinir, müzik dinler veya ister indirerek isterse indirmeden doğrudan film seyredebilirsiniz ayrıca gerekli aparat mevcutsa (kamera ve mikrofon Android TV Box yardımıyla televizyon üzerinden skyp programlar aracılığıyla görüntülü görüşme yapılabilir.
  ]]>
  8gb Ssd Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/8gb-ssd-ne-ise-yarar.html Wed, 18 Jul 2018 19:24:40 +0000 8 GB SSD ne işe yarar ; Hızla gelişen teknoloji'nin bize getirdiği yeniliklere ilk bilgisayar sektöründe kar 8 GB SSD ne işe yarar ; Hızla gelişen teknoloji'nin bize getirdiği yeniliklere ilk bilgisayar sektöründe karşılaşırız bu yeniliklerden biride SSD ( SOLİD STATE DRİVE) yani katı hal sürücüleridir peki nedir bu katıhal sürücüleri  bildiğimiz HDR  sürücülerden ne farkı nedir Yıllardır kullandığımız sürücüler mekanik ve manyetik  düzeneğe sahiptir ve bu sistem aşırı soğuk ve sıcak gibi dış etkilerden çok etkilenmektedir. SSD sürücüler ise bir veya daha fazla devre kartından oluşan sürücüdür devre kartlarını üzerindede depolama birimi vardır. Bu depolama birimleri ssd sürücünün (8gb ,64gb,128gb) kapasitesini belirlemektedir yani 8GB ssd  içinde sekiz gigabyte bilgi depolaya bilecek depolama birmine sahip demektir. Şimdiye kadar kullandığımız sürücüler manyetik ve mekanik sisteme sahip olduğunu söylemeiştik ve bu sürücüler biz bilğiyi açmak istediğimizde  okuyucu kafa parlak diskin o bölgesine gidip okuyordu fakat SSD sürücülerde mekanik ve manyetik sistem yoktur dolayısıyla siz bir bilgiyi ssd sürücüsünde daha hızlı açabilceksiniz aynı zamanda SSD sürücüleri yüksek ve düşük sıcaklıkta çalışması gibi avantajlara sahip olsada belli bir kullanım ömürleri olması dez avantajıdır yaklaşık 100.000 okumadan sonra ssd sürücülerinin performansı düşmektedir. Katı hal sürücülerin üretimi çok maliyetli olduğundan şuan bir çok alanda  SSHD( SOLİD STATE HYBRİT DRİVE) hibrit sürücüler görülmektedir ve laptop özelliklerini okurken   1TB +8GB SSD  gibi ifadeler görürüz burada 8 GB ssd  görevi  windows veya buna benzer işetim sistemlerinin uygulamaları bu 8 GB ssd sürücüsünün içine depolanmaktadır böylece bilgisayarınızda açılırken yaşadığınız o sinir bozucu yavaşlamayı yaşamayacağınız anlamına geliyor yeri gelmişken söyleyelim  oyun ve diğer yüklediğiniz uygulamalar 1TB HDR kımında depolanacağı için SSD sürücüsünün genel performansa etkisi olmayacak ama gelişen teknoloji ile ileride SSD sürücülerinin kullanım ömrü gibi problemleri aşıldığında  hibrik sürücüler tarih'de yerini alacaktır.
  ]]>
  Devit 3 Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/devit-3-ne-ise-yarar.html Thu, 19 Jul 2018 13:34:47 +0000 Devit 3 Ne İşe Yarar, Devit 3 1 ml 1 ampul, ağızdan alınan, 1 ml'lik ampulde etken madde olarak 75 mg'lık D3 vitamini bulunan, açık sarı renkli ve karakterisik kokulu bir ilaç, yağlı solüsyondur. Reçeteyle satılan Devit 3 ilacı Devit 3 Ne İşe Yarar, Devit 3 1 ml 1 ampul, ağızdan alınan, 1 ml'lik ampulde etken madde olarak 75 mg'lık D3 vitamini bulunan, açık sarı renkli ve karakterisik kokulu bir ilaç, yağlı solüsyondur. Reçeteyle satılan Devit 3 ilacı, 1 Haziran 2016 ile birlikte 2.38 TL'dir. Devit 3 ilacının etken maddesiyle birlikte bulunan yan maddeleri ise şunlardır;
  • Ayçicek yağı
  • Bütilhidroksitoluen
  Devit 3 Ne İşe Yarar, Ne İçin, Hangi Hastalıkların Tedavisinde veya Önlenmesinde Kullanılır
  • D vitamini yetmezliği veya eksikliği bulunan hastalarda,
  • Sindirim kanalının bozuk olmasından dolayı D vitamin emilim eksikliğinin önlenmesi gereken hastalarda,
  • D vitamin eksikliğinden dolayı meydana gelen kemik hastalığı (raşitizm) olan hastalarda,
  • Kemiklerdeki mineral azlığından doğan (osteporoz) hastalıklarda,
  • Kemik erimesi durumundan doğan kırık çıkıkların önlenmesi amacıyla,
  • Aşırı paratiroid (vücudumuzdaki kalsiyum metabolizmasını düzenlemede rol alan hormon)  salgılanmasına bağlı olarak meydana gelen hastalıklarda Devit 3 ilacı kullanılır.
  Devit 3 Kullanılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir
  • D3 vitaminine ya da Devit 3 ilacının içinde bulunan maddelere alerjisi olanlar, bu ilacı kullanmamalıdır.
  • İleri derecede damar sertliği olanlar,
  • Yüksek tansiyon hastaları,
  • Aktif akciğer tüberkülozu olan hastalar uzun süreli ve yüksek dozda Devit 3 ilacını kullanmamalıdır.
  • D hipervitaminozu olanlar,
  • Hiperkalsemi veya hiperkalsiüri olanlar bu ilacı kullanmamalıdır.
  • D3 vitaminin sürekli alınması gerekirse böbreklerin işleyişi hekim tarafından kontrol edilmelidir. 
  • D vitaminini aldığınız başka bir ilaç da varsa bu konu için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.
  • Hamile kişiler gerekmedikçe Devit 3 ilacını almamaları önerilir.
  • Devit 3 ilacı kullanılırken gebe kalınmışsa bu durumdan direkt olarak ve en kısa zaman hekim haberdar edilmelidir.
  Devit 3 Ne İşe YararDevit 3 Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır

  İnternette ne yazarsa yazsın kendinizi en iyi siz ve sizinle ilgilenen doktor tanır. O yüzden burada yazılanların bilgi verme amaçlı olduğunu unutmayın, sizin bünyeniz istisnai bir nitelikte olabilir. Hekiminiz yazdığı reçeteye uymanızı tavsiye ediyoruz.
  • D vitamini eksikliği veya yetmezliği; yeni doğanlar, bebeklik veya çocuk raşitizmi tedavisi için Devit 3 ilacını kullananlara genellikle 3-4 hafta ara ile yalnızca 1 ml doz halinde,
  • Devit 3 ilacını sindirim kanalındaki bozukluk nedeniyle gerekli D vitamini emiliminin sağlanamamasının önlenmesi veya tedavisi amacıyla kullananlar 3-4 hafta ara ile 1 veya 1/2 mililitrelik iki doz halinde,
  • Osteomalizede, kemik erimesi destek tedavisinde, hiperparatiroidizm tedavisinde ve kemik erimesine bağlı kırık ve çıkıkların meydana gelmesinde Devit 3 ilacı 6-12 hafta müddet verilerek haftada 1 ml doz halinde kullanılır.
  Devit 3 solüsyonunu hekiminize danışmadan dozu arttırmayınız ve kullanmayı bırakmayınız. Kullanmayı unuttuğunuzda dengelemek adına iki kez kullanmayınız.
  ]]>
  Bcaa Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/bcaa-ne-ise-yarar.html Fri, 20 Jul 2018 02:00:44 +0000 Bcaa Ne İşe Yarar, Kas dokularının mükemmel seviyede korunmasını sağlamak için, kas sisteminde depo edilen besleyici madde miktarını artıran insülin hormonun salgılanmasına yardımcı olurlar. Bcaa’lar bütün protein yapımı Bcaa Ne İşe Yarar, Kas dokularının mükemmel seviyede korunmasını sağlamak için, kas sisteminde depo edilen besleyici madde miktarını artıran insülin hormonun salgılanmasına yardımcı olurlar. Bcaa’lar bütün protein yapımında kullanılır. 
  Profesyonel sporcular, aktif ve dengeli spor yapanlar hatta bazen sınırları zorlayacak şekilde antrenman yapanların kaslarını geliştirmek, korumak için çok fazla enerjiye  ihtiyaç duyar ve çok fazla enerji harcarlar. Vücuttaki bu enerji öncelikle glikojen depolarından karşılanır. Ancak belirli bür süre sonra tüken bu depolar Bcaa’ları yakmaya başlar ve kas sisteminin ihtiyaç duyduğu en kaliteli çeşididir. Bcaa’lar eğer dışarıdan alınmaya başlanmaz ise ne kadar sporda yapsanız zayıflamaya başlayacak ve kaslarınız zayıflayacak ve erimeye başlayacaktır. İşte bu noktada Bcaa takviyesi çok önemlidir.  

  Bcaa’nın açılımı ’’ Branced Chain Amino Acid’’ olup Türkçe anlamı ise ’’Dallara Ayrılmış Amino Asit Zinciri’dir.’’ Bcaa’lar  üç önemli amino asitten oluşur. Bunlar İzolösin ,Lösin ve Valin’dir. Bu amino asitler vücudumuz tarafından üretilmez dışarıdan takviye yapılmalıdır. 

  Bcaa‘ları oluşturan bu üç amino asitin yararları;

  Lösin, besin takviyesi olarak kas proteinlerinin sentezlenmesini artırır, kan dokularını erimesini yavaşlatır, kandaki şeker seviyesini dengeler, hormon üretimini çoğaltır, yaraların iyileşmesini hızlandırır, karaciğerde kas ve yağ dokularında kullanılır.
  İzolösin, kan şekerini düzenlemeye katkıda bulunarak enerjiyi sabit tutarak kan dokusundaki enerjiyi açığa çıkartmak için parçalanır. 
  İzolösin eksikliğinde baş ağrısı, depresyon, sersemlik, bitkinlik, asabiyet gibi belirtiler görülebilir. 
  Valin, Merkezi sinir sistemimizin düzgün çalışması için gereklidir. Yoğun antrenman esnasında vücudun enerji ihtiyacını glikozdan alınmasını yardım ederek, kasların yakılmasını önler. 
  Karaciğerden fazla nitrojen atılmasını ve gerektiğinde diğer dokulara taşınmasına yardım eder. Karaciğer ve safra kesesi hastalığının tedavisine yardımcı olur. Ayrıca beyin hasarlarında ve alkolden dolayı oluşan beyinde oluşan hasarların giderilmesine yardımcı olur.

  Bcaa Ne İşe YararBcaa ne İşe Yarar  
  • Kas kaybını önlemeye yardımcı olur, kasları onarır
  • Yağ yakımına destek olur 
  • Enerjinin devamlılığını sağlar
  • Vücudun yenilenmesini, kasların toparlanmasını yardım eder
  • Spor sonrası kas ağrılarını azaltır.
  Bcaa Kullanımı; Kan dokusundaki amino asitlerin %50 yakın kısmını Bcaa’lar oluşturur. Dışarıdan takviye alınmaz ise kas yıkımına neden olur. Bcaa’lar protein içerikli tüm gıdalarda bulunur. Fakat kırmızı et ve süt ürünlerindeki oranı oldukça fazladır. Ayrıca peynir altı suyu yada yumurta proteini de  ek gıda olarak  alınmalıdır 
  Bcaa’lar  ayrıca  kapsül ve toz şeklinde bulunmaktadır .70 kg üstü için günde 10 gr 70 kg altı için ise günde 5 gr alınması tavsiye edilmektedir.Bcaa’ları kapsül veya toz olarak  kullanacak iseniz bir uzmandan destek almalısınız.
  ]]>
  Flash Player Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/flash-player-ne-ise-yarar.html Fri, 20 Jul 2018 03:13:07 +0000 Flash Player Ne İşe Yarar, Flash Player, bilgisayarlarımızın hemen hemen hepsinde yüklü olan, Adobe firmasının üretime sürdüğü ve satışa çıkardığı bir elektronik yazılım programıdır. İ Flash Player Ne İşe Yarar, Flash Player, bilgisayarlarımızın hemen hemen hepsinde yüklü olan, Adobe firmasının üretime sürdüğü ve satışa çıkardığı bir elektronik yazılım programıdır. 

İlk piyasa çıkış tarihi 14 Temmuz 1996 olan Flash Player’ın geliştiricisi Adobe System adı verilen  bir şirkettir. Asıl olarak Macromedia şirketinin yazılımı olarak piyasaya sürülmüş olsa da, daha sonrasında Adobe’nin Macromedia şirketini satın alması nedeniyle daha sonraları Adobe ismi ile satışa sunulmuştur. Ayrıca boyut olarak oldukça düşük ve ücretsizdir.

Flash Player, türlü tarayıcılarda ve ekranlarda uygulamaları, içerikleri, videoları ve oyunları eksiksiz ve kusursuz olarak yayınlamayı sağlayan, tarayıcı altyapılı bir içerik çalıştırıcıdır. Web tarayıcısı altyapılıdır. 

İnternet üzerinde ki herhangi bir siteye Flash Player eklentisi kullanarak bağlantı kurduğunuz taktirde reklamları, uygulamaları, videoları, oyunları kusursuz görüntüleyebilirsiniz. Şuan da kullanılan en son sürümü 14 Ekim 2014’te yayımlanan 15.0.0.189 sayılı sürümdür.

Flash Player Ne İşe YararFlash Player Ne İşe Yarar

 Uzun yıllardan beridir, internet sitelerinin büyük çoğunluğu site verilerini Flash Player olarak hazırlamaktadır. Oldukça gelişmiş bir altyapısı olan bu yazılım programı, internet ile bağlantısı çok olan bilgisayar kullanıcıları için olmazsa olmazdır. İnternet tarayıcılarının büyük çoğunluğu kullandığından dolayı Flash Player yüklü olmayan elektronik cihazlar bir çok işlevi yerine getirememektedir. Bu yüzden bir çok cihazda Adobe Flash Player’ ın kurulu olması gerekmektedir.

Aynı zamanda bilgisayar oyunlarının pek çoğu Adobe Flash Player yazılımı ile hazırlandığından dolayı, uzun yıllardır bazı oyunları oynamak Flash Player yüklemesi gerektirmektedir. 

Yine oyunlar gibi internet siteleri ile film izlemek isteyen kişilerin Flash Player yüklemesi gerekmektedir. Yüklü değil ise yüklemek için farklı bir linke yönlendirilirsiniz. Fakat tek dezavantajı Android işletim sistemli akıllı telefonlarda Play Store üzerinden Flash Player uygulamasının indirilmesi kapatılmıştır.
]]>
Evernote Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/evernote-ne-ise-yarar.html Fri, 20 Jul 2018 22:02:47 +0000 Evernote ne işe yarar konusuna baktığımız zaman Evernote ile gerçekleştirilen işlemlerin günlük yaşamı ve özellikle de iş yaşamını ne kadar kolaylaştırdığını görebiliyoruz. Bir tür not alma yazılımı olan Evernote il Evernote ne işe yarar konusuna baktığımız zaman Evernote ile gerçekleştirilen işlemlerin günlük yaşamı ve özellikle de iş yaşamını ne kadar kolaylaştırdığını görebiliyoruz. Bir tür not alma yazılımı olan Evernote ile aldığınız notları sadece kendi bilgisayarınızdan değil internete girebildiğiniz tüm cihazlardan görme imkanınız bulunmaktadır. İOS ve Android için mobil uygulamaları da bulunan bir online not alma yazılımı olan Evernote ile sadece giriş yaptığınız notları değil, el yazınızla yazıp fotoğrafını çektiğiniz yazıları da saklama olanağınız bulunmaktadır. Bu da size cihazlarınızda fazla yer kaplayan belgeleri online ortamda saklama ve dilediğiniz bir cihazdan erişme olanağı sağlamaktadır.

Evernote Ne İşe Yarar

Kitaplardan notlar almak: 

Pek çok kişi kitap okurken beğendiği noktaların altını çizerek kitaplarını tahrip etmekten rahatsız olur. Bunun yerine kitap okurken beğendiğiniz bölümleri Evernote hesabınıza kaydetmeniz yararınıza olacaktır. Bu sayede beğendiğiniz bölümleri başka yerden rahatlıkla takip etme olanağına da sahip olabilirsiniz. Hatta yanınızda taşımak istemediğiniz kitaplarınızı yolda okuma olanağına da sahip olmanız mümkündür.

Ders notlarını kaydetmek: 

Arkadaşınızın not aldığı defteri almak yerine notlarının fotoğrafını çekerek Evernote'a kaydetmek dilediğiniz zaman bu notları gözden geçirebilmenize olanak sağlayacaktır. Bu sayede evde, okulda ve hatta yolda giderken bile yanınızda kitap defter olmadan mobil cihazlarınızdan bu notları görebilme olanağına sahip olabilirsiniz. Üstelik anında not paylaşımı yapabilecek olmanız da büyük bir rahatlık sunacaktır.

Arşiv oluşturmak: 

Yemek tariflerinden çeşitli konulardaki bilgilere kadar her türlü yazı için arşiv oluşturmanıza olanak sağlayan Evernote sayesinde bunlar için evinizde ya da ofisinizde yer ayırmak zorunda kalamdan arşivleme yapabilmeniz mümkün olacaktır. Tek yapmanız gereken bu belgelerin fotoğrafını çekip hesabınıza yüklemektir. Böylelikle ödediğiniz faturaların makbuzlarını, aidat makbuzlarını ve harcamalarınızı bir arşiv oluşturarak saklama olanağına da sahip olabilirsiniz. 

Evernote Ne İşe YararDepolama alanından tasarruf etmek: 

Bilgisayarlarınızda ya da mobil cihazlarınızda herhangi bir veri depolamak istediğinizde byte sorunu yaşamanız söz konusu olabilmektedir. Gereksiz yığınlarla uğraşmamak ve bu belgeleri tek bir yerde toplamak adına Evernote oldukça faydalı olacaktır. Üstelik cihazınızı kaybetseniz ya da bilgisayarınız bozulsa bile bu verilerin kaybolmaması da büyük bir avantaj sağlayacaktır. 
]]>
Vpn Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/vpn-ne-ise-yarar.html Sat, 21 Jul 2018 05:52:25 +0000 VPN ne işe yarar; VPN, kelimesini bilgisayar kullanan herkesin bildiği ama pek de anlamını araştırmadığı bir konudur. Genellikle bilgisayar ile gerçek anlamda ilgilenen veya bu olguyu meslek olarak yapan kişilerin bildiği bir VPN ne işe yarar; VPN, kelimesini bilgisayar kullanan herkesin bildiği ama pek de anlamını araştırmadığı bir konudur. Genellikle bilgisayar ile gerçek anlamda ilgilenen veya bu olguyu meslek olarak yapan kişilerin bildiği bir terimdir. VPN; Virtual private Network yani Türkçe anlamı sana özel ağ demektir. İnternet üzerinde kurulu bilgisayarlardan oluşur. Bu bilgisayar ağı, örneğin verecek olursak, bir ağa fiziksel erişimi bulunmayan, dışarıdan bir kişinin ağ kaynaklarına erişmesini sağlayan sistemdir. VPN' ler güvenilmeyen ağlara bağlanmak için bağlantıyı şifrelemek ve güvenli hale getirmek için kullanılan bir ağ sistemidir. Bunun dışında ayrıca VPN' ler farklı konum ve yerlerde bulunabileceğinden, sizi ülkeler tarafından kısıtlanabilmekten yani yasaklı web sitelerine girebilmenizi sağlayan bir sistemdir. Bu sayede şifreleme ve tüm verileri inceleyecek kişilerin kullandığı bir sistemdir. 

VPN bir çok kişi tarafından kullanılan bir ağ sistemi değildir. Genellikle yasaklı olan sitelere girebilmenin bir alternatif yolu olan bu sistemde öncelikle şifreyi kıran VPN numaralarına yani şifrelerine sahip olmanız gerekir. Bu şifreyi ortaya çıkaranlarda genellikle bilgisayar ile çok haşır neşir olan hatta yeniden yazılımını bile yapabilecek hackerlerdir. İyi bir VPN hizmeti için ücretsiz olanlar hariç ücretli olanlar vardır. Gereken aylık ücret ödendiğinde giremediğiniz tüm sitelere verilen VPN şifreleri ile girebilirsiniz. Bu yasaklı sitelere olan bağlantınızı farklı bilgisayarlar üzerinden yönlendirileceğinden çoğu kez bu durum normalde olan internet bağlantınız kadar hızlı olmaz. Ancak bu durumları aştığınızda faydalarını, eksikliklerinden fazla olduğunu fark edebilirsiniz. 

VPN ne işe yarar; Bu internet sistemi aslında bağlantınızın güvenli olmasını sağlayan bir sistemdir. Ayrıca bu sistem bir kaç farklı şekilde de kullanılabilir. 

Okul ve iş ağlarına; İş yeri bilgisayarları hariç herhangi bir yerden ve bilgisayardan bağlanmanızı sağlayarak uzaktan erişim ile iş yerlerine ve okullara gitmeden işlem yapabilmenize olanak sağlar.

Yasaklı web siteleri; VPN sunucuları ne kadar farklı konumlarda olsa da bunları bularak ve verileri şifreleyerek gönderdiği için bu engelli web sitelerine erişime izin vererek istenilen siteye ulaşılmasını vede kullanılmasını sağlar.

Torrent indirmek gibi yasal veya yasa dışı indirmeler; Bu gibi durumlarda bittorrent gibi sitelerde gerçek bir güvenlik sistemi sağlayan VPN lerdir. 

Gizliliği ve güvenliği arttırmak; Tüm iletişim ağlarında ve bağlantılarında meraklı gözlerden kurtulmak vede engellemek için yine VPN hizmetinden yararlanılır. Herhangi bir kafe de şifresiz bir ağa bağlandığınızda VPN sayesinde güvensiz olan bu ağlardan ve açılarından etkilenmeden kurtulmanızı ve kullanmanızı sağlar.

Vpn Ne İşe YararVPn ne işe yarar; VPN ler içerisinde en iyisin anlamak için özellikle hizmetine, sunduğu işlevselliğe, bağlı olduğu sunucunun konumuna, bağlı olduğu protokole ve ürünün fiyatına bağlıdır. Tek bir VPN hizmeti ismi verip en iyisi budur demek tamamen yanlıştır. Sebebi ise VPN hizmeti le ilgili ne yapacağınız nasıl kullanacağınız veya ne için kullanacağınız çok önemlidir. Bir konuda çok iyi olan bir VPN hizmeti belki sizin kullanmak istediğinizde o kadarda başarılı bir VPN hizmeti değildir. O yüzdende öncelikle kullanım amacını belirlemeli ve ona göre bir VPN hizmeti seçmelisiniz. Bir çok VPN hizmetinin ücretsiz olanları vardır. Ama genellikle iş yeri okul ve resmi dairelerde ücretli özel VPN hizmetleri tercih edilir. Lisanslı olan VPN hizmetleri bu gibi dışarıdan saldırıya açık ve her zaman çalınabilecek olmasından ötürü en iyileri arasından yasal olarak yani ücretli olarak seçilmelidir. 

VPN ne işe yarar; Günümüzde gelişen bilgisayar teknolo]]> İp Nedir Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/ip-nedir-ne-ise-yarar.html Sat, 21 Jul 2018 11:14:36 +0000 İp Nedir Ne İşe Yarar, IP kısaltması internet protokolü anlamına gelmektedir. İnternet protokolleri bir iletişim sürecinde bağlantıyı gerçekleştiren noktalar arasındaki mesajlaşmayı düzenleyen kurallar dizisidir. Bu pro İp Nedir Ne İşe Yarar, IP kısaltması internet protokolü anlamına gelmektedir. İnternet protokolleri bir iletişim sürecinde bağlantıyı gerçekleştiren noktalar arasındaki mesajlaşmayı düzenleyen kurallar dizisidir. Bu protokoller birbirleriyle iletişim halinde olan donanım ve yazılımlar arasında gerçekleşir. İletişimin sürdürülebilmesi için her öğenin protokolü kabul etmesi ve uygulaması gerekmektedir.

Bir ağda ağda hangi protokol kullanılırsa kullanılsın bilgisayarlar birbirlerini fiziksel adresleri ile tanır ve bu adresle iletişime geçerler. Bu adres ağ kartında ya da ağa bağlanmayı sağlayan herhangi bir donanımda değiştirilmesi imkansız olan 48 bit şeklinde bir numaradır. Her bilgisayar diğer bilgisayarlardan farklı bir IP numarası alır.

İp Nedir Ne İşe Yararİp Nedir, Ne İşe Yarar

32 bitlik düzendeki IP adresleri kolay okunabilmeleri amacıyla 8 bitlik 4 gruba ayrılmışlardır.

IP ağ üzerinde veri alış verişi gerçekleştiren gönderici ve alıcıyı tanımlar. Veriler yollanırken mutlaka gönderenin IP adresini taşır. Alıcının adresi de domain adrese göre çözümlenir ve gönderilir.

IP adres yapısının 2 bölümü vardır. İlki bilgisayarın bağlandığı özel ağın numarasıdiğeri ise bilgisayarın özel numarasıdır. Veriler router adı verilen yönlendiriciden geçtiği sırada yanlızca bu özel ağ numarasına bakılır. İP adresleri a,b,c,d,e adını alan beş farklı sınıfa ayrılır. A sınıfına giren adresler oktet de denen ilk sayı grubu ile belirlenir ve bu sayılar 2 ile 126 arasında yer alır. Örnek vermek gerekirse 124.0.0.0 numaralı IP A sınıfıdır. B sınıfı ıp'ler ise ilk iki oktetle belirlenir ve ilk okteti 129 ile 91 arasında olmalıdır. C sınıfı IP'lere gelince bunlar ilk 3 okteti kullanır ve ilk oktetleri 192 ile 223 arasında bulunur. D ve E sınıfı ise kullanılmaz çünkü bunlar sadece test amaçlıdır.

Örneğin bir ISS’ a telefon hattı ile bağlandığımızda ISS’nin ağına dahil oluruz. Önceden alınmış olan IP adresi havuzundan bize bir IP adres verilir. Mesela IP adresimiz 194.62.15.2 ise, ISS mizin aldığı IP adresi C sınıfıdır. Görüldüğü gibi ilk 3 oktet içinde olduğumuz ağı, sonda ki oktet ise bilgisayarımızın o andaki adresini gösterir. 
    
IP bilgisayarlar ile veri alma ve gönderme birimleri arasında organizasyonu gerçekleştiren, bu sayede bir yerden diğerine veri iletişimini olanaklı kılan veri iletişim protokollerine verilen genel bir addır. Bu protokollere örnek olarak, dosya gönderme ve alma protokolü FTP, E-posta iletişim protokolü SMTP, TELNET protokolü verilebilir. Sıkça kullandığımız ve WWW ortamında birbirine link objelerin iletilmesini sağlayan Hyper Text Transfer Protocol (HTTP)'de önemli protokollerdendir. IP aynı zamanda, diğer iletişim ağlarında da kullanılabilir. Pek çok farklı tipte bilgisayarı veya iş istasyonlarını birbirine bağlayan yerel ağlarda (LAN) kullanımı yaygındır.
]]>
Sandoz Krem Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/sandoz-krem-ne-ise-yarar.html Sat, 21 Jul 2018 14:58:26 +0000 Sandoz Krem Ne İşe Yarar, Sandoz firması tarafından üretilen ve Anestol Pomat adı ile tanınan krem, lokal anestezik, beyaz renkli, homojen bir ilaçtır. 10 gram ve 30 gramlık alüminyum tüplerde satılır. Etken maddesi % Sandoz Krem Ne İşe Yarar, Sandoz firması tarafından üretilen ve Anestol Pomat adı ile tanınan krem, lokal anestezik, beyaz renkli, homojen bir ilaçtır. 10 gram ve 30 gramlık alüminyum tüplerde satılır. Etken maddesi %5 (30 gramlık tüp için) oranında lidokaindir. Ayrıca kaşıntıyı önleyen (antipruritikler) ve lokal anestezik (bölgesel uyuşturucu) kıvamlı bir pomaddır. Yardımcı maddeleri ise;
 • Propil paraben
 • Polietilen glikol 1500
 • Metil paraben
 • Polietilen glikol 6000
 • Propilen glikol
Sandoz Kremin (Anestol Pomad) Klinik Özellikleri Nelerdir

Sandoz Krem Neden Kullanılır
 • Mukozadaki ve derideki yüzeysel yanıklar
 • Çeşitli nedenlere bağlı hafif kaşıntılar
 • Anüs, dudak çatlakları, meme ucu ağrıları için kullanılmaktadır.
Sandoz Kremi Uygulama ve Kullanma Sıklığı Nasıldır

Hekiminiz aksini söylemedikçe, Sandoz Krem sürülmesi gereken yere iyice yedirilerek sürülür ve gerektiğinde birden fazla sürülebilir. Tek seferde kullanılan Sandoz (Anestol Pomat) Krem 5 gramı aşmamalı, bir gün içinde de bu miktar her halükarda 17-20 gramı aşmamalıdır. Çok geniş yüzeye ve çok seferde, bolca krem sürüldüğü taktirde o bölgede aşırı hassaslık (hipersensitivite) olabileceği için hekimin reçetesine sadık kalınmalıdır.

Sandoz Kremi Uygulamada İstisnai Haller Nelerdir

Böbrek yetmezliği yaşayan hastaların Sandoz Kremi sistemik olarak bu kremin uygulanması toksitlenmeye neden olabilir fakat harici olarak sürülen krem için herhangi bir dozun ayarlanması gerekmez.
Karaciğer yetmezliği yaşayan hastalarda Sandoz Kremin etkin maddesi olan lidokainin ömrü yarı oranda uzayabilir ve şiddetli karaciğer yetmezliği yaşayanlarda da Sandoz Kremin geniş bölgelere sürülmemesi tavsiye edilir.
Çocuğun yaşı, fiziksel özellikleri ve kilosu gibi özelliklere dikkat edilerek çocuğa uygulanacak Sandoz Kremin miktarı azaltılmalıdır.

Sandoz Krem Ne İşe YararSandoz Kremin Yan Etkileri Nelerdir

 • Kızarıklık
 • Kaşıntı
 • Ciltte irritasyon
 • Döküntü
 • Aşırı hassaslık
 • Yaygın olmayan alerjik reaksiyonlar
]]>
Access Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/access-ne-ise-yarar.html Sun, 22 Jul 2018 02:54:13 +0000 Access Ne İşe Yarar, Access, microsoft firmasının, bilgisayarlar için geliştirip, ofis kullanıcılarının kullanımına sunduğu üzerinde tablo, form ve raporlama yapılabilen bir veri tabanı isleme programıdır. Belir Access Ne İşe Yarar, Access, microsoft firmasının, bilgisayarlar için geliştirip, ofis kullanıcılarının kullanımına sunduğu üzerinde tablo, form ve raporlama yapılabilen bir veri tabanı isleme programıdır. Belirlenmiş bir nesne ya da özneyi tanımlayan birleşik bilgileri bir toplamı olarak tanımlanan veri tabanları yapmak, işlemek ve geliştirmek için kullanılır.

Access Nedir 

Access, bir veri tabanı yönetim programıdır. ve belirli bir nesne yada özneyi tanımlayan birleşik bilgilerin bir arada tutulması olarak tanımlanan veri tabanları oluşturma, kullanma yada geliştirme için kullanılan bir programdır. Çok basit bir yapı ile sunduğu geniş hizmetler ile kolay veri tabanından gelişmiş bilgi sistemlerine kadar, çeşitli çalışmalar yapmak için uygun imkan sunan Access, orta çaptaki firma ev kullanıcısına yeterli hizmet verebilmektedir. Farklı çalışmalar yaparak geliştirilebilen veri tabanlarıyla Microsoft Access altında çalışmaya devam eder ya da kişisel oluşturulan veri tabanlarını farklı dosya biçimleriyle saklayabilirsiniz. Amatör kullanıcılar için çok büyük kullanım kolaylığı ile bir başlangıç imkanı veren access standart diğer çalışma araçları ile profesyonel çalışmaları da kolaylaştırır. Access’e entegre olarak sunulan “Microsoft Visual Basic for Application (Vba ) programlama” dili yardımıyla daha etkin veri tabanı çalışmaları yapabilir ve çeşitli uygulamalar geliştirilerek hayata geçirilebilir. Diğer yandan, Office uygulamaları da bulunan Vba ile Access'in diğer programlar ile de etkin çalışması yapılabilir. Access’in önemli özelliklerinden biride Web’e bağlanmasıdır. Bu veri alış verişi için kullanılan form ve raporlar grafik tasarım işlevleri yardımıyla kod yazmadan internet veya intranet ortamına verilebilir. 

Access Ne İşe YararAccess nasıl çalışır

Basit şekliyle açıklayacak olursak, Access ham bilgiyi alır kendi sisteminde işledikten sonra, örneğin rapor halinde, kullanıcıya sunar. Accessin ticari programları kullanılacak alan ve sunduğu fonksiyonlara göre çok pahalı olabilir. Ama genel amaçlar için geliştirilen programlar kullanıcıya ücretsiz olarak verilir. Bu program bazen gerekenden fazlasını sunar. 

Access ne işe yarar

Veri tabanları birbiriyle ilişkisi olan bilgilerin depo edildiği alandır. Bilginin artmasıyla bilgisayarlarda bilgi deposu ve bilgiye ulaşma konusunda yeni yöntemler aranarak bulunmasına ihtiyaç olmuştur. Veri tabanları; çok büyük hacimli bilgileri depolamada diğer bir yöntem olan ‘‘dosya-işlem sistemine’’ karşılık olarak yapılmıştır. Günlük hayatta kullanılan telefon rehberi basit bir veri tabanı örneği olabilir. Ayrıca buna benzer olarak, internet sitelerinde üyelik sistemi, akademik dergi ve üniversitelerin tez yönetim sistemi, personel ve öğrenci veri programları da veri tabanı kullanımına verilen örnekler olabilir. Veri tabanları sayesinde  bilgilere kolayca ulaşır ve onlar üzerinde  rahat bir şekilde düzenleme yapılır. Access veri tabanı yönetim programı ile kendinize ait veri tabanı oluşturup, özel uygulamalar geliştirilebilir. Access veri tabanı normalde kişisel satın almak zordur. Çünkü çok  pahalı olmasına rağmen ücretsiz kullanıma sunulan access veri tabanları da vardır. Veri tabanları ile  bibliyografik bilgilere veya metinlere ulaşmak mümkün olmaktadır. Veri tabanları, yönetim sistemi aracılığıyla yapılır ve yönetilir. Sistemlere; Microsoft Access, MySql, Ibm Informix, Db2, Interbase, Microsoft Sql Server, PostgreSql, Sysbase ve Oracle ve örnek gösterilebilir.
]]>
Ghz Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/ghz-ne-ise-yarar.html Sun, 22 Jul 2018 19:42:57 +0000 Ghz Ne İşe Yarar, Ghz nedir Ghz; bir frekans birimidir. Ghz İngilizce Giga Hertz’in kısaltmasıdır. Asıl birim Hertz dir. Alt kat yoktur, üst katları 1000 er 1000 er çıkar. Kilo Hertz (Khz), Mega hertz (Mhz) ve Giga Hertz Ghz Ne İşe Yarar, Ghz nedir Ghz; bir frekans birimidir. Ghz İngilizce Giga Hertz’in kısaltmasıdır. Asıl birim Hertz dir. Alt kat yoktur, üst katları 1000 er 1000 er çıkar. Kilo Hertz (Khz), Mega hertz (Mhz) ve Giga Hertz(Ghz). 1GHz= 1000 MHz veya bir milyar Hertz’dir. Hertz saniyede yapılan işlem sayısıdır. Bilgisayar ve ve cep telefonlarının hızı, bir saniyedeki hızda yaptığı işlem sayısı ile ölçülür. Bilgisayar yada telefonun bir saniyede yaptığı bir işe 1 Hertz denir. Zira bir saniyede yapılan bir işlem, bir Hertz işlem eder. Telefonun işlem hızı 2.3 Ghz ise bu hız 2.3 Milyar Hertz'e eşit olur. Yani telefon bir saniyede 2.3 (23.000.000.000) Milyar adet işlem yapar. Bu; saniyede 2.3 Milyarlık işlem hızı sadece bir çekirdeğin yaptığı işlemdir. Eğer bir sistem 4 çekirdekli ise, 2.3 işlem hızını 4’le çarpmak gerekir. Bu da saniyede yapılan 9.2 Milyar (92.000.000.000) işlem anlamına gelir. Özellikle işlemci hızları şu terimle ifade edilebilir; P4 2.4 Ghz, Core 2 Duo 3.0 Ghz, vs gibi.

Ghz ne işe yarar

Akıllı telefon yada bilgisayarların özellik bölümlerinde işlemci veya 3.2 Ghz işlemci hızları belirtilmiştir. Bilgisayarda bir program için çalışan birden çok proses vardır. Bilgisayarın kendi sistem programlarının çalışmasının dışında, internette gezerken, bir yandan müzik dinleyip, diğer bir yandan yazı yazabildiğimizi veya hesap işi yapabildiğimizi düşünürsek eğer, bütün bu işleri yapabilmenin nedeni işlemcinin işidir. Bu sebeple Ghz kapasitesi ne kadar yüksekse, bilgisayarın 1 saniyede yaptığı işlem de o kadar hızlı ve fazladır. Bu da donmaların ve programların gecikmesini önleyecektir. 

Ghz Ne İşe YararSanal Ghz İşlemcinin faydası;

İşte bu sebeple bugün iki çekirdek, 4 çekirdek ve hatta 8 çekirdekli bilgisayar yapılmaktadır. Bir bilgisayarda temel amaç çok daha yüksek performans sağlamaktır. Şu anda gelişen teknoloji ile birden fazla işlemciyi bilgisayar ana kartına eklemek yerine, sanal çekirdek özellik ile tek bir işlemci eklenip, çekirdek sayısı 2 kart daha oluyor. Örneğin bilgisayarda bir adet intel i5 Ghz işlemci var ama bu işlemci 4 çekirdek gücüyle çalışıyor. Bunun sebebi sanal çekirdek eklenmesindendir. Anlaşıldığı üzere bilgisayara 2 tane i3 eklemek yerine, tek bir tane i5 sanal çekirdek eklenip, bilgisayarda performans artırımı yapılmıştır. Bu durum bilgisayar donanımından tasarruf ettirse de daha performanslı bir işlemci kullanmak için alınacak bilgisayar her zaman daha pahalı olacaktır. Örneğin: i7 Ghz diz üstü bilgisayar, i5 diz üstü bilgisayarlara ((laptop) göre her zaman daha pahalı olacaktır.
]]>
Degra Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/degra-ne-ise-yarar.html Mon, 23 Jul 2018 13:51:44 +0000 Degra Ne İşe Yarar, Erkeklerin cinsel faaliyetlerinde tam güce sahip olabilmeleri için kullandıkları bir takım cinsel ilaç çeşitleri vardır. Yoksa bir kaç boşalmaya aralıksız bir şekilde devam eden biri yalnızca hayal kahrama Degra Ne İşe Yarar, Erkeklerin cinsel faaliyetlerinde tam güce sahip olabilmeleri için kullandıkları bir takım cinsel ilaç çeşitleri vardır. Yoksa bir kaç boşalmaya aralıksız bir şekilde devam eden biri yalnızca hayal kahramanıdır. Tabii kide istisnalarda yok değildir. Fakat bu durumu tam olarak anlayabilmek gerçekten de oldukça zordur. Sebebi ise libidonun boşalma sonrasında birden bire soğuma hissetmesi ve cinsellikten sizi oldukça uzak bir noktaya getirmesidir. Eğer dikkat etti iseniz boşalma anından itibaren içinde bulunmuş olduğunuz ruh haliniz ile ilişkiden önceki ruh haliniz birbirinden oldukça farklı derecededir. Birinde şehvetin en üst zirvesinde iken birinde ise bu seviye nerede ise yerlerde sürünür. Ancak böyle bir durumu düzeltebilmek için elbetteki de bir yol vardır. Bu durumlardan ilki de oldukça etkili olan cinsel ilaçlar kullanmaktır. Bunun en basit biçimdeki yansımalarını bizzat ilk kullanımdan itibaren görürsünüz. 

Ereksiyon sağlayan ilaçlar, cinsel güç arttırıcılar ile erken boşalmayı geciktirici ilaçlar oldukça etkili çözümler sağlar. Bunun en belirgin özelliklerinden birisi de cinsel ilaç kullanıcı yorumlardır. Bu yorumlarda kişiler kullanmış oldukları cinsel ilaçların ne boyutta işe yaradığını ve gerçekten de etkili olup olmadığını paylaşmaktadırlar. Bu da demek oluyor ki bu yorumlardan da en iyi şekilde bilgilenebilirsiniz. Erkeklerin genelde en çok tercih ettikleri cinsel ilaçlardan birisi de degra viagra hapıdır. Oldukça kısa bir sürede penisi hareketlendirebilen hatta bununla da yetinmeyerek saatlerce sertleşme pozisyonun tutan oldukça etkili ve mükemmel bir ilaçtır. Kullanan kişiler degra ereksiyon ilacının cinsellik için keşfedilmiş en etkili cinsel güç arttırıcılardan biri olduğunu belirtmektedir. Degra ilaç ne işe yarar derseniz eğer hemen ilaç konusunda bilgi verelim. Degra yüz mili gram hem sertleştirici hemi de erken boşalmayı geciktiren ilaçlardandır.

Degra Ne İşe YararDegra Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır

Kullanılan cinsel ilaçlar içinde en etkili olanlardan birisi olan degra hapı nasıl kullanılır açıklayalım. Cinsel ilişkinizden kısa bir süre önce bol su içerek hapı alın. Ortalama otuz beş, kırk beş dakika kadar bekleyin. Bu süre içinde penisinizin istem dışı bir şekilde nasıl sertleştiğini göreceksiniz.
]]>
Daemon Tools Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/daemon-tools-ne-ise-yarar.html Mon, 23 Jul 2018 15:24:36 +0000 Daemon tools ne işe yarar, Daemon Tools programı aslında bilgisayarı kandırma programıdır. Yani bilgisayarda izlemek veya oynamak istediğiniz bir oyunu veya filmi açabilmek ve bilgisayarın hızını ayarlayan bir işlemcidir. Özell Daemon tools ne işe yarar, Daemon Tools programı aslında bilgisayarı kandırma programıdır. Yani bilgisayarda izlemek veya oynamak istediğiniz bir oyunu veya filmi açabilmek ve bilgisayarın hızını ayarlayan bir işlemcidir. Özellikle oyun ve filmleri İnternet' teki sitelerden indirirken Daemon Tools kullanmak indirilecek olanların açılmasında ve oynanmasında kişilere çok kolaylık sağlar. Sebebi de bilgisayarı kandırarak bir DVD veya CD programı gibi açıp kullanmanızı sağlamasıdır. Daemon tools kullanan kişilerin amacı DVD ve CD gibi ürünleri açmada çok hızlı bir işletim sistemi sağlar. Çünkü, kullanacağınız DVD veya Cd'ler bozuk veya çizik gibi sıkıntılar içerebilir. Bu tür durumlarda Daemon Tools devreye girer ve bilgisayarın hard diskinde bu dosyayı açarak üzerinde bulunan sorunları görmeden mükemmel bir şekilde kullanmanızı sağlar. 

Daemon tools ne işe yarar Bu program aynı zamanda lap-toplarda çok kullanılan bir programdır. Bu kullanımın yoğun olmasının en büyük sebebi ise film veya oyun gibi CD veya DVD'lerin pil gücünü nasıl zayıflattığını hepimiz biliriz. İşte tamda buruda Daemon tools devreye girerek lap-toplarda oluşan pil gücü zayıflamasını ortadan kaldırır. Bu durumda da kullanıcılar bu programı sıklıkla kullanırlar. 

Daemon Tools Ne İşe YararDaemon tools ne işe yarar, programın bir çok özelliği resimli ve anlatımlı videoları bilgisayarınızda rahatça açmanızı ve izlemenizi sağlar. Tıpkı bir DVD veya CD ekranı gibi bir sayfa açarak İnternet'ten indirdiğiniz bütün oyun ve filmleri sizlere görselliği bozulmadan izleten bu program aslında bir sanal sürücüdür. Bu sanal sürücü bizlere film sitelerinden film indirmeye, oyun sitelerinden de oyun indirmeye yardımcı hatta bu indirdiklerimizi bilgisayarımızda açmamızı ve kullanmamızı sağlayan bir programdır. Her yaştan insanın günümüzde çok sık kullandığı Daemon tools aslında günümüz dünyasında çok gerekli bir programdır. Her tür bilgisayarda kullanımı kolay ve yararlı olan bu program bir çok kişinin kurtarıcısı gibidir. O yüzdende bilgisayarla ilgilenen ve oyunlar gibi merakları olan insanların en çok tercih ettiği programların arasında birinci gelir. 

Unutmayın bir bilgisayar kullanıcı iseniz, kesinlikle bilgisayarınızda Daemon tools olmalıdır. Çünkü hem lap-topların hemde bilgisayarların kurtarıcısıdır. Böyle bir durumda çizilen CD'leriniz, DVD'leriniz için bile dosyalara hard diskte okuyup kolaylıkla açmanızı sağlayan bir sistemdir. Teknoloji geliştikçe belki bu tür programlar bizim yüklememize gerek kalmadan format dediğimiz veya bilgisayar sistemi dediğimiz oluşumlar ile beraber direk konulup kullanılacaktır. İyi günler. 
]]>
Dekort Ampul Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/dekort-ampul-ne-ise-yarar.html Tue, 24 Jul 2018 08:02:30 +0000 Dekort Ampul Ne İşe Yarar, Dekort Ampul, Deksametazon sodyum fosfat etken maddeli vücutta oluşan enfeksiyon ve iltihaba yol açan bakterileri öldürmeye yarayan bir ilaçtır. Dekort Ampul Ne İşe Yarar, Hangi H Dekort Ampul Ne İşe Yarar, Dekort Ampul, Deksametazon sodyum fosfat etken maddeli vücutta oluşan enfeksiyon ve iltihaba yol açan bakterileri öldürmeye yarayan bir ilaçtır. 

Dekort Ampul Ne İşe Yarar, Hangi Hastalıklarda Kullanılır
 • Kas hastalıklarının,
 • Romatizmal hastalıkların,
 • Aynı süreçte birden fazla eklemde meydana gelen iltihapların,
 • Epidermal yani derisel hastalıkların,
 • Göz hastalıklarının,
 • Mide hastalıklarının,
 • Bağırsak hastalıklarının, 
 • Kalp ve Damar hastalıklarının,
 • Besnier-Boeck-Schaumann Sendromunun,
 • Polyarteritis nodosa hastalığının,
 • Ekfeksiyonel hastalıkların,
 • Kan hücrelerinde meydana gelen bozuklukların,
 • Astım, bronşit gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarının, tedavisinde kullanılmaktadır.
Dekort Ampul Kullananlar İçin Önemli Olan Bazı Bilgiler

İlacın etken maddesi olan deksametazon'a karşı bilinen bir alerjiniz varsa doktora söyleyiniz, ilacı kullanmanız önerilmez.  
 • Bedeninizin herhangi bir bölgesinde mantar enfeksiyonu bulunuyorsa, gözünüzde herpes çıkmışsa, kısa süre içerisinde bir enfeksiyon geçirmişseniz ilacı kullanmamanız önerilir.
 • İlacı kullanmaya başlamanız, vücudunuzun bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Bu nedenle enfeksiyonlara yakalanma riskiniz ile virüs, bakteri kapma olanağınız yükselebilir. Aynı zamanda son zamanlarda geçirdiğiniz herhangi bir enfeksiyon var ise, bunu tekrardan meydana çıkarabilir. Bu konuyu doktorunuza danışınız.
 • Bu ilacı kullanırken aşı uygulanması uygun değildir. Çünkü dekort ampul aşının vücut içerisinde salınımını azaltacaktır.
 • İlacı aniden bırakmaya kalkmamalısınız. Aksi taktirde yoğun bir şekilde yoksunluk belirtileri ile karşılaşabilirsiniz. Yoksunluk ile karşılaşmamanız için doktor kontrolünde ilacınızı azar azar bırakmanız gerekmektedir.
 • Çocuklarda dekort ampul kullanımı, çocuğun gelişimini etkileyebilmektedir. Eğer çocuğunuzun dekort ampul kullanırken gelişiminde gerileme görüyorsanız derhal doktoruna bildiriniz. 
 • Kızamık ve su çiçeği geçiren biri görürseniz kesinlikle temastan kaçınınız.
 • Eğer mide ülseri, bir çeşit kalp hastalığı olan konjestif kalp yetmezliği, divertikülit, geçmiş yaşamınızda sıtma hikayesi, herhangi bir karaciğer rahatsızlığı, tiroid işlevlerinde herhangi bir bozukluk, göz tansiyonu veya katarakt, gözlerde herpes, tüberküloz, herhangi bir psikiyatrik hastalık, kas ve eklemlerde bozukluk, hipertansiyon gibi hastalıklara hastalıklara sahipseniz mutlaka doktorunuzu bu konuda bilgilendirmelisiniz. İlacı kullanmadan önce bazı özel organ veya hücre işlev testleri yaptırmanız gerekebilir.
 • Hamilelik döneminde kullanılıp kullanılmamasına ilişkin herhangi bir araştırma bulunmazken, eğer emzirme döneminde iseniz bir doktora danışmadan kullanmamalısınız.
Dekort Ampul Ne İşe YararDekort Ampul Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir
 • Karın ağrısı; kurdeşen dökme; yüz, dil, dudaklarda ve boğazda şişme; nefes almada zorlanma gibi durumlarla karşılaşırsanız mutlaka doktorunuzu bilgilendiriniz. İlaca karşı ciddi bir allerjiniz bulunabilir.
 • Mide bulantısı; baş dönmesi ve baş ağrısı; kaslarda ağrı ve kas yorgunluğu; yorgunluk; glakom ve katarakt; ishal; sivilce oluşumu; kan pıhtılaşması; kan basıncının yükselmesi; iştah artışı veya kilo kaybı; kan şekerinin artması; bayanlarda adet döngüsü düzensizliği gibi yan etkiler görülebilmektedir.
]]>
Steam Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/steam-ne-ise-yarar.html Tue, 24 Jul 2018 18:37:43 +0000 Steam Ne İşe Yarar, Counter Strike, Half Life gibi dünyanın en tanınan ve başarılı oyun serilerinin yapımcısı olan Valve şirketinin 2003 yılında yayına başladığı dünyanın en büyük oyun platformudur. XBOX ve PlayStation g Steam Ne İşe Yarar, Counter Strike, Half Life gibi dünyanın en tanınan ve başarılı oyun serilerinin yapımcısı olan Valve şirketinin 2003 yılında yayına başladığı dünyanın en büyük oyun platformudur. XBOX ve PlayStation gibi oyun konsollarında, oyuncular orijinal oyunları kiralayıp ucuza oynayabilirken; PC platformu oyuncularında böyle bir seçenek olmadığı için ya kutulu oyunlara yüzlerce lira para dökmekteydiler ya da korsan oyunlara (crack) yönelmiş durumdaydılar. Kutulu orijinal oyunların da geniş kitlelere ulaşması veya teknoloji mağazalarına sahip olmayan il, ilçe ve köylerde yaşayan insanların kutulu oyunları alması imkansız hale gelebiliyordu.

Steam'in fiyatı,

Zar zor bulup da 50 dolara alabileceğiniz bir kutulu oyun, genel olarak Steam'de 25-30 dolara satılmakta hatta bazı özel indirimlerle 10 dolara kadar inebilmekte. (Bir örnek vermek gerekirse; 88 TL olan Rome: Total War 2 oyununu Steam Yaz İndirimi ile 22 TL'ye almıştım.)

Steam'e kayıt olmak ücretsizdir. Valve şirketinin Counter Strike-GO, Half Life gibi oyunlarının yanında yapılmış olan oyunların büyük bir çoğunluğu da Steam ile satın alınabilmekte. Hatta sayılı oyunun Steam'de olmadığını söylemek daha doğru olur. Steam'in Free To Play bölümünde de adından anlaşılacağı üzere herhangi bir ücret verilmeden oynanabilecek birkaç oyun da bulunmaktadır.

Steam, orijinal bilgisayar oyunlarını satın alıp oynayabileceğiniz bir oyun platformudur. Sadece oyunları satmakla kalmayan Steam şirketi oyun ağı sunan bir sosyal oluşum olarak karşımıza çıkıyor. Sosyal oluşum da kasıt ise dünyanın öbür ucundaki kişilerle veya arkadaşlarınızla aynı oyunu aynı anda onlarla birlikte oynayabiliyorsunuz. "Steam Market" özelliği sayesinde oyunlarda kazandığınız çeşitli eşyaları başka insanlara satabilir veya onların eşyalarını alabilirsiniz.

Steam'in üç ana özelliği,
 • Orijinal oyun satın alıp oynayabileceğiniz,
 • Uluslararası bir oyun ağı sunmasıyla arkadaşlarınızla veya dünyanın diğer ucundaki insanlarla oyun oynayabileceğiniz,
 • Steam Market ile oynadığınız oyundaki eşyaları satın alıp satabileceğiniz, bir sosyal oyun ağı platformudur
]]>
Bekunis Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/bekunis-ne-ise-yarar.html Wed, 25 Jul 2018 10:24:10 +0000 Bekunis Ne İşe Yarar; Bekunis draje, etken maddesi, bisakodil sennozit B' dir.  Bekunis draje kalınbağırsaktaki su miktarını artırarak dışkıyı yumuşatır. Kabızlık tedavisinde kısa süreli kullanılır.  Bekunis drajeyi bir h Bekunis Ne İşe Yarar; Bekunis draje, etken maddesi, bisakodil sennozit B' dir.  Bekunis draje kalınbağırsaktaki su miktarını artırarak dışkıyı yumuşatır. Kabızlık tedavisinde kısa süreli kullanılır.  Bekunis drajeyi bir haftadan daha kulanmamak gerekir. Bekunis drajeyi uzun süre kullanmak alışkanlık yapabilir. Bekunis drajenin uzun süre kullanımı, müshil karşı bağımlılık, kronik kabızlık ve normal bağırsak fonksiyonunun kaybına neden olabilir. Bunun için Bekunis drajeyi bir haftadan daha uzun süre kullanmayınız. Bekunis drajeyi, antiasit aldıktan veya süt içtikten sonraki iki saat boyunca almayınız. 

Oniki yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. Hamilelerde ve süt veren annelerde Bekunis draje kullanmamak daha iyidir. Unutulan dozları dengelemek iki dozu aynı anda almamalısınız. Bekunis drajenin tedavisi bittiğinde herhangi bir olumsuz bir etki beklenmez. Bekunis draje diüretik ilaçalarlar birlikte kullanılmamalıdır. Karaciğer ve böbrek yetmezliğinde doktor kontrolünde kullanılmalıdır. 

Bekunis Drajenin Endikasyonları; Bekunis draje kalın bağırsaktaki kasların kasılmalarını sağlayarak dışkı çıkarmayı kolaylaştıran müshil ilacıdır. 

Bekunis Drajenin Kontrendikasyonları; 

Bekunis drajenin etken maddesine veya bileşimindeki herhangi bir maddeye karşı allerjiniz varsa kullanılmamalıdır. Bulantı, kusma, veya apandisiti düşündüren bulgulan var ise, sebebi bilinmeyen karın ağrısı, bağırsak tıkanıklığı, krohn's hastalığı, ülseratif kolit, ameliyat sonrasında ve aşırı elektrolit dengesinin bozulduğunu durumlarda kullanılmamalıdır.  

Bekunis Ne İşe YararBekunis Drajenin Kullanım Şekli; 

Bekunis oral yolla alınır. Bekunis drajeyi gece yatmadan bir bardak su ile bir tablet olarak alınız. Bekunis drajenin yiyecek ve içeceklerle kullanımında sorun yoktur.

Bekunis Drajeni  Yan Etkileri; 

Bekunis drajenin kullanımında, karın ağrısı, nefes darlığı, yüzde, dudaklarda, dilde, boğazda şişlik olabilir. İshal, kramp, hipotansiyon, idrarda ve dışkıda renk değişikliği gibi yan etkiler görülebilir.  

Bekunis draje kullandıktan sonra rektal kanama olması ve dışkı yapamam durumu başka bir hastalığın belirtisi olabilir. Acilen bir doktora müracaat edilmelidir. Dışkı yapma düzeninizde ani bir değişiklik fark ederseniz ve bu durum iki haftadan uzun sürdüyse bir müshil ilacı kullanmadan önce doktora danışın. 

Sağlıklı günler. 
]]>
Burun Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/burun-ne-ise-yarar.html Thu, 26 Jul 2018 08:13:25 +0000 Burun Ne İşe Yarar, Burun, yüz üzerinde alın ile üst dudağımız arasında bulunan, beş duyu organımızdan koklama ve nefes alma işlevi olan, bir taraftan yutağa diğer taraftan da burun boşluğunun iki delikle dışarıya açıld Burun Ne İşe Yarar, Burun, yüz üzerinde alın ile üst dudağımız arasında bulunan, beş duyu organımızdan koklama ve nefes alma işlevi olan, bir taraftan yutağa diğer taraftan da burun boşluğunun iki delikle dışarıya açıldığı koklama ve solunum organımızdır. 

Burnun içinde;
 • Mukus tabakası
 • Kılcal Damarlar
 • Ve kıllar bulunmaktadır.

Burunun Nefes ve Koku Alma İşlevi Nasıl Olur

Dışarıdan alınan hava, burnun içinin tüylü ve nemli olması ve burun kılları, mukus sayesinde temizlendirilir, kılcal damarlar sayesinde de solunum havası ısıtılır, mukus bezleri sayesinde de hava nemlendirilir. Burun boşluğunun üst kısmında koku ise almaçlarımız ve duyu sinirlerimiz bulunur. Bu bölge sarı bölge olarak adlandırılır. Koku alma duyu organımız burunun ana işlevini yapabilmesi için kokunun mukus tabakasında çözünmüş olması gerekir. Burada çözünen madde koku alma duyu hücrelerini uyarır ve bu uyarılmış koku hücreleri, nervus oflactorius (koku siniri) adlı sinirler aracılığıyla beyne iletilir. 

Burnun Fonksiyonları;
 • Koku alma işleminin algılayıcı kısmıdır.
 • Solunan havanın toz, mikrop gibi yabancı maddelerden temizlenmesi, nemlendirilmesi ve ısıtılmasını sağlar.
 • Solunum yolları için uygun özellikler bulundurur.
 • Ses tellerinden çıkan seslerden etkilenerek vücut hoparlörü görevi de görür.
 • Kulak zarının iç yüzeyi ve dış yüzeyi arasında basınç dengesi kurar.
 • Ses tonunu ayarlamaya yardım eder.

Burun Ne İşe YararBazı Burun Hastalıkları;
 • Sinüzit
Sinüs, yüz kemikleri içerisinde bulunan hava boşluklarına denir. Bu hava boşluklarının iltihaplanmasına ise sinüzit adı verilir. Soğuk algınlığı veya alerjik bir hastalık gibi herhangi bir sebepten dolayı fazla miktarda mukus salgılanması ile sinüzit meydana çıkar. Sinüzit sonucunda baş ağrısı, burun akıntısı, yüzde dolgunluk hissi, yanaklarda ağrı, üst dişlerde ağrı, gözlerde veya gözlerin gerisinde ağrı oluşabilir.
 • Alerjik Nezle
Alerji yani alerjiye neden olan maddelerin burun mukozasına temasıyla alerjik nezle oluşur. Havada bulunup da buruna solunumla giren parçacıklara karşı vücudun gösterdiği normal olmayan reaksiyonlardır. Alerjik nezlede burunda kaşıntı, gözlerde ve boğazda kaşıntı, hapşırma gibi rahatsızlıklar meydana gelir. 
 • Burun Kanaması
En çok görülen burun hastalıklarındandır. Ön ve arka burun kanamaları olarak iki sınıfa ayrılan burun kanamalarının önemli ya da önemsiz bir çok nedeni olabilir. Arka burundaki kanamalar ciddi kanamalardır ve bu kanamalar için uzman bir doktora başvurulması gerekir. Arka burun kanamaları genellikle yaşlılık veya tansiyondan dolayı meydana gelir.
Ön burun kanamaları ise burun karıştırma, burun ameliyatları, çarpma, yüzme, dalma, burun içi eğriklikler, ısıtma sistemlerinin havayı kurutması, hamilelik dönemi gibi hormonel dönemler gibi daha birçok farklı neden meydana gelebilmektedir.
 • Burun Kemiği Eğriliği
Burnun önde kıkırdak ve arkada kemikten oluşan bir yapısı vardır. Doğum esnasında, sonradan (kırılmak gibi) ve hatta kalıtsal olarak bu kıkırdak veya kemik sisteminde yamukluk meydana gelebilir. Bazı eğiklikler solunumu etkilemese bile solumu zorlaştıran eğiklikler için uzman bir doktora gidilmesi gerekir.
 • Nazal Polip
Genizdeki veya sinüsteki mukus zarının iltihaplanmasıyla meydana gelir. Geniz yolunu tıkayabilirler veya tıbbi tedaviden sonra tekrardan oluşabilirler. Maalesef ki takip edilmeleri gerekir.
 • Burun ve Sinüs Tümörleri
Yukarıda belirttiğimiz sinüslerde (yüz kemikleri içer,sindeki hava boşlukları) iyi huyl]]> Cla Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/cla-ne-ise-yarar.html Thu, 26 Jul 2018 21:36:13 +0000 Cla Ne İşe Yarar, fazla kilolar ile başı dertte olan kişilerin spor yaparken bile yağları yakmaları çok uzun süre devam edebiliyor. Vücudun yağ alımı çok kolay bir şekilde olurken yağları yakmak oldukça zordur. Doymamış bi Cla Ne İşe Yarar, fazla kilolar ile başı dertte olan kişilerin spor yaparken bile yağları yakmaları çok uzun süre devam edebiliyor. Vücudun yağ alımı çok kolay bir şekilde olurken yağları yakmak oldukça zordur. Doymamış bir temel yağ asidi olan cla, yağ depolanmasını engelleyici ve kanser hücrelerini engelleyici yapıdadır. Omega-6 doğada kırmızı ette çok miktarda bulunmaktadır. Anti-oksidan yapıda bulunan cla, normal gıdalardan alındığında çok fazla kalori alımını ve maliyetin yükselmesi anlamına geliyor. İnsan vücudunda yağ deposunu sağlayan lipoprotein lipaz adındaki enzimin çalışması cla tarafından kısıtlanarak yağ depolanması en aza indirgenir. Bu ürün sayesinde yağlar direk kana karışacak ve enerji olarak kişiye dönecektir. Böylelikle vücudumuz yağ depolamasını azaltacaktır. 

Cla ne işe yarar, hücrelerde bulunan yağ asitlerine trigliserit adı verilir. Vücudumuz ihtiyaç duymadığı trigliseritlere çevirerek böylece daha kolay şekilde kas ve karaciğere daha kolay etki edilebilir. Burada da cla yağ yakıcı ve metabolizma hızlandırıcı etkisi vardır. Vücudun bu kadar enerji bulması ile kişinin iştahı da azalır. Özellikle spor ile birlikte kullanılan cla, yağ yakma konusunda daha da etkili olmaktadır. Spor yapmadan kullanılırsa yağ oranını artırıcı etkiye sahiptir. 

Cla Ne İşe YararCla ürünün bilinen  faydaları,

 • Yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırarak özellikle karın bölgesindeki yağların yakımını sağlar. 
 • Bağışıklık siteminin güçlenmesini sağlar. 
 • Kilo almayı sağlayan insülin  direncini en az seviyeye indirir.
 • Kandaki triglesitlerin azalmasını sağlar. 
Clanın yemeklerde kullanımı,

Cla ne işe yarar, bu ürün günde 3-4 gram ve yemeklerle beraber kullanılır. Kullanımı sırasında spor ve diyet de olmalıdır. Bu ürünü 18 yaşından küçükler ve hamileler tarafından kullanılması tavsiye edilmemektedir. Çok fazla yan etkisi bulunmayan bu ürünler, aşırı kullanımda mide ağrısına ve ishale neden olabilir. İnsülin hassasiyetini arttırdığı için diyabet hastaları tarafından kullanımı kesinikle tavsiye edilmez. 
]]>
Doğum Kontrol Hapı Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/dogum-kontrol-hapi-ne-ise-yarar.html Fri, 27 Jul 2018 20:46:21 +0000 Doğum Kontrol Hapı Ne İşe Yarar, kadınların istenmeyen hamilelikleri önlemek ve aile planlaması yapmak için yaygın olarak kullandıkları oral tabletlere denir. Genel kullanım alanı gebelikten korunma olarak bilinse de doğum kontr Doğum Kontrol Hapı Ne İşe Yarar, kadınların istenmeyen hamilelikleri önlemek ve aile planlaması yapmak için yaygın olarak kullandıkları oral tabletlere denir. Genel kullanım alanı gebelikten korunma olarak bilinse de doğum kontrol hapları bir nevi hormon ilaçlarıdır ve kadınsal bazı hormonların düzenlenmesi işlemi için de kullanılırlar. Genellikle eczaneden doktora danışmadan alınabilen doğum kontrol haplarının bazıları yüksek oranda hormon içerdiği için kişilerde istenmeyen etkilere yol açabilir. Doğum kontrol hapı kadın doğum uzmanı hekimler tarafından önerilmesi ve önerilen şekilde kullanılması gereken ilaçlardır.

Doğum Kontrol Hapı Nedir Ne İşe Yarar:

Doğum kontrol hapı en yaygın şekli ile gebelikten korunma amacı ile üretilen ilaçlardır. Normal bir kadın her yirmi sekiz günde bir regl denilen adet görme hadisesini yaşar. Ayda bir kere yumurtalıkta üretilen yumurta yumurtlamanın on birinci gününde çatlar ve döllenmeye hazır hale gelir. Adet hadisesi sırasında döllenmemiş yumurta dışarı atılır. Bu döngü normal bir kadında yirmi sekiz ile otuz iki gün arasında yaşanmalıdır. Bazı durumlarda kadınsal hormonlarda aksamalar yaşanması halinde adet dönemi gecikebilir. Bu durum en çok progesteron hormonunun düzensizliğinden kaynaklanır. Progesteron hamilelik sırasında ve emzirme sırasında yükselen bir hormondur. Normal dönemlerde yükselmesi vücudun kendini hamile sanması ile adet döneminin aksamasına sebep olur. Kadın doğum uzmanları adet düzensizliği sorunu ile gelen hastalara hormon tahlilleri uyguladıktan sonra uygun doğum kontrol hapı önerirler. Doğum kontrol hapları bir çok ilaç firmasında farklılık gösterse de temelde kullanımları benzemektedir. Adetin üçüncü gününde kullanılmaya başlanır ve yirmi bir tane kullanıldıktan sonra kutudaki hapların bitmesinden sonraki iki üç gün içinde adet görülür ve adetin üçüncü gününde yeni kutuya başlanır. Hekimin önerdiği farklı bir yöntem yoksa kullanımı bu şekilde olur.

Doğum Kontrol Hapı Ne İşe YararMenepozda Doğum Kontrol Hapı Kullanımı,

Doğum kontrol hapları, erken menopoz teşhisi konular kişilerde yumurtlamanın ve regl halinin devamını sağlamak için de kullanılır. Bu durumda kullanılan doğum kontrol hapları genellikle ara verilmeden her gün içilir. 

Doğum kontrol hapları, yaygın bir doğum kontrol yöntemi olsa da kullanımına dikkat edilmeli ve aksatılmamalıdır. İstenmeyen gebeliklerden korunmak için en etkili yöntemlerden biridir. Sigara içenlerde yan etkiler gösterebilir. Bacaklarda varis, nefes darlığı ve yüksek tansiyon problemi yaşanabilir. Bazı doğum kontrol hapları ara kanaması yapabilir. Birden fazla ara kanaması yaşayan kişiler hekime başvurup ilaç değişikliğine gitmelidir.
]]>
Ses Kartı Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/ses-karti-ne-ise-yarar.html Sat, 28 Jul 2018 09:11:11 +0000 Ses kartı ne işe yarar, Ses kartları 1989 ile 1990 yılları arasında bilgisayar sistemimize giren, dış dünya ile duyusal irtibat kurmamızı sağlayan bilgisayar parçasıdır. Ses kartları bilgisayarımızda ki ses verilerini, kısa Ses kartı ne işe yarar, Ses kartları 1989 ile 1990 yılları arasında bilgisayar sistemimize giren, dış dünya ile duyusal irtibat kurmamızı sağlayan bilgisayar parçasıdır. Ses kartları bilgisayarımızda ki ses verilerini, kısaca a/d olarak gösterilen analog dijital çeviriciler ile dijital ses verilerini analog ses sinyallerine, analog ses sinyallerini de bilgisayarın işleyeceği seviyede dijital verilere dönüştürür. Ses kartları bilgisayar ana kart üzerinde bulunan pcı yuvalarına takılır, şu anki ana kartlarda ses kartı ana kartın üzerinde bulunmaktadır. Bilgisayarda ses kartı olmaması bilgisayarın çalışmasını engellemez, sadece ses elde edilemez. Bazı ses kartlarında ayrıca harici olarak girilen mikrofon veya müzik araçlarından elde edilen sesler de ses kartı tarafından işlenmekte bilgisayara uyumlu dijital veriler haline getirilmektedir, hem harici sesleri işlerken hem kayıt yapan ve ses çıkarabilen kartlar da vardır, bu ses kartlarına full - duplex ses kartları denilmektedir. Ses kartının temel görevleri, ses sinyal kaydedici, ses sinyal sentezleme, ses sinyal karıştırma ve değiştirme, ses sinyal yürütücü.  

Ses kartının genel yapısı ve sistemleri
 • Digital signal processor (DSP): Dijital sinyal işlemci 
 • Digital to analog coverter (D/A): Dijital verileri analog seslere dönüştürücü
 • Analog to digital coverter (A/D): Analog sesleri dijital verilere dönüştürücü
 • Rom memory: Dijital verilere dönüştürülmüş sesleri Depolayan bellek
 • Telefona answering device (TAD): Ses kartı ve modem arası bağlantı ile telefon seslerini hoparlöre verme aygıtı
 • AUX IN: Tv ve radyo gibi çeşitli cihazlar ile ses kartı arasında bağlantı kurulan girişler
 • CD IN: Cd sürücüsündeki sesleri ses kartına aktarmayı sağlayan girişler
 • S/DIF: Dvd player ve cd player gibi cihazların ses kartı ile bağlantısını sağlayan girişler

Ses Kartı Ne İşe YararSes kartı çalışma prensibi,

Ses kartı bilgisayarın çevre birimlerince girilen analog ses sinyallerini ses kartına aktararak a/d çevirici tarafından dijital ses sinyallerine dönüştürülür, Dijital veriye dönüştürülmüş ses sinyalleri dsp yani dihital signal processor tarafından işlenerek ana kart veri yoluna iletilir ve mikroişlemciye gönderilir, mikroişlemci tarafından işlenen veriler depolama birimlerine gönderilir. Sesleri dinlemek için ise, dijital ses verileri veri depolama bölümünce okunur mikroişlemciye gönderilir buradan ses kartında bulunan dijital sinyal çözücü olan dsp ye iletilir, dsp tarafından çözülmüş veriler, kısaca a/d olarak gösterilen dijital analog çevirici tarafından ses sinyallerine dönüştürülür ses çıkışına aktarılır.  

Ses kartlarının birkaç çeşidi vardır bunlar standardına göre, ısa, pcı, pcı expres olarak adlandırılır, yapılarına göre ise, onboard olarak adlandırılan ana karta takılı olanlar ve harici olarak ana kart yuvasına takılı olanlardır. Bilgisayarların arka girişlerine ulaşmasının zorluğu gerekse çok sayıda girişlerin olması sebebi ile ön panele de girişler ilave edilebilmekte, bazende ilave slot kapağı şeklinde giriş panelleri de kullanılmaktadır. Bu kapaklar ses kartına blendajlı özel kablolar ile bağlanmakta, bazı üreticiler ise çok daha fazla girişi bulunan özel kablolar da verebilmektedir. 
]]>
Autocad Nedir Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/autocad-nedir-ne-ise-yarar.html Sat, 28 Jul 2018 12:30:58 +0000 Autocad Nedir Ne İşe Yarar, Bilgisayarın en yaygın bir şekilde kullanıldığı alanlardan birisidir. Bunun nedeni ise hassasiyet, komplike halindeki tasarımların ve bunların kaydedilerek istenildiği anda istenilen büyüklükte Autocad Nedir Ne İşe Yarar, Bilgisayarın en yaygın bir şekilde kullanıldığı alanlardan birisidir. Bunun nedeni ise hassasiyet, komplike halindeki tasarımların ve bunların kaydedilerek istenildiği anda istenilen büyüklükte kağıt üstüne aktarılabilmesi, hız ve sadece bilgisayarın sunabileceği üstünlüklerden birisidir. Sembol halindeki kütüphaneler bütün CAD programlarında ortak olarak kullanılır. Çünkü profesyonel kalitede teknik çizimlerin oluşturulabilmesinde CAD programları oldukça önemlidir

Autocad Nedir Ne İşe Yarar
Sanattan, mühendisliğe hemen hemen bütün yerlerde kullanılan genel amaçlı bir çizim programıdır. Üçüncü grup program geliştiriciliği ve yeni versiyonları ile en güçlü CAD programı olarak bilinen Autocad programını kullanarak yapacağınız işler, sadece düşünme gücü ile sınırlıdır. Başka bir ifade ile aklınızda tasarladığınız bütün çizimi Autocad kullanarak gerçekleştirirsiniz. Autocad programını kullanabilmek bir anlamda sizin ve program arasında bir diyalogdur. Komut girişinden görüntülenebilecek olan mesajlara Autocad'in eğer dilini çözer ve öğrenir iseniz daha kolaydır. Verilen komutlar uygun yerlerde kullanıldığı zaman ise programın sunacağı performans oldukça şaşırtıcıdır. Bu program sayesinde çizimlerinizi daha kolay ve daha güzel bir şekilde yapabilirsiniz.
    
Autocad Komutları
Çizilen resimler farklı özellikte çizgilerin oluşturduğu şekiller kullanılarak yapılmaktadır. Bu geometrik şekillerin her birisi çizim ögesi olarak adlandırılır. Her bir çizim ögesi çizimde referans olarak kabul edilen geometrik özellikleri mutlaka dikkate alarak mesaj ile komut satırında görüntülenecek mesajlara bakılarak belirli işlem sırası takip edilerek çizilmektedir. 

Autocad Nedir Ne İşe YararSETTINGS (Ayar Komutları)
Dragmode: Çizilmekte olan ögeleri dinamik bir şekilde görüntüler
Appertur: Öge kenetlenme kutusunun büyüklüğünü belirlemektedir.
Grid: Hizalama noktaları arasında bulunan mesafeyi belirler.
Blips: Belirtilen koordinata işaret koymaktadır.
Handles: Çizim ögeleri için tutuş noktasını belirlemektedir.
Elev: Çalışma düzeni yüksekliğini belirlemektedir.
Osnap: Obje yakalama metodunu belirler.
Limits: Çizim alanı limitlerini belirlemektedir.
Ortho: Dikey ile yatay  çizgi metodunu kontrol etmeye yarar.
Qtext: Yazıyı (text) yani kapladığı yer olarak göstermektedir.
Tablet: Tableti (digitizer) bir şekilde kontrol eder.
Linetype: Çizgi şeklini oluşturur yada seçer.
Ltscale: Çizgi şekli kat sayısını belirlemektedir.
Setvar: Sistem değişkenliğini kontrol etmektedir.
Ucsicon: UCS ikonunun görüntülenmesini kontrol etmektedir. (on-off)
Ucs: Kullanıcı koordinat sistemini oluşturmaktadır.
Units: Kullanılacak olan ölçü sistemini belirlemektedir.
Vports: Farklı bakış noktalarını görebilmek için alanlar oluşturur. Bu görünüm alanları çalışmaya anında iken yada print alma anında iken kullanılır.

Draw (Çizim) Komutları
Point: Nokta çizmektedir.
Arc: Yay çizer.
Pline: Birleşik çizgi çizmektedir.
Donut: İçi dolu halka çizmektedir.
Solid: İçi dolu halde düzlem şekil çizer.
Circle: Çember çizer.
Dtext: Dinamik yazı yazmaktadır.
Line: Düz bir çizgi çizer.
Ellips: Elips (daire) çizer.
Sketch: Serbest el ile çizim yapmayı sağlamaktadır.
Hatch: Alanları belirlenen desende tartmaktadır.
Trace: Kalınlık veren çizgi çizer.<]]> Sipraktin Şurup Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/sipraktin-surup-ne-ise-yarar.html Sun, 29 Jul 2018 00:35:49 +0000 Sipraktin Şurup Ne İşe Yarar Etken maddesi Siproheptadin hidroklorür olan Sipraktin şurup, vücut üzerinde doğal olarak bulunan bir kimyasal olan histamin sebebi ile meydana gelen ödem, kızarıklık, fazla ısı, kaşıntı, göz Sipraktin Şurup Ne İşe Yarar Etken maddesi Siproheptadin hidroklorür olan Sipraktin şurup, vücut üzerinde doğal olarak bulunan bir kimyasal olan histamin sebebi ile meydana gelen ödem, kızarıklık, fazla ısı, kaşıntı, göz sulanması, burunda akıntı ve benzeri alerji belirtilerinin tedavisi üzerinde etkili olan bir antihistaminiktir. Sipraktin şurup, kaşıntıya sebep olan deri ile ilgili rahatsızlıklar, egzama ve sebebi bilinmeyen, kendini tekrarlayan kurdeşen belirtileri arasında yer alan deri üzerinde kızarıklık olması, kaşıntı ve şişme, alerji sebebi ile meydana gelen nezlenin belirtileri arasında yer alan kaşıntı, göz sulanması, hapşırma, burunda akıntı ve benzeri belirtilerin tedavi edilmesi amacı ile kullanılmaktadır.

Sipraktin Şurup Ne İşe Yarar

Sipraktin Şurup İle İlgili Bilinmesi Gereken Durumlar

 •  Hastanın bu ilaca karşı bir alerjisinin olması halinde bu ilacı kullanması önerilmemektedir.
 • Sipraktin şurup, kaşıntıya sebep olan deri ile ilgili rahatsızlıkların, egzama ve sebebi bilinmeyen kronikleşmiş kurdeşen belirtileri arasında yer alan deri üzerinde kızarıklık, kaşıntı ve şişme, alerji sebebi ile meydana gelen nezlenin belirtileri arasında yer alan kaşıntı, göz sulanması, hapşırma, burunda akıntı ve benzeri belirtilerin tedavisi amacı ile kullanılan bir ilaç çeşididir.
 • Hastanın MAO inhibitörü grubunda olan bir ilaç kullanması halinde, Sipraktin şurubu kullanabilmesi için en az iki hafta beklemesi gerekmektedir. Hastanın vücudundan MAO inhibitörü tam olarak atılmadan Sipraktin şurubu kullanması halinde hayatını tehlikeye sokacak yan etkilere maruz kalması söz konusudur. Hastanın Sipraktin şurubu kullandıktan sonra Mao inhibitörü grubu içerisinde yer alan herhangi bir ilaç kullanmak için de yine en az iki hafta beklemesi gerekmektedir.
 • Hastanın herhangi bir ilaca alerjisinin olması, yüksek tansiyonunun olması veya kalp ile ilgili herhangi bir sorununun olması, göz tansiyonunun olması, prostat büyümesi, idrar yaparken zorlanma, yüksek troid ya da astım hastalığının olması halinde Sipraktin şurubu kullanmadan önce mutlaka bu durumu doktoru ile görüşmesi gerekmektedir. Sipraktin şurubun kullanımı bu hastalar için uygun olmayabilmektedir ya da hastanın bu ilacı güven içinde kullanabilmesi amacı ile doz ayarlaması ve özel gözlem gerekebilmektedir.
 • Hastanın 60 yaşında ya da daha üst yaşlarda olması halinde bu ilacın yan etkilerine maruz kalabilme olasılığı diğer genç hastalara göre daha yüksek olmaktadır.
 • Hastanın ilacı kullanması ancak hastalığında bir iyileşme olmaması, hatta hastalığının daha fazla şiddetlenmesi halinde hiç vakit kaybetmeden doktoru ile görüşmesi gerekmektedir.
 • Hastanın bu ilacı kullanımından hemen öncesinde ve sonrasında alkol kullanmaktan sakınması gerekmektedir, çünkü Sipraktin şurupla beraber alkol kullanılması hastada uyuşukluk ve sersemlik hissini arttırabilmektedir.
 • Sipraktin şurubu kullanımı hastanın düşüncelerini ve tepkilerini bozacak yan etkiye sahip olmaktadır. bu sebeple hastanın bu ilacı kullanırken araç ya da makine kullanımı ve benzeri dinç ve kendinde olması gereken aktivitelerden uzak durmasında fayda vardır.
 • Sipraktin şurubu kullanacak kişinin hamile ya da emzirme döneminde olması halinde bu ilacı kullanmadan önce mutlaka doktoruna başvurması gerekmektedir. Çünkü bu ilacı kullanacak kişi emzirme döneminde ise, ilaç anne sütü aracılığı ile bebeğe zarar verebilmektedir
]]>
Server Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/server-ne-ise-yarar.html Sun, 29 Jul 2018 07:21:11 +0000 Server Ne İşe Yarar, Herhangi bir ağ üzerindeki merkezi kaynağı ve hizmeti yöneten, bir program veya bilgiyi farklı sistemlere, kullanıcalara dağıtan ve bu işlemcilerin çeşitli isteklerine hizmet eden özel bilgisayarlardır. Se Server Ne İşe Yarar, Herhangi bir ağ üzerindeki merkezi kaynağı ve hizmeti yöneten, bir program veya bilgiyi farklı sistemlere, kullanıcalara dağıtan ve bu işlemcilerin çeşitli isteklerine hizmet eden özel bilgisayarlardır. Server üzerine yüklenmiş yazılım ve donanımlar ile bir ağ üzerinden bu sisteme bağlı işlemciler ve kullanıcılar isteklerine cevap alırlar. Server, Türkçe ‘de Sunucu anlamına gelsede genel olarak Server olarak bilinmekte ve kullanılmaktadır. 

Server her ne kadar ev/veya işyerinde kullandığımız masa üstü bilgisayarlarına benzesede yerine getirdikleri hizmetler nedeni ile özel donanım ve yazılım bileşenlerinden oluşan kapsamlı cihazlardır. 

Server (Sunucular) üzerinde kurulan yazılımlar, donanımlar, servisler ve verdiği hizmetlere göre farklı şekillerde adlandırılır.

Server (Sunucu) Ne İçin Kullanılır 

Günümüzde artık tüm işlemlerin bilgisayar üzerinden yapılmakta,bilgisayar üzerinden hizmet verilmekte ve bilgisayar ortamlarında saklanmakta olduğunu hepimiz biliyoruz. Tüm bu nedenlerden dolayı günümüzde devlet kurumları, bankacılık, sağlık, eğitim ve tüm diğer sektörlerde bilgisayar sitemlerinin sürekli çalışması gerektiği malumunuz. Bilgisayar sistemlerinde oluşan problemler veri, para, zaman, işgücü ve motivasyon kaybına neden olmaktadır. Kurumlarda veri tabanının korunması ve  sistemsel olarak tüm problemleri ortadan kaldırmak amacı ile Server’a ihtiyaç duyulmaktadır. 

Server üzerine kurulan yazılım, servisler  sunduğu hizmetlere göre farklılık gösterirler. Siz Sunucunuzu (server) veri tabanı olarak kullanmak istiyorsanız; veri tabanı yazılımları, veri kaybını önlemek için yedekleme sistemlerini, hacker saldırılarına karşı güvenlik duvarı 
sistemlerini kurabilirsiniz. 

Server (sunucu) kullanım amacına göre ağın büyüklüğüne ve verilen hizmete göre farklı şekilde olabilir. 5-10 ağ kullanıcı için normal masa üst bilgisayar kasasını yüklediniz yazılım, servisler ile server haline getirebilirken, daha büyük ağlarda rack kabinlerinde üst üste sıralı olarak duran server kullanılmalıdır. 

Server Ne İşe YararServer Tipleri,
 • Standard Tower Server, masaüstü bilgisayar kasasına benzer, küçük ölçekli iş yerleri için uygundur. 
 • Blade Server, rack tipi kabinlerindeki kasalara benzer fakat daha ufak yapıdaki kasaya sahiptir, anakart, işlemci ve bellekten oluşan sistemdir . 
 • Rack Mounted Server, kabinlerde üst üste sıralı olarak duran server. Günümüzde genel olarak bu tip sunucular kullanılmaktadır . 

Server (sunucu) çok farklı amaçlar için veya sadece belirli görevler için kullanılabilir. Örneğin, bir uygulama sunucusu web uygulamalarını host eder,böylece ağ kullanıcıları bu sunucuları bu bilgisayar programının bir kopyasını kendi bilgisayarına yüklemeden kullanabilirler. Web sunucuları web sayfalarını host eder. Dosya sunucuları ve dosyaları bir ağ içerisinde paylaşabilirler. 

Server asla kapatılmaz, çünkü oluşabilecek hata ve hizmet dışı kalmalarından dolayı firmaların, kurumlar ve ağ kullancıların ciddi problemler yaşamasına neden olurlar. Kurumların ve şirketler için büyük önem taşımasından dolayı kullandıkları sunucuları en hatasız donanım ve bileşenlerden oluşturması gerekmektedir. Örneğin, güç kesintisine karşın güç kaynakları ve aşırı ısınmalara karşı soğutma sistemlerini oluşturmaları gerekmektedir. Günümüzde Server kullanımı çok önemli olduğundan dolayı çoğu büyük kurumlar, firmalar bu sunucuları kendi bünyelerinde barındırmaktansa, daha gelişmiş sunucular ile kesintisiz enerji kullanan ve güvenlik önemleri üst düzeye çıkartılmış veri merkezlerinde bulundururlar. 

Server ne İşe Yarar 

<]]>
Hotspot Vpn Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/hotspot-vpn-ne-ise-yarar.html Sun, 29 Jul 2018 16:51:12 +0000 Hotspot Vpn Ne işe Yarar VPN: Virtual Private Network yani Sanal özel ağ. Temel anlamı internek üzerinde kurulu bilgisayarlar grubundan oluşur. Bu özel yapı lokal bir ağa fiziki erişim olanağı bulunmayan yabancı bir kullanıcı ta Hotspot Vpn Ne işe Yarar VPN: Virtual Private Network yani Sanal özel ağ. Temel anlamı internek üzerinde kurulu bilgisayarlar grubundan oluşur. Bu özel yapı lokal bir ağa fiziki erişim olanağı bulunmayan yabancı bir kullanıcı tarafından ağ kaynaklarına erişmekte kullanılabilir. Bu yapılar güvenilmeyen ağlara bağlantı sağladığında bağlantıya parola koymak ve güvenliğini sağlamak için kullanılmaktadır. Ayrıca ülke kısıtlamalarından etkilenmemek amacıyla VPN lerin farklı bölgelerde bulunduğunu belirtmek gerekir. Bunun yanı sıra VPN aracılığıyla yapılan bağlantılar korumalıdır, bu sayede alınan ve gönderilen tüm datalar şifrelenir ve yapılan işlerin gizliliği korunur. 

Neden herkes Hotspot VPN kullanmıyor

Hotspot VPN ler kesintisiz ve hızlı internet erişimi sağlarken bunun karşılığında bir ücret ödemeniz gerekmektedir. İnternet hızınız çoğunlukla her zaman bağlandığınız hızı korumayabilir. 

Hotspot VPN nin amaçları

İş ağına izaktan ulaşmak için: bu durumda VPN hizmeti işyeri tarafından sağlanmaktadır.
Yasaklı Web sitelerine giriş için: VPN sunucuları farklı bölgelerde konumlanabildiğinden ve veriler sadece şifreli olarak iletildiğinden engellenmiş web sitelerine giriş yapabilirsiniz.
Legal veya illegal download için.
Ülkelerin özel hizmetlerinden faydalanmak için. 

Hotspot Vpn Ne İşe YararHotspot VPN ile aşağıda liste halinde verilen özelliklerden faydalanabilirsiniz.
 • Erişime engelli, sansürlü Web sitelerinin engellerini kaldırarak Web browser ınızla gezindiğiniz sayfalarınızı gizleyebilirsiniz.
 • Cihazınızda sadece size özel olan video, mesaj, fotoğraf e,posta gibi verileri güvenilir proxy adresleri aramak yada karmaşık ayarlarla uğraşmak yerine Hotspot VPN ile güvende tutabilirsiniz.
 • Tüm online  işlemlerinizi bankacılık seviyesinde şifreleme ile güvence altına alabilirsiniz
 • kişisel bilgilerinizi güven içinde tutabilir, çalınmasına engel olabilirsiniz
 • Mobil Voip ve mesajlaşma hizmetlerine telefon aracılığıyla sınırsız erişebilirsinz
 • Amerika, İngiltere, Çin, Hindistan, Hong Knog, Japonya, Kanada, Avusturalya ve daha fazla coğrafyadan birini seçebilirsiniz.
]]>
Regülatör Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/regulator-ne-ise-yarar.html Mon, 30 Jul 2018 01:56:57 +0000 Regülatör; (akım dengeleyici) şebekeye seri olarak bağlanan, booster Trafo ve hassas yapıdaki varyak sayesinde çıkışta gerilim regülasyonu yapar. Şebeke geriliminde meydana gelen Güç, Basınç, Frekans, hız ve akım gibi un Regülatör; (akım dengeleyici) şebekeye seri olarak bağlanan, booster Trafo ve hassas yapıdaki varyak sayesinde çıkışta gerilim regülasyonu yapar. Şebeke geriliminde meydana gelen Güç, Basınç, Frekans, hız ve akım gibi unsurların düşüş ve yükselme gibi dalgalanmalarını önleyip, bu unsurları sabit dengede tutarak, elektrikli cihazı korumaya yarayan bir cihazdır. 
Regülatör bunun yanı sıra elektronik sağlanan koruma ile ayar alanı dışındaki gerilim yükselme ve düşmelerinde, gerilim çıkışını elektromekanik kesip, gerilim değişikliğinden dolayı oluşabilecek muhtemel arızaların önüne geçer. 
Bu cihaz içerisinde bulunan donanım parçaları ile enerjinin çevreden aldığı bazı faktörlerden etkilenmesinden dolayı yükselmesi veya düşmesini dengeler. (Düşük enerjiyi yükseltir, yüksek enerjiyi düşürür.). Enerji düşürme - yör'ler ise tek fazlı olarak yapılmaktadır.

Regülatörlerin çalışma prensibi;

Regülatör genelde trafo ve varyak sistemlere seri olarak bağlanır. Booster (güçlendirici) olan bu cihaz gerilim dengelemesini en iyi şekilde ayarlar. 
Enerjide kısa devre olduğunda, regülatör, oluşan büyük akımların çıkmasını sağlar. Basit seri regülatörler bu değişmelere hemen cevap veremezler. ama karmaşık yapıda olan regülatör için bu sorun değildir. Şönt sezmeli olarak bilinen bu regülatörler en küçük değişimlerde bile devreye girer. Kısacası regülatörler şebeke ya da yük empedansındaki değişmeler nedeniyle oluşan gerilim dalgalanmasını düzenler ve bunları kullanılır hale getirir.
Günlük hayatta kullanılan maddeler modern teknolojik metotlar kullanılarak üretilir. Bugünün teknolojisinde, her türlü gıda ve tekstil ürünlerinin üretimi için sadece çalışma yerinde değil, birçok yerde, bazı özel hususların sağlanması lazımdır. Çok çeşitli tiplerde fırınlar, ocaklar, kazanlar, kurutucular, sterilizörler ve benzeri. Bunlar; elektrikle, buharla, havayla çalışan tiptedirler zaman, akış, ısı,, nem, basınç, Sıvı seviyesi, hareketli mekanik parçaların hızı, vb gibi şartlardır. Bu hususları istenen değerlerde tutabilmek için ihtiyaca bağlı olarak çeşitli yapıda regülatör kullanılır. İhtiyaca bağlı olarak yapılan regülatörler karmaşık veya basit yapıda olabilir. Regülatörde mutlaka bir bulucu öğe, yayım organı ve servo motor ve emniyet elemanları bulunur.

Regülatör Ne İşe YararRegülatörlerin bazı kullanım alanları; 

Her türlü bilgisayar sistemleri, ofis ekipmanları, ,tıbbi ve laboratuar cihazlarında, ev ve işyeri aydınlatması, komple daire ve ofis beslemelerinde, asansörlerde, deri işleme cihazları , motorlu makineler , market ekipmanları , ısıtma ve soğutma sistemleri, imalathaneler ve atölyelerde kullanılır. 

 • Bulucu eleman; ayarlı büyüklük değişimlerini ölçer.

 • Yayım organı; önceden ayarlanmış büyüklükle bu büyüklüğü sabitleyecek değerler arasındaki farka göre düzenler. 

 • Servo motor; yerine getirilmesi gereken gücü uygular. 
 • Emniyet elemanları, regülatör bozulup, devre dışı kaldığında devreye girer, sistemi durdurur. 

Regülatör çeşitleri;

Voltaj regülatörü veya voltaj yükseltici regülatör sistemleri;
 • Servo regülatör
 • Statik regülatör
 • Röleli Regülatör 
Direkt etkili Regülatör: prensibi Mekanik çalışma sistemine dayanır. Direkt etkili,örnek: watt regülatörüdür.
Röleli Regülatör: Pnömatik regülatörde, körüklü bir düzenekle, bir supabın açılıp kapanarak, gaz basıncı yükseldiği zaman fazla gazı tahliye edecek şekilde ayarlar. Çok değişik elektrik Regülatörleri içinde en tanınmışı, hassas cihazlara takılan gerilim ayarlayıcılardır.
]]> Dolorin Cold Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/dolorin-cold-ne-ise-yarar.html Mon, 30 Jul 2018 07:10:35 +0000 Dolorin Cold Ne İşe Yarar; Dolorin cold' un etken maddesi, ibuptofen ve pseudoefedrin' dir. Dolorin cold' un etkin maddesi olan ibuprofen, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilere sahiptir. Pseudoefedrin, burun ve sinüslerde oluşan do Dolorin Cold Ne İşe Yarar; Dolorin cold' un etken maddesi, ibuptofen ve pseudoefedrin' dir. Dolorin cold' un etkin maddesi olan ibuprofen, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilere sahiptir. Pseudoefedrin, burun ve sinüslerde oluşan dolgunluğu gidermeye yarayan bir dekonjestan ilaçtır. Dolorin cold, ağrı kesici, ateş düşürücü  ve iltihap kurutucu olarak kullanılır. Böbrek ve karaciğer yetmezliği hastalarında kullanılmamalıdır. Hamilelerde son üç ayda kullanılmamalıdır.  Oniki yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. 

Dolorin Cold' un Endikasyonları; 
Grip, soğuk algınlığı ve sinüzit seyrinde gözlenen burun tıkanıklığı, baş ağrısı, ateş, vücud ağrıları ve diğer ağrılarada kullanılmaktadır.

Dolorin Cold' un Kontrendikasyonları; 

Daha önce ibuprofen, aspirin ve antienflamatuar' lara allerjisi olanlarda kullanılmamalıdır. Pseudoefedrin veya diğer adrenerjik ilaçlara karşı astım, rinit, ürtiker, Nazan polipozis, ödem gibi allerjisi olanlarda kullanılmamalıdır. 

Dolorin Cold' un Kullanım Şekli; 

Yetişkin ve oniki yaş üzeri çocuklarda başlangıç dozu olarak iki tablet, gerekirse her dört saatte bir, iki tablet alınabilir.  Oral yolla bir bardak su ile alınmalıdır. Tok karnına alınmalıdır. 

Dolorin Cold Ne İşe YararDolorin Cold' un yan etkileri; 

Astım nöbeti, hipertansiyon, çarpıntı, ğöğüs ağrısı, şiddetli karın ağrısı, gözlerde ve deride sarılık, dışkı da veya kusmukta kan veya kahve telvesi gibi siyah renk, deride morluklar, dış eti kanaması, kaslarda ani güç kaybı  gibi yan etkiler görülebilir.

Dolorin cold kullanımında herhangi bir yan etki görülür ise hasta hemen ilacı kesmeli ve bir doktora müracaat etmelidir. Sağlıklı günler. 
]]>
Bobin Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/bobin-ne-ise-yarar.html Tue, 31 Jul 2018 06:31:39 +0000 Bobin Ne İşe Yarar, İzole edilmiş bakır tellerin genellikle silindir biçiminde yalıtkan bir makaraya sarılmasıyla oluşan, içerisinden elektrik akımı geçirilen birimi “H”, simgesi “L” olan bir aygıttır. Bir elektromanyetik b Bobin Ne İşe Yarar, İzole edilmiş bakır tellerin genellikle silindir biçiminde yalıtkan bir makaraya sarılmasıyla oluşan, içerisinden elektrik akımı geçirilen birimi “H”, simgesi “L” olan bir aygıttır. Bir elektromanyetik bobin bir endüktans yada elektro mıknatıs oluşacak biçimde genelde nüve ad verilen dayanıklı yalıtkan üstüne izole edilmiş bakır tellerin yan yana veya üst üste sarılarak oluşan devre elemanıdır. Bobin iletken üzerinden geçirilen akımı manyetik alan oluşturarak enerji dönüşümü gerçekleştirir. Aksi durumda manyetik bir cisim manyetik alan çizgisi bobini keser şekilde hareket verilirse bobin akım meydana gelir. Meydana gelen bu akım temel akımdır.

Bobine (AC)  Alternatif  Akım uygulanırsa bobin çevresinde akımın yönü sürekli değiştiğinden dolayı manyetik alan oluşur. DC devrede bobinin akıma gösterdiği direnç, bobinin yapıldığı metalden kaynaklı omik dirençtir.

Bobinler (DC)’ye Doğru Akıma direnç göstermez ama AC akıma direnç gösterir.
Bobinin sarıldığı kısma makara, mandren veya karkas, mandren üzerine bir tur yapışına spir, tur veya sarım denir. Sarımlar genellikle vernikli (izoleli) bakır tel ile yapılır.

İndüktans, bobinin kendini etkileme derecesidir. İndüktansın birimi “henry”dir. Bir henry, bobinden geçen 1 A değerindeki AC akım, 1 saniyedeki değişimi, 1 volt zıt elektromotor gücü (EMK) oluşturursa bu, bobinin indüktansına karşılık gelen sayıdır. Henry, indüktans bakımından çok yüksek değere karşılık geldiğinden uygulamada genelde henry 'nin ast katı kullanılır.

Bobinler ile kondansatörler kısmen birbirlerine benzerler. Benzerlikleri; her iki devre elemanının da enerjiyi harcamayan reaktif devre elemanı olmalarıdır. Kondansatörler elektrik yükünü depolayabilirken, bobinler de elektrik enerjisini kısa bir süre manyetik alan olarak depolar. İki devre elemanın farkı ise; kondansatör devreye bağlıyken gerilimi geri verir (faz farkı), bobinler ise gerilimi ileri kaydırır. 
1 H = 1000 milihenry = 1000000 mikrohenry

Bobin Ne İşe YararBobin Çeşitleri:
 • Hava Nüveli Bobinler: genellikle yüksek frekanslı devrelerde kullanılan bobin türüdür. Devrede olan hava nüveli bobinlerin indüktans değerleri el sürerek pozisyon değiştirilmesi ile bile değişebilir.
 • Ferrit Nüveli Bobin: Ferrit nüveli bobinler ise alüminyum, demir, bakır, nikel, kobalt, ve bazı katkılar ile üretilir. Ferrit radyo frekans bobinleri özellikle bobin spirlerin arasındaki kaçağı azaltan petek sargı gibi sarılır. 
 • Demir Nüveli Bobinler (şok bobini) özellikle filtre ve ses frekans devresi için kullanılır. 
 • Sac Nüveli Bobinler: Birer yüzleri balast, AC motor, transformatör, kontaktörlerde fuko akımların etkisini düşürmek için sacdan üretilmiştir. 
 • Hareket Nüvelli Bobinler: Nüvesi hareketli olan bobinlerde, nüvenin hareketi ile bobinin indüktansı değişebilir.
 • Sargı Ayarlı Bobin:(Varyometre) bobin üzerine sürtünen bir tırnakla bobinin değeri ayarlanır.
 • Kademeli Bobinler: bu bobinlerde, bobinden alınan uçların çoklu bir anahtara bağlanması ile değişik indüktanslar üretilir.
Bobinlerin Kullanıldığı Alanlar:

Doğru akım bobinleri; Televizyon devreleri, radyo devreleri, anten yükselteçi, ve besleme kaynaklarında kullanılır.
Alternatif akım bobinleri;  motorlarda, transformatörlerde, generatörlerde, kullanılır.
]]>
Dil Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/dil-ne-ise-yarar.html Tue, 31 Jul 2018 18:23:33 +0000 Dil Ne İşe Yarar, ağız boşluğunda bulunan kaslardan ve mukozadan yapılı olan tat duyusu organımıza dil adı verilir. Yapısında bulundurduğu çizgili kaslar ile çiğneme, yutma ve konuşmada önemli rol üstlenmektedir. Ayrıca ke Dil Ne İşe Yarar, ağız boşluğunda bulunan kaslardan ve mukozadan yapılı olan tat duyusu organımıza dil adı verilir. Yapısında bulundurduğu çizgili kaslar ile çiğneme, yutma ve konuşmada önemli rol üstlenmektedir. Ayrıca kendini en hızlı yenileyen organ olarak da tanınmaktadır. Kök, gövde, dil sırtı ve uç kısmından oluşmaktadır. Üzerinde 4 çeşit almaç bulunan bu organ tatlı, tuzlu, acı, ekşi gibi tat duyularının algılanmasını sağlamaktadır. Tat alma duyusunu üzerinde bulunan alıcı sinirler tarafından sağlanır. Bu duyuların alınmasını sağlayan tırtıklı bölgelere ise papilla adı verilir. Öne eğrilmiş bu organın kalın kenarı ise arka taraftadır. Ayrıca yukarıdan aşağıya doğru daha basıklaşır. Ve organın tamamı mukoza örtüsü ile kaplıdır. Tek kas olarak kabul edilen bu organın hareket serbestliği de oldukça fazladır.  

Dil ne işe yarar, öncelikle en önemli görevi tat alma organıdır. Dokunsal organlardan biri olan dil, çiğneme sırasında besinlerin yoğrulmasını sağlayarak sindirime katılır. Seslerin ağızdan çıkarken söz şeklini almasını sağlamasının yanı sıra yutma olayında da önemli rol üstlenmektedir. Üzerinde bulunan tat tomurcuklarının sayısı 10 ile 50 arasındadır. Bu hücreler aşırı sıcaklık veya aşırı soğuklukta olumsuz etkilenip ölebilirler. Bu hücreler 2 haftada bir kendilerini yenileme özelliğine sahiptirler. Bu tomurcukların sayısı her insanda farklı olabilmektedir. Erişkin bir insanın dilinde yaklaşık 10.000 tane tat tomurcuğu bulunduğu söylenmektedir. Yaşlı insanlarda ise bu sayının yarısı kadar tat tomurcuğu bulunmaktadır. Bu nedenle genç insanlar yaşlılara göre daha iyi tat alabilmektedirler. Tatlı, acı, ekşi, tuzlu olmak üzere toplam 4 çeşit tat bulunmaktadır. Bu tatların hissedilebilmesi için yaklaşık 10.000 moleküle ihtiyaç vardır. Bu nedenle dil her tadı aynı derecede alamamaktadır. Ve tatların insandan insana göre değişmesi de bu nedenle açıklanabilmektedir. 

Dil Ne İşe Yarar
Dil ne işe yarar,
bu kadar özelliğinin yanı sıra fonasyonda da diğer organlar ile birlikte hareket ederek seslerin oluşmasını sağlamaktadırlar. Sesin ağızdan çıkarken yuvarlama veya eğilme gibi hareketlerle söze dönüşmesine yardımcı olur.
Ayrıca tat almanın merkez organıdır. Dilin uç kısmı tatlı, ucun hemen arkası tuzlu, dilin yanları ekşi ve dilin arkası da acı tatların hissedilmesini sağlayan alıcıları barındırmaktadır. 
]]>
Emla Krem Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/emla-krem-ne-ise-yarar.html Wed, 01 Aug 2018 07:24:05 +0000 Emla Krem Ne İşe Yarar. Hemen herkes emla kremi duymuştur. Ancak emla krem ne işe yarar, faydaları nelerdir ve nasıl kullanılmalıdır gibi birçok detay hakkında bilgi sahibi olmak kişilerin de olabileceği için bu yaz Emla Krem Ne İşe Yarar. Hemen herkes emla kremi duymuştur. Ancak emla krem ne işe yarar, faydaları nelerdir ve nasıl kullanılmalıdır gibi birçok detay hakkında bilgi sahibi olmak kişilerin de olabileceği için bu yazımızda sizler için emla kremi ve ne işe yaradığını araştırdık.

Emla Krem Nedir ve Hangi Amaçlarla Kullanılır

Emla kremin içeriğinde lidokain ile prilokain isimli bileşenler yer almaktadır. Bu bileşenler ciltte yer alan hücre zarının içindeki sinirlerin iletimini sağlamaktadır. Bu şekilde kişinin kremi kullandığı bölge uyuşmuş olmaktadır ve kişi bu bölgeyi hissetmemektedir. Emla krem birden fazla amaçla kullanılabilen bir ilaç çeşididir. Emla kremin kullanım amaçları kısaca şunlardır;

Emla Kremin Ağda Yaptırmadan Önce Kullanımı: 

Ağdanın verdiği acıyı hissetmeme amacı ile emla krem kullanılabilmektedir. Kişinin bu kremi ağda yaptırmadan yaklaşık 1 ya da 2 saat önce kullanması gerekmektedir. Emla kremi uygulayacak olan kişinin ilk olarak kolunun herhangi bir yerine bu kremi uygulaması gerekmektedir. Uygulamadan 1 ya da iki saat sonra kolunda herhangi bir kızarma, kaşınma ya da kabarma ve buna benzer bir durumun olmaması halinde kişi emla kremi asıl uygulamak istediği bölgeye sürebilir. Bu belirtilerden herhangi birinin görülmesi halinde kişinin emla kremi uygulamaktan vazgeçmesi gerekmektedir. Emla kremin kullanımı esnasında kişinin bu kremi ağzının iç kısmına burun deliğine, gözüne ve buna benzer zarar görme ihtimali bulunan yerlerine değdirmemeye dikkat etmesi gerekmektedir.

Emla Krem Ne İşe Yarar
Emla Kremin Kaş ve Yanak Aldırmadan Önce Kullanımı:
 

Kaş ve yanak aldırma esnasında kişi çok fazla acı duyabilmektedir. Bu sebeple de kişinin emla krem kullanması acı hissetmemesi açısından faydalı olabilmektedir. Bu amaçla kullanımı için kişinin emla kremi kaşını ya da yanağını aldırmadan hemen hemen 1 ya da 2 saat öncesinde kullanması gerekmektedir. Kişi emla kremi kaş ya da yanak yani yüzünün herhangi bir bölgesini aldırmak için kullanacaksa kesinlikle ağda yaptırmadan önce olduğu gibi göz, ağız ve burun bölgesine değdirmeme konusunda dikkatli davranmalıdır.

Emla Kremin Geciktirici Olarak Kullanımı: 

Emla kremin kullanımının asıl amacı geciktirici olarak kullanılması olmasa da bazı doktorlar bu kremi geciktirici olarak hastalarına reçete edebilmektedirler. Bu durumda kişinin bu kremi cinsel organına sürmesi ve yaklaşık olarak 1 ya da 2 saat sonra cinsel ilişkiye girmesi gerekmektedir. Böylece kişinin cinsel organında his kaybı olacak ve kişi daha geç boşalacaktır. Bazı kişiler bekleme süresi içerisinde iç çamaşırlarına kremin bulaşmasından tedirgin olabilirler. Bunun olmaması için kişinin kremi uyguladıktan sonra eliyle iyice yedirmesi ya da emla kremin kutusunun içinden çıkan kapalı pansumanları uygulaması gerekmektedir.

Emla Kremin Yan Etkileri Nelerdir

Emla kremin şu ana kadar bilinen herhangi bir yan etkisi olmamaktadır. Ancak bazı kişilerin ciltleri diğerlerine göre daha hassastır. Ve bu cilt tiplerinde kızarıklık ya da kabarma ve benzeri hafif belirtiler görülebilmektedir. Emla kremin yutulması gibi bir durum söz konusu olursa yine kişide mide bulantısı ile kusma ve baş dönmesi ve buna benzer belirtilerin görülme olasılığı bulunmaktadır. Son olarak, emla krem Sosyal Sigortalar Kurumu ya da Bağkur tarafından karşılanmamaktadır. Bunun sebebi ise emla kremin daha çok özel ve keyfi durumlar için kullanılıyor olmasından kaynaklanmaktadır. 

]]>
Dolven Şurup Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/dolven-surup-ne-ise-yarar.html Thu, 02 Aug 2018 06:25:26 +0000 Dolven Şurup Ne İşe Yarar, etken maddesi İbuprofen olan bu şurup, vücutta enfeksiyona ve ağrıya neden olan hormonları azaltarak tedavi etmektedir. Dolven şurubu 6 aylık ve daha üzeri çocuklarda kullanılır. Grip, baş, boğaz, di Dolven Şurup Ne İşe Yarar, etken maddesi İbuprofen olan bu şurup, vücutta enfeksiyona ve ağrıya neden olan hormonları azaltarak tedavi etmektedir. Dolven şurubu 6 aylık ve daha üzeri çocuklarda kullanılır. Grip, baş, boğaz, diş ağrıları ile birlikte çocuklarda görülen romatoid artrit hastalığı, eklem ve kaslardaki zorlanmaların tedavisinde bu şurup kullanılmaktadır. 

Dolven şurup ne işe yarar, özellikle bebek be çocuklarda sıkça kullanılan bu şurup hakkında baz bilinmesi gereken hususlar şöyledir:
 • Öncelikle uzmanlar bu şurubun etken maddesine alerjisi bulunan kişilerin dolven şurup kullanmamasını tavsiye ediyorlar.
 • Bebeklerde ve çocuklarda şiddetli ağrılar ile birlikte soğuk algınlığı, diş, kulak ve boğaz ağrısının tedavisinde de kullanılmaktadır.  
 • Romatoid artrit, kas ve kemik ağrılarının tedavisinde de kullanılmaktadır.
 • İlaç kullanımında kalp krizi ve felç riski vardır. Bu risk ilacın kullanım süresi uzadıkça daha da artmaktadır. 
 • Dolven şurup kullanım sırasında göğüs ağrıları, halsizlik, konuşma ve denge bozuklukları, halsizlik gibi problemleri ile karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarda bir uzman hekimden yardım alınması gerekmektedir. 
 • Özellikle bypass ameliyatı öncesi ve sonrası kullanımı tavsiye edilmemektedir. 
 • 6 aylıktan daha küçük çocuklarda kullanımı tavsiye edilmemektedir.
 • Alkol ile birlikte kesinlikle kullanılmamalıdır. Mide kanama riski artabilmektedir. 
 • Mide ve bağırsak kanama riski de ilacın kullanımı sırasında artmaktadır. Özellikle yaşlılarda bu problemler daha sık görülmektedir. 
 • Doktora danışmadan kullanılması tavsiye edilmemektedir. 
 • Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktora danışarak kullanılması gerekmektedir. 
 • Dolven şurup kullanımında yemekler ile alımı tavsiye edilir. Böylece midenin tahrişi en aza indirgenir. 
 • İlacın kullanımı genellikle içinde bulunan ölçek ile gerçekleştirilir. 
Dolven Şurup Ne İşe Yarar
Dolven şurup ne işe yarar,
faydalarının yanı sıra şurubun birçok yan etkisi bulunmaktadır. Bu yan etkiler şunlardır:
 • Karın ağrısı
 • Nefes almada güçlük
 • Dudak, dil ve boğaz şişkinliği
 • Kurdeşen ve deri döküntüsü
 • Baş dönmesi
 • Göz kararması
 • Bulantı, kusma, ishal, kabızlık
 • Sinirlilik, ödem ve deri döküntüsü
]]>
Fn Tuşu Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/fn-tusu-ne-ise-yarar.html Thu, 02 Aug 2018 16:48:36 +0000 Fn Tuşu Ne işe Yarar, Fn tuşu ile bilgisayarınızın ses seviyesini yükseltip/kısabilirsiniz, parlaklığını ayarlayabilir, uyku moduna alabilir, ve multimedia kontrolunu yapabileceğiniz bilgisayar veya laptop klavyesinde bulunan tu Fn Tuşu Ne işe Yarar, Fn tuşu ile bilgisayarınızın ses seviyesini yükseltip/kısabilirsiniz, parlaklığını ayarlayabilir, uyku moduna alabilir, ve multimedia kontrolunu yapabileceğiniz bilgisayar veya laptop klavyesinde bulunan tuştur. Fn tuşu; function yani Türkçe’si fonksiyonel anlamına gelmektedir. Özellikle laptoplarda ve yeni klavyelerde yer almakta ve bu klavyeler üzerinde bulunan ek tuşları Fn tuşu ile kullanarak donanımsal ve yazımsal bir çok ayarı yapabilirsiniz. Standart bir klavyede bulunan özellikler, bir laptop klavyesini eklenmesi zor olduğu için bazı tuşlar Fn (fonksiyonel) tuş ile  birleştirilmiştir. 

Klavyelerde Fn tuşunun belirlenmiş bir standartı bulunmamakla beraber genellikle kontrol (CTRL- KNTRL) tuşunun hemen sağında yada solunda bulunmaktadır. Fn tuşu klavye üzerinde farklı bir renk ile (mavi-kırmızı) belirtildi ise klavyenizdeki diğer tuşları da üzerinde aynı rengi görebilirsiniz. Fn tuşu farklı bir renk olduğunda örneğin mavi klavye tuşları üzerinde bulunan mavi renk ile bu Fn tuşu ile birleştirerek çalıştırdığınızda klavyenizi fonksiyonel olarak kullanabilirsiniz.  

Fn Tuşu Ne İşe Yarar
Fn Tuşu Ne İşe Yarar, 
Bilgisayarınızda Fn tuşu ile yapabileceğiniz işlemleri aşağıda belirtmeye çalıştım. Fn tuşu işe aynı anda seçtiğiniz bir işlevin tuşuna basarsanız istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.
 • Ekranınızın parlaklığını ayarlayabilirsiniz,
 • Ses düzeyini artırabilir, alçaltabilir yada kapatabilirsiniz, 
 • Wireless açıp, kapatabilirsiniz,
 • Uyku moduna alabilirsiniz,
 • Ekran aktarma yapabilirsiniz (monitör veya projeksiyona),
 • Toucpadi devre dışı bırakabilirsiniz,
 • Tuş kilidi olarak kullanabilirsiniz,
Fn tuşu her modelde farklı özellikler gösterebilir. Örneğin; Fn tuşu ile Num Lock tuşuna aynı anda bastığınızda klavyenizdeki harfler sayıya dönüşür, tekrar Fn tuşu ile aynı anda Num Lock tuşuna basarsanız eski haline gelir. 
 • Fn tuşu ile klavyeniz üzerinde P harfine bastığınızda, çalışmanızı yazıcadan çıkartabilirsiniz. 
 • Fn tuşu ile F9 tuşuna aynı anda basarsanız mouse devre dışı bırakırsınız. Tekrar aktif hale getirmek için aynı tuşlara basmalısınız. 
 • Fn tuşu ile F8 tuşuna aynı basarsanız sesi açıp kapatır, ses düzeyiniz ayarlayabilirsiniz.
 • Fn tuşu ile F2 tuşuna aynı anda kullanarak bilgisayarınızı televizyonunuza bağlayabilirsiniz . 
 • Fn tuşu ile F3 tuşuna aynı anda basarak wireless ve bluetooth özelliklerini açıp kapatabilirsiniz. 
 • Fn tuşu ile ekran parlaklığını ayarlamak için klavyeniz üzerinde bulunan güneş simgesine aynı anda baslamasınız. Ekran parlaklığı için güneş simgesi her klavyede farklı bir tuşta olabilir (F1-F12’ye kadar) 
Fn tuşunun bilgisayar ve laptop kullanımda bir çok özelliği ve yararı vardır. Bilgisayar klavyenizde yada laptopunuzda bulunan Fn tuşunun özelliği modellere göre değişmekte olduğunu söylemiştim. Almış olduğunuz bilgisayar veya laptop kitapçığınızda bu tuşun özelliklerini okumanızda fayda vardır. Bilgisayar veya laptopunuzun klavyesinde FN tuşu ile Shift ve Num Lock tuşuna aynı anda basarak etkisiz hale getirebilirsiniz. Bu tuşlar bazı modellerde Fn-Capslock-Numlock tuşları belirtilmektedir. Fn tuşunun tek başına kullanımında hiçbir işlevi yoktur.
]]>
Dolorex Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/dolorex-ne-ise-yarar.html Thu, 02 Aug 2018 18:40:28 +0000 Dolorex Ne İşe Yarar, Dolorex drajenin etken maddesi, diklofenak potasyumdur. Dolorex draje vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik faktörleri azaltan bir ilaçtır. On dört yaş üstü olan çocuk, ergen ve yetişkinle Dolorex Ne İşe Yarar, Dolorex drajenin etken maddesi, diklofenak potasyumdur. Dolorex draje vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik faktörleri azaltan bir ilaçtır. On dört yaş üstü olan çocuk, ergen ve yetişkinlerde kullanılabilir. Migren ataklarında yaşından küçükler için kullanılmamalıdır. Renal ve kardiyak fonksiyon bozukluğu olanlarda, diüretik alanlarda, yaşlılarda, sıvı kaybı olanlarda, karaciğer yetmezliği olanlarda dikkatli kullanılmalıdır. Dolorex draje kullanırken alkol almayınız.

Dolorex Ne İşe Yarar, Dolorex draje, adet dönemi ağrıları, ameliyat sonrası görülen şişlik, migren atakları, kulak burun boğaz enfeksiyonlarında görülen ağrılar, romatizmal hastalıkların ağrı ve şişliklerinin giderilmesinde kullanılmaktadır. Ateş düşürücü etkisi de vardır. 

Dolorex Drajenin Kontrendikasyonları; Diklofenak potasyuma alerjisi olanlarda, aktif peptik ülseri olanlarda, ürtikeri olanlarda, astımı olanlarda kullanılmamalıdır. 

Dolorex Kullanım Şekli; Oral yolla yemeklerden önce alınmalıdır. Erişkinlerde ve ön dört yaş üstü çocuklar için başlangıç dozu günde iki, üç drajedir. Adet sancısı için günde bir, üç drajedir. Başlangıç dozu dört drajeye kadar çıkabilir.  Hamilelerde en düşük doz verilmeli, süt veren annelerde kullanılmamalıdır. 

Dolorex Ne İşe Yarar
Dolorex Yan Etkileri;
Karın ağrı, nefes darlığı, bulantı, kusma, ishal, hazımsızlık, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik, baş dönmesi, göz kararması, İştahsızlık gibi yan etkiler olabilir.

İlacın kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp ve dolaşım problemlerini artırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha çok artmaktadır. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası kesinlikle kullanılmamalıdır.

Dolorex Drajenin kullanımı mide bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir. Siyah kanlı yada katranımsı dışkı ve kanlı öksürük yada kahve telvesi görümünde kusma olursa ilacı kesin ve doktora müracaat edin. Dolorex 14 yaşından küçüklerde kullanılmamalıdır.
]]>
Sütyen Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/sutyen-ne-ise-yarar.html Thu, 02 Aug 2018 23:07:27 +0000 Sütyen Ne İşe Yarar, kadınların göğüs bölgesini estetik açıdan daha güzel göstermek için giyindikleri iç çamaşırına sütyen denir. Sütyen, sadece estetik açıdan değil sağlık açısından da kullanılabilen farklı boy Sütyen Ne İşe Yarar, kadınların göğüs bölgesini estetik açıdan daha güzel göstermek için giyindikleri iç çamaşırına sütyen denir. Sütyen, sadece estetik açıdan değil sağlık açısından da kullanılabilen farklı boy ve materyallerden üretilmiş giysilerdir. Bazı operasyonlar sonrası, çeşitli hastalık veya geçirilen kazalar sonrası deforme olmuş olan göğüsleri desteklemek ve estetik açıdan güzel göstermek için de sütyen kullanılır.

Sütyen Ne İşe Yarar:

Sütyen, göğüs bölgesinde kullanılan iç çamaşırıdır. Farklı amaçlara yönelik üretilen çok sayıda sütyen çeşidi vardır. Kadınlar yıllar içinde yaş aldıkça bedenlerinde bazı değişiklikler olması kaçınılmazdır. Yüz ve boyun bölgesinde oluşan deformasyonlar için kozmetik uygulamalar daha popüler iken göğüs bölgesi için giysi desteği kullanmak daha çok tercih edilen bir yöntemdir. İç çamaşırı markalarının farklı isteklere yönelik ürettikleri, toparlayıcı, destekleyici yüzlerce model ve ürünü vardır. 
Bazı göğüs operasyonlarından sonra korse amaçlı üretilen kaburga ve göğüs bölgesini destekleyen sütyenlerden ilham alınarak üretilen toparlayıcı sütyenler, kadınların hoşlanmadıkları göğüs görünümünü düzeltmek için kullandıkları bir sütyen çeşidi olmuştur. Özellikle vücut yapısına göre büyük ve sarkık göğüslü olan kadınlar için toparlayıcı sütyenler, görsel olarak yardımcı olabildiği gibi sırt ağrıları yaşamalarının da önüne geçmektedir.
Genç kızlar ergenliğe girip göğüs bölgeleri belirginleşmeye başladığı andan itibaren annelerine özenip sütyen kullanmak istemektedirler. Böyle durumlarda pamuklu kumaştan yapılan desteksiz ve balensiz sütyenler ile gelecekte sorun yaşamalarının önüne geçilebilir.

Sütyen Ne İşe YararDoğru Sütyen Nasıl Seçilir:

Sütyen, kadınların ihtiyaçlarına göre ve beden şekillerine göre seçmeleri gereken bir iç çamaşırı türüdür. Sadece güzel göründüğü için seçilen ürünler kullanımda zorluk çıkarabilir ve rahatsızlık yaratabilir. Bu konuda genellikle iç çamaşırı mağazalarında çalışan personelden yardım almak işe yarayabilir. Göğüs bölgesini toparlamak isteyen kadınların dolgulu olmayan ama balenli diye tabir edilen toparlayıcı sütyenler kullanmaları gerekir. Bedenine oranla daha küçük göğüslere sahip kadınların ise, destekli ve dolgulu sütyenleri tercih etmeleri gerekir. Sütyen seçiminde beden numarası yani cup önemlidir. Doğru ölçüde olmayan sütyenler hem göğüs bölgesini deforme gösterirken hem de gün içinde rahatsızlık verebilir. Sporcu sütyeni de denilen tüm üst beli destekleyen sütyenler özellikle pamuklu kumaştan imal edilmiş olanlar günlük kullanım için daha rahat tercihler olabilir.  Naylon veya polyester kumaştan imal edilen sütyenler estetik açıdan tercih edilse de uzun süre kullanımı göğüs altında pişik veya kötü koku oluşumuna sebep olabilir.
]]>
Torrent Nedir Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/torrent-nedir-ne-ise-yarar.html Fri, 03 Aug 2018 01:37:50 +0000 Torrent Nedir Ne İşe Yarar, Yıllar önce daha torrent diye bir şey yokken rapidshare, hotfile gibi web sayfalarından yükleme yapılmaktaydı. Şimdi insanlara torrentden indirsene dediğimde ya daha önce hiç kullanmadıklarını yada Torrent Nedir Ne İşe Yarar, Yıllar önce daha torrent diye bir şey yokken rapidshare, hotfile gibi web sayfalarından yükleme yapılmaktaydı. Şimdi insanlara torrentden indirsene dediğimde ya daha önce hiç kullanmadıklarını yada kullanımının zor olduğunu, işleyişini çözemediklerini anlatıyorlar.  Peki Torrent nedir

Torrent nedir ne işe yarar, bir indirme protokolüdür. Diğer indirme protokollerinden farkı çok daha yüksek hızda indirme imkanı vermesidir. Daha çok hoşunuza gidecek bir şey eklemek istersek, bilgisayarı kapatıp açtınız diyelim, torrent indirmeye sonlandırıp yeniden indirmeye çalışmaya zorlamaz, kaldığı yerden indirmeye devam eder. Böylelikle çok büyük boyutlara sahip verileri indirebilirsiniz. Öbür türlü olsa ya bilgisayarı indirme tamamlanıncaya kadar açık bırakmanız gerekir, yada rapidshare de olduğu gibi dosya partlarıyla uğraşıp duracaksınız.

Torrentin işleyişi: Öncelikle torrent programını bilgisayara indirerek kurulumu yapmanız gerekmektedir. Kurulum tamamlandıktan sonra sistem tepsisinde torrent logosu görünecektir. Torrent açık olmasa da sistem tepsisinde logo göründüğü sürece torrent çalışıyor ve indirme var ise indirme işlemi arka planda devam ediyor demektir. Şimdi Sana lazım olan video, müzik, film programlar gibi dosyaları torrent sitelerinden arıyorsun. Daha önceden bir bilgisayar kullanıcısı bu torrent dosyasını hazırlayıp paylaşmışsa sende bu torrent dosyasını indirip utorrent, bittorrent yada benzeri bir program aracılığıyla çalıştırıyorsun. Bu program sayesinde bahsettiğimiz torrent dosyasını dünya üzerinde paylaşan kaç kişi varsa bu kişilerden senin aradığın dosya ve parçaları tarıyor, bulduklarını birleştirerek tamamını elde edebiliyorsun. İndirme hızı torrent dosyasının kaynağına ve tabiki de bilgisayar ile internet hızına bağlı olarak değişir. Kaç kişinin dosyayı paylaştığı bilgisini veren seeder diye bir sistem vardır. İndirilecek dosyanın Seederı ne kadar yüksekse, dosya o kadar hızlı iner ve bu hız değişkendir.

Torrent Nedir Ne İşe YararTorrent nedir ne işe yarar
 • Rapid veya hotfile programlarından indirme yaparken 2 veya daha fazla indirilecek dosyalarımızı indirmeye çalıştığımızda Premium üyelik istemektedir. Torrent programında böyle bir durumla karşılaşmazsınız.
 • Aylardır aradığınız bir oyunu buldum diyorsunuz ancak linkine tıkladığınızda oyunun silinmiş olduğu görüyorsunuz. Torrent üzerinde bulduğunuz oyunu kolaylıkla indirebilir, silinmiş olma riskini yaşamazsınız.
 • Bir uygulama yada dosya indireceksiniz ancak bu esnada elektrikler kesildi, bilgisayar kapandı veya internet kesildi. Rapidshareden indiriyorsanız oyunun indirilmesi sonlanır. Torrent de ise hiç bir şekilde download sona ermez, sadece durur. Bilgisayar açıldığında veya eternet aktif duruma geldiğinde torrent dosyanızı tekrar indirmeye başlayacaktır.
]]>
Excipial Lipo Emülsiyon Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/excipial-lipo-emulsiyon-ne-ise-yarar.html Fri, 03 Aug 2018 09:58:42 +0000 Excipial Lipo Emülsiyon Ne İşe Yarar, Excipial  lipo emülsiyonun etken maddesi, üre karbamid'dir. Excipial lipo emülsiyon cilt üzerine sürülerek kullanılan bir üründür. Yumuşatıcılar ve koruyucular olarak adlandırılan bir i Excipial Lipo Emülsiyon Ne İşe Yarar, Excipial  lipo emülsiyonun etken maddesi, üre karbamid'dir. Excipial lipo emülsiyon cilt üzerine sürülerek kullanılan bir üründür. Yumuşatıcılar ve koruyucular olarak adlandırılan bir ilaç grubuna dahildir. Ürün suyu geçirmez ancak içeriğinde yüksek yağ olmasına rağmen kolayca eğilebilir. Excipial lipo emülsiyonun ağzı polietilen kilitli kapakla kapatılmıştır. İki yüz mili litre beyaz renkli emülsiyon içeren polietilen şişede kullanıma sunulmaktadır.  Excipial lipo emülsiyon nemlendirici etkisi ve içeriğindeki yağlar ile cildin durumunun iyileşmesini ve normale dönmesini sağlar. Böylece ürünün kullanıldığı kuru cilt yüzeyi yumuşatılır, cildin elastikliği ve direnci artırılmış olur. Excipial lipo emülsiyon geniş yüzeylere uygulanabilir. Excipial lipo emülsiyon diğer tıbbi ürünlerle birlikte kullanıma uygundur. Cilt hastalığı iyileştikten sonra da kullanılabilir. Gözle temas ettirmeyiniz. Yirmi beş derece oda sıcaklığında saklayınız. 

Excipial Lipo Ne İşe Yarar, Excipial lipo emülsiyon iktiyozis, atopik egzama, kseroderma ve asteatotik egzama  gibi kronikleşmiş kuru cilt olgularının eşlik ettiği deri hastalıklarının tedavisi için kullanılır. 

Excipial Lipo Emülsiyon ne işe yarar ve Kontrendikasyonları; Excipial lipo emülsiyon içerisinde bulunan üre ve herhangi bir bileşenine allerjiniz varsa kullanmayınız. Yara veya açık yara var ise kullanmayınız. Bebeklerde kullanılmamalıdır. Bölgesel tahriş veya kızarıklık,  deride çatlama  var ise excipial  lipo emülsiyon kullanılmamalıdır.

Excipial Lipo Emülsiyon Ne İşe YararExcipial Lipo Emülsiyonun Kullanım Şekli; Excipial lipo emülsiyon cilt üzerine sürülerek uygulanır. Doktorunuz başka şekilde önermez ise günde iki, üç kez hastalıklı bölgeye sürülerek kullanılır. Bir yaş üzeri çocuklarda kullanılır. Süt çocuklarında kullanılmaz. Unutulan dozları dengelemek için ikinci dozu sürmeyin. Excipial lipo emülsiyon tedavisi sonlandığı zaman olumsuz bir etkisi olmaz. 

Excipial Lipo Emülsiyon ne işe yarar 

Yan Etkileri; Kaşıntı, kızarıklık, pullanma, tahriş gibi yan etkileri olabilir. Excipial lipo emülsiyon, Hamilelerde ve süt veren annelerde kullanılmaması daha doğru olur. Süt veren anneler kullanmak zorunda ise bebeği emzirme den önce göğüs ve göğüs ucu iyice temizlenmelidir. Excipial lipo emülsiyon deri üzerine uygulanan diğer ilaçların deriden geçimini artırabilir. Sağlıklı günler.
]]>
Acnelyse Krem Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/acnelyse-krem-ne-ise-yarar.html Sat, 04 Aug 2018 01:28:53 +0000 Acnelyse krem ne işe yarar, Sivilce ilacı olarak ta bilinen acnelyse adı verilen krem  hem kötü görünen sivilceleri kurutmak  hem de sivilcelerin sebep olduğu istenmeyen kahverengimsi sivilce lekelerini ortadan kaldırmak için Acnelyse krem ne işe yarar, Sivilce ilacı olarak ta bilinen acnelyse adı verilen krem  hem kötü görünen sivilceleri kurutmak  hem de sivilcelerin sebep olduğu istenmeyen kahverengimsi sivilce lekelerini ortadan kaldırmak için kullanılıyor. Acnelyse ilacının ihtiva ettiği etken maddesi e vitamini  yani retinoik asit olan bir ilaçtır. Asidik özellik gösterdiği için krem veya solüsyon şeklinde satın aldığınız acnelyse krem kullanıldığında cildin en dış katmanlarındaki eski ve ölü dokuyu soyarak bu ölü dokunun ciltten temizlenmesini sağlar. Acnelyse kremin deriye sürüldüğünde derinin en üst tabakasında bulunan  epidermise ait olan hücrelerin yenilenmesi için uyarı verir, aşırı keratin oluşumuna engel olur ve derinin kendi kendini onarma sisteminin çalışmasını sağlar.

Güzellik ve bakım salonlarındaki peeling uygulamaları ve hatta cilt temizliği için kimyasal peelingin mantığı ile acnelyse kremin veya acnelyse solüsyonun cilt soyucu etkisi aynı esasa dayanmaktadır. Bu uygulamaların amacı retinoik asidin özelliği olan cilt soyucu etkisinden yararlanmaktır. Özellikle kadınların yardımına koşan kozmetik sektörü, farklı ürün grupları ile insanlara alternatifler sunuyor. Özellikle kadınlar için piyasaya sürülen güzellik ve bakım ürünleri, farklı ihtiyaçlara hizmet etmek için doğal yollardan daha farklı bir alternatif olarak tercih ediliyor. Pürüzsüz bir tene sahip olmak isteyen kadınlar, yaşlanmanın ortaya çıkardığı kırışıklıklardan yakınan kadınlar için özel olarak üretilen Acnelyse krem, deride hücre yenilenmesine ortam hazırlıyor ve kırışıklıkları ortadan kaldırıyor. Bu sayede kadınlar tarafından bilinen ve sıklıkla tercih edilen bir kozmetik ürün haline gelen acnelyse krem bu tür problemlere son veriyor. ergenlik döneminde özellikle sık karşılaşılan akne problemlerinden kaynaklanan cilltte kalan istenmeyen lekelerin giderilmesine yardımcı oluyor. Hem izler hem de koyu lekelerden kurtulmak bu ilaçla mümkün oluyor.

Acnelyse Krem Ne İşe YararAcnelyse krem ne işe yarar, ilaç sayesinde birçok hastalığın tedavisi sağlanmaktadır. Bu hastalıklar; Akne vulgaris (sivilce), Psoriazis (sedef hastalığı) ve İktiyozis (balık pulu hastalığı) 

Yalnız Kullanımı sırasında bazı detaylara dikkat edilmelidir. Uygulamadan önce cilt temizliği ve ciltte yara olup olmaması oldukça önemlidir. Yara haricinde egzama etkisi gören bölgelerde ve güneş yanığının olduğu bölgelere de kremi uygulamamalıyız.  Elinize az bir parça sıktığınız kremi sorunlu bölgeye masaj yaparak dağıtıp yediriyorsunuz. Göz ve ağız kısımlarını koruyorsunuz. Yakıcı bir losyon olduğu için çok daha fazla titiz davranmak gerek. Özellikle bu ürünü güneşin zararlı etkilerine maruz kalmamak için gece kullanmalıyız. Ancak sabah bol su ile yıkadıktan sonra soyulan cildimizi güneş kremi ile korumalıyız. Bu arada yüzünüzde meydana gelen kızarık ve cilt soyulması gibi durumlar ise ilacın etkini ortaya çıkardığının kanıtıdır. Yani herhangi bir yan etki oluşmamıştır.
]]>
Usb Wifi Adaptör Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/usb-wifi-adaptor-ne-ise-yarar.html Sat, 04 Aug 2018 04:23:55 +0000 Usb Wifi Adaptör Ne İşe Yarar, Usb wifi Adaptör, dizüstü bilgisayarların sahip olduğu dahili alıcısı ile kablosuz ağlara bağlanması işlemini, masaüstü bilgisayarlarda bulunmamasından dolayı bu görevi yerine getiren ara bir Usb Wifi Adaptör Ne İşe Yarar, Usb wifi Adaptör, dizüstü bilgisayarların sahip olduğu dahili alıcısı ile kablosuz ağlara bağlanması işlemini, masaüstü bilgisayarlarda bulunmamasından dolayı bu görevi yerine getiren ara birimdir. O adaptör ile kablosuz ağlara bağlanabilirsiniz. Bu alıcı bir adsl modem gibi davaranamaz sadece bilgisayarınıza kablosuz ağlara bağlanabilme ve kablosuz ağ yaratma fonksiyonlarını verecektir. 

Bu USB ile masaüstü bilgisayarınıza dizüstü bilgisayar gibi kablosuz çalışma özelliği katar. kablosuz modeminiz varsa nete kablosuz bağlanırsınız. Cep telefonunuzun Wi-Fi özelliği varsa USB adabtör aracılığıyla bilgisayara kazandırılan interneti cep telefonunuzda da kullanabilirsiniz. Bu cihaz tablet, leptop gibi kablosu ağ yapısını içinde barındıran tüm cihazlara internet bağlantısı sunabilir.
Mesafeye ve evlerin konumuna bağlı olarak Usb Wifi Adaptör acces point cihazı gibi çalışabilir. Access Point cihazdaki performansı bulamazsınız ancak birbirine yakın farklı lokasyonlar arasında internet bağlantısı kurabilirsiniz.
USB Wifi Adaptör ile yada PCI wireless kart kullanmak ağ kablosu kullanma derdinden de kalabalığından da kurtarır. 
İnternet çekim gücünün çok düşük olduğu sakin yerleşim yerleri (köy, kasaba gibi) yada apartmanlarda binalar arasında
 • Usb Wifi Adaptör Ne İşe YararAccess point
 • Wifi çekici
 • Wireless router
 • USB Wifi adaptörlerden herhangi biri ile internet bağlantısı sağlayabilirsiniz
Usb Wifi Adaptör Ne İşe Yarar

Access Point cihazları modemlerin sinyallerini artırıcı cihazlardır, aradaki mesafe alanını genişletir. Access point cihazların fiyatları cazip değildir. Wifi çekici daha iyi bir anten kullanarak var olan bir kablosuz ağı daha net çekme eğilimi gösterir. Wireless Router ise erişim noktalarıyla çok benzerdir. Wireless Router kablolu interneti kablosuza çeviriyor. Ancak erişim noktalarında herhangi bir güvenlik önlemi bulunmamaktadır. 
 
Mesafesi fazla olan alanlarda kablosuz modeller çözüm getirmemektedir. Bu yüzden Usb Wifi Adaptör veya herhangi diğer çözüm üretici kablosuz modem sağlayıcılar kısa mesafeler için ağ paylaşımı yapabilmektedir.
]]>
Excel Nedir Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/excel-nedir-ne-ise-yarar.html Sun, 05 Aug 2018 03:04:40 +0000 Excel Nedir Ne İşe Yarar, Excel programı, Microsoft firması tarafından 1989 yılında üretilen bir bilgisayar yazılımıdır. Excel, Microsoft Windows ve Apple işletim sistemli elektronik cihazlarda çalışabilen, Excel Nedir Ne İşe Yarar, Excel programı, Microsoft firması tarafından 1989 yılında üretilen bir bilgisayar yazılımıdır. Excel, Microsoft Windows ve Apple işletim sistemli elektronik cihazlarda çalışabilen, nümeratik (sayısal) tablolama yazılımıdır.

Excel içerisinde, birçok formül, sembol, işaretler, sayılar, rakamlar gibi unsurlar bulunmaktadır. Bu faktörler ile bir çok işlerinizi halledebilirsiniz. Excel içerisinde tablolama yapabilirsiniz, sütunlar arasında ki bağlantıları ortaya çıkarabilirsiniz, grafikler yaratabilir ve korelasyonları kağıt üzerine basabilirsiniz. Excel yazılımı genellikle iş dünyasında popülarite sağladığından dolayı Microsoft’un amiral gemisi olarak ta adlandırılabilir. 

Excel Nasıl Kullanılır

Excel’de sayılar, rakamlar, tarihler, matematik hesapları programı oluşturan ana unsurlardır. 
Tablo, sütun ve hücreler arasında ki bütün bağlantı ve iletişimi bu faktörler oluşturur. Aynı zamanda denklem işlemlerinde de kullanılır.

Excel Nedir Ne İşe YararPeki Excel Nedir, Ne İşe Yarar

Çizim ve Şekiller, Excel üzerinde oluşturulan verilerin görsellik açısından ifade edilebilmesi amacıyla SmartArt isimli grafikler ve bazı çizimler de kullanılabilmektedir. Bu şekilde önemli olarak görülen bazı bilgilerin altları çizilmesiyle ön plana çıkması sağlanır.

Farklı Veriler ile Çalışmak, Excel’in son çıkan sürümü kişilerin el ile girdiği veriler dışında farklı kaynaklardan veriler alınarak hesap işlemleri yapılabilmektedir.  Harici kaynakları kullanabilmek için, veritabanında kullanımda olan uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Makro, Bazı karmaşık olan hesaplama işlemlerini makro işlevini kullanarak basitleştirebilirsiniz.

Diğer Yazılımlardan Faydalanma,Excel ile oluştuğunuz tabloları, çalışma programlarını, grafikleri birkaç basit işlem ile farklı yazılım programları ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca Excel belgesi Adobe Reader uzantısı olan PDF olarak da kaydedilebilmektedir.

Mobil Uyum, Excel’in 2010 sürümü, Windows Mobile Phone da ve 6.0 üzeri işletimi olan akıllı telefonlarda, cep bilgisayarlarında Excel dosyaları ile uyum sağlamakta ve çalışmaktadır. Bu tür elektronik cihazlarda hazır olarak Microsoft Mobile Office programları bulunduğundan dolayı Excel dosyası ve türevlerini kolaylıkla çalıştırabilir, düzenleyebilir ve kaydedebilirler. Android ve IOS işlemcili telefonlarda ise Office dosyalarını kullanabilmek amacıyla tasarlanmış uygulamalar bulunmaktadır. Ayrıca 2010 sürümlü Excel programı, daha önceki sürümlerde ki kadar zor bir kullanıma sahip değildir. Kolay kullanımı ile kullanıcılarının gönlünü fethetmiştir.

Grafik Oluşturma, Excel yazılımı ile hesaplanan ve oluşturulan işlemler, veriler grafiksel görünüme büründürülebilir. Örneğin; aylara göre bütçe kullanımları ve durumunu çizgisel grafik olarak gösterme şansınız bulunmaktadır.

Liste Oluşturma, Excel’in bir başka işlevi ise isteğinize veya ihtiyacınıza göre envanterler, kataloglar, ürün tabloları, stok takıp tabloları, personel listeleri gibi veriler oluşturabilmek ve düzenleyebilmektir.

Nümeratik (Sayısal) Veri İşlemeleri, Excel’in asıl görevi de sayısal verileri işlemektir.  Sayısal hesap yapabilme, analiz oluşturma gibi işlevler görür. Satış istatistikleri, nüfus sayımları, çalışan personel maaş raporları gibi bir çok veriyi oluşturabilir, düzenleyebilir ve kaydedebilirsiniz.
]]>
Colchicum Dispert Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/colchicum-dispert-ne-ise-yarar.html Sun, 05 Aug 2018 13:28:51 +0000 Colchicum Dispert Ne İşe Yarar, Colchicum Dispert ilacının etken maddesi 0.5 gram kolşisindir. Bu ilacın etken maddesi güz çiğdeminden (Colchicum autumnale) elde edildiği için kolşisin (colchicine) adı ile anılmıştır. Bu ilaç Colchicum Dispert Ne İşe Yarar, Colchicum Dispert ilacının etken maddesi 0.5 gram kolşisindir. Bu ilacın etken maddesi güz çiğdeminden (Colchicum autumnale) elde edildiği için kolşisin (colchicine) adı ile anılmıştır. Bu ilaç özellikle Gut ve FMF tedavilerinde kullanılır. Colchicum Dispert ilacının Kolşisinin yanındaki yardımcı maddeleri ise;
 • Mısır nişastası, 
 • Talk, 
 • Polietilen glikol
 • Kollidon VA 64,
 • Titanyumdioksit
 • Magnezyum stearat
 • Polivinil alkol
 • Ponceau 4R
 • Laktoz monohidrat
 • FD&C Yellow #6 Alüminyum Lake
Colchicum Dispert, iki yanı da dış bükey (bikovenks), kırmızı renkli ve yuvarlak film tabletler halinde satılır. 
 • Akut gut hastalığının tedavisinde,
 • Kronik damla (gut) hastalığının tedavisinde,
 • Bruselloz (Ailevi Akdeniz Humması) hastalığının tedavisinde,
 • Profilaksi hastalığının oluşumu veya gelişimi engellemek amacıyla veyahut da hastalığın tedavisinde,
 • Behçet Hastalığının tedavisinde Colchicum Dispert ilacı kullanılır.
Colchicum Dispert Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır

Yetişkinlerde Colchicum Dispert Nasıl Kullanılır
Akut gut hastalığında başlangıç olarak günde 1 defa 1 film tablet kullanılır. Gerektiği durumlarda ilacın dozu günde 2 film tablete çıkarılabilir. Daha hafif durumlarda da ilacın dozu haftada 1-4 film tablet alınmak üzere düşürülebilir.

Akut atak durumunda, ilk belirtinin meydana gelmesi ile birlikte 1-2 film tablet alınır. İlaç alındıktan sonra ağrı kesilinceye veya kusma, ishal, bulantı belirtileri ortaya çıkıncaya kadar her 1-2 saatte birer film tablet almak üzere 12 film tablete ulaşılıncaya kadar tablet alımına devam edilir. Atak geçtiği durumda ilaç alımı da durdurulur.

Colchicum Dispert Ne İşe YararÇocuklarda Colchicum Dispert Nasıl Kullanılır
5 yaşından küçük çocuklar için günde 1 defa 1 film tablet, 5 yaşından büyük çocuklarda ise günde 2 defa 1'er film tablet alınır. Çocukların yaşları arttıkça dozun ayarlanması gerekebilir.

Colchicum Dispert İlacı Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler;

Burada ve internette yazılan diğer makaleler sadece bilgi vermek amaçlıdır. Lütfen hekiminizin verdiği reçeteye uyunuz ve onun verdiği dozlarda ilacı kullanmaya özen gösteriniz. İlacı kullanırken çıkan istisnai veya öngörülemeyen durumlarda ilk olarak hekiminize ulaşınız ve en yakın hastaneye gidiniz.
]]>
Bricanyl Şurup Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/bricanyl-surup-ne-ise-yarar.html Sun, 05 Aug 2018 22:02:20 +0000 Bricanyl şurup ne işe yarar, etken maddesi terbutalin sülfat ve guafezenin olan Bricanyl şurup, beşeri bir ilaçtır. Yardımcı maddeleri; sorbitol, etanol, gliserin, sitrik asit, mentol, deiyonizel su, sodyum sokarin ve ahududu aroması Bricanyl şurup ne işe yarar, etken maddesi terbutalin sülfat ve guafezenin olan Bricanyl şurup, beşeri bir ilaçtır. Yardımcı maddeleri; sorbitol, etanol, gliserin, sitrik asit, mentol, deiyonizel su, sodyum sokarin ve ahududu aroması olan Bricanyl şurup, içerisinde sodyum benzonat koruyucu bulunmaktadır. 

Kronik bronşit ve astım rahatsızlıklarında kullanılan Bricanyl şurup, solunum yollarını genişletip hastanın daha rahat nefes almasını sağlar. Balgamı yumuşatarak öksürüğü azaltır. Astım hastalarında yaşanacak solunum problemlerini önleyici bir ilaçtır. Fakat şunu belirtmeliyim ki; bu şurup anlık astım krizlerini yok etmez. Solunum yollarındaki kasların gevşeyip rahatlamasında etkili olan Bricanyl şurup, aynı zamanda rahim kaslarının genişlemesini sağlayan bir özelliği de sahiptir. Bronşlarda meydana gelen spazm biçimindeki kasılmalarda, çeşitli akciğer rahatsızlıklarında, amfizem hastalıklarında kullanılan bir solunum yolu ilacıdır.

Bricanyl Şurup Ne İşe YararKullanım şekli:
Dozu hastanın durumuna göre ayarlanan Bricanyl şurup; erişkinlerde günde 3 defa 2-3 ölçek, çocuklarda ise günde 3 kez kilosuna göre verilir. Diğer ilaçlar gibi Bricanyl şurupta doktorun reçete ettiği şekilde kullanılmalıdır. 

Bilinmesi gereken hususlar:
İlacın içeriğindeki herhangi bir maddeye alerji var ise kullanmamalısınız. Bu ilaç, başlamış olan astım atakları anında kullanmayınız. Bunun nedeni; ilacın iyileşme etkisi göstermesi birkaç haftayı bulmasıdır. Bricanyl şurup tedavisi görüyorsanız; sigara dumanı olan ortamlardan, soğuk, kuru ve tozlu havalardan uzak durmalısınız. Porfiri ve kalp büyümesi olan hastalarda kullanılmamalıdır. Ayrıca; karaciğer, böbrek, şeker, yüksek tansiyon, epilepsi ve troid hastalığınız var ise ilaca başlamadan önce doktorunuza bildirmelisiniz. 2 yaş altı çocuklarda, hamilelerde ve emziren annelerde kullanılması sakıncalıdır. Bricanyl şurup düzenli kullanıldığı halde, şikayetlerinizde azalma olmuyor aksine artma söz konusu ise derhal doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Bricanyl şurup ne işe yarar, Yan etkileri nedir;
Bazı hastalarda bu ilacın içerisindeki maddelere karşı alerji görülebilen bir durumdur. Alerji olduğunda ortaya çıkabilen yan etkiler; karın ağrısı, dudaklarda, yüzde, dilde ve boğazda şişkinlik gibi belirtilerdir. Kimi hastalarda ise; kalp ritim bozukluğu, çarpıntı, baş ağrısı, uyku bozukluğu ve bulantı gibi olası yan etkiler gözlemlenmiştir. Böylesi ciddi yan etkilerle karşılaşılması durumunda ilacın alımı kesilmeli ve acilen bir doktora başvurulmalıdır.
]]>
Badem Yağı Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/badem-yagi-ne-ise-yarar.html Mon, 06 Aug 2018 04:41:27 +0000 Badem yağı ne işe yarar, badem yağı öncelikle cildin ihtiyaç duyduğu vitaminleri karşılayan, çok sayıda faydası bulunan bitkisel içerikli bir yağdır. Soğuk baskı yöntemini kullanılarak badem çekirdeğinin sıkılması sonu Badem yağı ne işe yarar, badem yağı öncelikle cildin ihtiyaç duyduğu vitaminleri karşılayan, çok sayıda faydası bulunan bitkisel içerikli bir yağdır. Soğuk baskı yöntemini kullanılarak badem çekirdeğinin sıkılması sonucunda elde edilen, rengi soluk sarı olan, hafif kokulu, tadı cevize benzeyen bir yağdır. En önemli özelliklerinden biri cildin E vitamini gereksinimini sağlamasıdır. Kuruyan ciltler ciltlerde badem yağının doğal bir ilaç niteliğinde olduğu söylenebilir. Badem yağı acı ve tatlı badem çekirdeklerinin karışımı sonucunda elde edilir. Cildinizi nemlendirmek ve yumuşatmak istediğinizde badem yağı imdadınıza yetişecektir. Özellikle hassas ve duyarlı cilt türleri için uygun bir seçenektir. Tarihte kadınların güzelliğini sağlamak için tercih ettikleri badem yağı, günümüzde bile bu özelliğini korumaktadır. Cildinde kimyasal içerikli ürünleri kullanmak istemeyen herkesin tercihi olur.

Cilt lekelerinde, kurumuş ve pullanma gibi etkilere maruz kalmış ciltlerde her zaman badem yağı tercih edilir. Yoğun vitaminlerle cildi besler, nemlenmesini sağlar, özellikle kırışıklıklar için iyi bir bakım ürünüdür. Göz çevresini etkileyen ince kırışıklarda, göz altı torbalanmalarında badem yağı mükemmel bir etki yapar. Kurumuş ve çatlamış ciltler için doğal seçeneklerden biridir. Ciltteki pürüzlerin giderilmesinde kullanılır. İçeriğindeki mineraller, E vitamini gibi faydalı maddeler aynı zamanda saçlar içinde iyi bir bakım ürünü olmasına neden olmuştur. Saçların beslenmesini sağlar, saç köklerinin yıpranmasına engel olur, dolayısıyla saç dökülmesi içinde tercih edilen ürünlerden biri haline gelir. Saç bakımınızı badem yağı ile doğal şekilde yapabilirsiniz.

Badem yağı ne işe yarar, neden kullanılır merak ettiklerinizi açıklamaya çalışıyoruz. Cilt ve saç bakımının yanında bu bitkisel yağı kabızlık içinde kullanabilirsiniz. Kabızlığı gideren bir özelliği de vardır. İçeriğindeki E vitamini ve antioksidanlarla cildinizdeki yaşlanma etkilerini geciktirir ve hastalıklara karşı korunmanızı sağlar. Gebelik sürecinde kadınlar karın ve bacak bölgesine günde 2 defa badem yağı sürse, gebelik yüzünden oluşan çatlaklara karşı da önlem almış olur. Badem yağının bu derece önemli faydaları vardır. Ancak kullanımı sırasında en önemli detay badem yağının göze kaçırılmamasıdır. Çünkü içeriğindeki asit miktarı ve gözün hassas yapısı yüzünden gözünüzde kalıcı olabilecek hasarlara yol açabilir. Badem yağını kullanırken pamuğa birkaç damla damlatarak, özenle kullanmalısınız. Makyaj temizleme içinde bu yağdan faydalanabilirsiniz.

Badem Yağı Ne İşe YararBadem yağı ne işe yarar
 • Badem yağı ile saç diplerinize masaj yaparsanız, saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.
 • Saçlarınızı besler ve daha canlı görünmelerini sağlar
 • Kurumuş ve çatlak sorunu olan ciltler için nemlendirici etkiye neden olur
 • Cilt hücrelerinin canlanmasını sağlar
 • Eğer bağırsak tembelliği gibi bir sorununuz olursa, günde 1 çay kaşığı badem yağı içebilirsiniz. Ancak bunu alışkanlık halinde getirmeyin. Çünkü bağırsaklarınız bu tembelliğe alışabilir
 • Kaşların ve kirpiklerin gürleşmesini sağlar
 • Kadınların hamileliğinde oluşabilecek karın ve bacak çatlaklarını önlemek amacıyla kullanılabilir
 • Deri giysilerin ve ayakkabıların çatlamasını önler. Bunun için deri ürünler badem yağı ile silinmelidir.
 • Cildin pürüzsüz olmasını sağlar. Fakat yüzde kullanımı tavsiye edilmez.
 • Yanık, tahriş, kaşıntı gibi sorunlarınız olursa, badem yağı işe yarayacaktır.
]]>
3g Nedir Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/3g-nedir-ne-ise-yarar.html Mon, 06 Aug 2018 22:19:07 +0000 3g nedir ne işe yarar, 3G, hızlı mobil geniş bant internet kullanımını sağlayabilen bir bağlantı teknolojisidir. 3G'nin Türkçe karşılığı, üçüncü nesil anlamına gelir. Üçüncü nesil olarak bilinen 3G ülke 3g nedir ne işe yarar, 3G, hızlı mobil geniş bant internet kullanımını sağlayabilen bir bağlantı teknolojisidir. 3G'nin Türkçe karşılığı, üçüncü nesil anlamına gelir. Üçüncü nesil olarak bilinen 3G ülkemizde bazı kesimlerde 3N olarak telaffuz edilir. 3G daha anlaşılır bir dille ifade edilmek gerekirse, cep telefonların üzerinde  an az ADSL hızında internet bağlantısı sağlayan internet hızıdır. Evimizde, iş yerimizde, cep telefonlarımızda kullandığımız internetin çok daha hızlı hale gelmesi 3G tarafından hızlandırılır. 3G sayesinde yeni teknoloji ile birlikte iletişim kurma ve yüksek bilgiye ulaşma oranımız en yüksek seviyeye ulaşmıştır. Tabi bunun altında yatan sebep hızlı internet kullanımı olacaktır.

3G hayatımıza neler katar; cep telefonu üzerinden internet bağlantı hızları önce ADSL bağlantı hızına sonrasında daha yüksek hızlara ulaşacaktır. Desteklenen telefonlar ile görüntülü görüşme yapılabilecektir. Desteklenen telefonlardan televizyon izlenebilecek. 3G sayesinde sadece bilgisayar ortamında yapılan işlemler artık mobil ortamlarda gerçekleşebilecektir. 3G hayatımıza hızlılık katar. 3G sayesinde hızlı internet erişimi olur. 3G sayesinde hem cepten bilgisayar izlenebilecek hem de internetten daha yaygın yararlanılacaktır. 3G amaç mobil kullanıcılar için geniş çapta kablosuz telefon görüşmelerini yapmaktır. 3G gelişmiş hizmet kalitesi, gelişmiş pil ömrü, işletim ve bakım kolaylığı sağlar3g Nedir Ne İşe Yarar

3g ne işe yarar, 3G mesajlaşma, internet erişimi ve yüksek hızda çoklu ortam haberleşme desteği sağlar. Gelişmiş güvenlik ortamı sayesinde mobil ticarete ortam sağlar. 3G çekilen video görüntülerini en hızlı şekilde haber merkezlerine ulaştırır. 3G sayesinde görüntülü konuşma sağlanır. Kupa maçları ve diziler gibi mobil tv izleyebilme avantajını sağlar.

3G kullanmak ve avantajlarından yararlanmak için 3G destekleyen telefonların kullanılması gerekir. Ardından operatörle yeni bir sözleşme imzalanması gerekir. 3G faydalanabilmek için ek bir ücret ödemek gerekir. Bu yüzden operatörden yeni bir ek ücret tarifesi alınması gerekir. 3G hayata kolaylık sağlar.

]]>
Çörek Otu Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/corek-otu-ne-ise-yarar.html Tue, 07 Aug 2018 08:20:27 +0000 Çörek Otu Ne İşe Yarar, , Türkiye'nin her yerinde yetişen bir bitkidir. İnce yapraklı tarla bitkisidir. Vücuda çok fazla sayıda faydası vardır. Asırlardır kullanılır. Faydaları saymakla bitmez. Çörek Otu Ne İşe Yarar, , Türkiye'nin her yerinde yetişen bir bitkidir. İnce yapraklı tarla bitkisidir. Vücuda çok fazla sayıda faydası vardır. Asırlardır kullanılır. Faydaları saymakla bitmez.

 •  Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 •  İltihabı engeller.
 •  Kanserin oluşumuna engel olur. Ayrıca kansere de çok faydası vardır.
 •  Karaciğeri korur.
 •  Gribi atlatmamıza faydası olur ve gribi önler.
 • Mideye faydalıdır.Mide de oluşacak olan rahatsızlıkları önler ve iyileştirir.

Çörek Otu Ne İşe YararÇörek Otunun Faydaları,

Boyu 20-40 cm arası değişmektedir. Aşırı derecede vitamin deposudur. Magnezyum ve bakır eksikliklerinde büyük etkisi vardır. Bu rahatsızlığı olanlar mutlaka çörek otunu kullanmaları  gerekmektedir.Kalsiyum ihtiyacınız varsa günde bir avuç tüketmeniz gerekmektedir. Çörek otunun zararları yoktur. Belirli dozlarda tüketebilirsiniz. Çörek otunu sadece hastalanınca aklımıza getirmemeliyiz. Günlük hayatta da sürekli hayatımızda kullanmalıyız.Vücudumuzdaki mikropların yok olmasına sebep olur.  Bağışıklık sistemini korur. Vücuda direnç verir. Nefes darlığına iyi gelir.  Romatizmaya, bacak ve eklem ağrılarına iyi gelir. Grip olunca boğazı yumuşatır. Kalp  hastalarına iyi gelir. Damar tıkanıklıklarında tıkanık damarın açılmasına yardımcı olur. Diş ve diş eti ağrılarına, rahatsızlıklarında etkilidir. Basur hastalarında oldukça etkili bir bitkidir. Saç beyazlamasını önler.

Özetlersek çörek otu ne işe yayar dersek her derde deva ve şifa olacak bir mucizevi bitkidir.Her hastalığa iyi gelir. Günlük sürekli kullanmamız gerekmektedir.
]]>
Adobe Flash Player Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/adobe-flash-player-ne-ise-yarar.html Wed, 08 Aug 2018 01:02:51 +0000 Adobe Flash Player Ne İşe Yarar, Adobe flash player sanal alemde yıllardan beri internet sitelerinde bulunan içeriklerin bu uygulama kullanılarak hazırlanmaktadır. İnternet dünyasında çok geniş ve gelişmiş alt yapıya sahip olan Adobe Flash Player Ne İşe Yarar, Adobe flash player sanal alemde yıllardan beri internet sitelerinde bulunan içeriklerin bu uygulama kullanılarak hazırlanmaktadır. İnternet dünyasında çok geniş ve gelişmiş alt yapıya sahip olan adobe flash internetin olmaz ise olmazlarından olarak bilinmektedir. Çünkü adobe flash player web sitelerin, videolar, oyunlar ve bütün internet içeriklerinin oluşması ve kaliteli bir ortam sağlanması için kullanılan bir uygulamadır. Yine internet sitelerinde var olan görüntülerin ve açılması gereken uygulamaların açılmasında bilgisayarlarda olması gereken bir programdır adobe flash player kısacası bu uygulama bulunmayan bilgisayarlarda herhangi bir video, oyun ve birçok uygulamanın açılması ve kullanılması asla mümkün olmamaktadır. Adobe flash player bilgisayarların olmassa olmazlarından olan programlar arasında yer alan bir bilgisayar programı olarak karşımıza çıkmaktadır. İnternet web sitelerinde hazırlanan sitelerin ve uygulamaların açılmasında adobe flash player olması gereken bir programdır. Adobe flash player programı ile hazırlanan programlar arasında reklam, video, oyun, web siteleri, müzik ve bütün sosyal ağlar bu program sayesinde hazırlanıp kullanılmaktadır. Adobe flash player web tarayıcı tabanı bulunan çalıştırıcı olarak bilinmektedir.Adobe Flash Player Ne İşe Yarar 

Adobe flash player Adobe sytems tarafından bulunarak geliştirilen bir programdır. Adobe flash player internet sitelerinde bir çok tarayıcı programlarını destekleme özelliği de bulunan çok gelişmiş programlar arasında yer aldığı da bilinmektedir. Adobe flash player işletim sistemi olarak Microsoft Windows, Solaris, Pocket Pc ve Linex gibi sitelerde kullanılmaktadır. Bilgisayar tarayıcılarından herhangi bir siteye girilerek bir programın açılması gerekmekte ise mutlaka bilgisayarınızda adobe flash player programının bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde bu siteyi açmanız ve programdan yararlanmanız mümkün olmayacaktır. Eğer bilgisayarlarda yeni bir işletim sistemi kurulduğunda veya yeni bir format atılması durumunda bilgisayarlara yüklenmesi gerekli olan programlar arsında çok önemli bir yeri olan programlardan biridir adobe flash player son olarak bilgisayarlara adobe flash player indirmek istendiği zaman www.flashplayer.gen.tr sitesinden indirmek her zaman mümkündür. 
]]>
Amino Asit Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/amino-asit-ne-ise-yarar.html Wed, 08 Aug 2018 20:18:34 +0000 Amino Asit Ne İşe Yarar, amino asitler canlıların en önemli yapı taşlarından biri olan proteinlerin temel maddesidir. Onlarca hatta yüzlerce türden oluşan amino asitler; hücreleri yapılandırma, dokuları onarma, enzimleri oluştu Amino Asit Ne İşe Yarar, amino asitler canlıların en önemli yapı taşlarından biri olan proteinlerin temel maddesidir. Onlarca hatta yüzlerce türden oluşan amino asitler; hücreleri yapılandırma, dokuları onarma, enzimleri oluşturma gibi vücudumuz için pek çok hayati fonksiyonu yerine getirirler. Bulabildikleri bütün nitrojenler ile çeşitli kombinlerle bir araya gelirler ve birçok farklı işleve sahip proteinleri oluştururlar. Proteinleri parçalayarak amino aside dönüşümü ise amino asitlerin ilk ve asli görevleridir.

Çeşit olarak 500'ten fazla olan amino asitten sadece 20 tanesi insan vücudu için önem teşkil eder ve bu 20 adet amino asit, vücudumuz için gerekli olan proteinleri üretebilmektedirler. Proteinleri oluşturan bu 20 amino asidin 10 tanesi temel amino asit olarak adlandırılır. Bu 10 temel amino asidi, insan vücudu yeterli düzeyde, vücudun ihtiyacı kadar sentezleyemediği için bu amino asitleri dışarıdan beslenerek alınmak zorunludur.

Vücudumuzun kendi ihtiyacı kadar üretemediği ve dışarıdan alınması gereken temel amino asitler(Eksojen Amino asitler);
 • İzolösin: Yumurta, peynir, et çeşitleri, soya fasulyesi, süt, fındık, tahıllar, baklagiller, alabalık, mısır
 • Lösin: Çiğ inek eti, çiğ tavuk göğsü, alabalık, inek sütü, ceviz, buğday, mısır
 • Lizin
 • Metiyonin: Meyveler, sebzeler, fındık, baklagiller, yeşil bezelye, sarımsak, antep fıstığı, mahun cevizi, fasulye
 • Fenilalanin: Kabak çekirdeği, inek sütü, alabalık, mısır, bezelye, çiğ tavuk göğsü
 • Treonin: Mercimek, susam
 • Triptofan: Pirinç, bezelye, ceviz, mısır
 • Valin: Fıstık, susam, mercimek
 • Arjinin: Bebekler sentezleyemezler fakat yetişkinler sentezleyebilirler.
 • Histidin: Sadece çocuklar sentezleyemezler.
Proteinlerin yapısını oluşturan diğer amino asitler(Endojen amino asitler);
 • Alanin
 • Asparajin
 • Aspartik asit
 • Sistein
 • Tirozin
 • Glütamik asit
 • Glütamin
 • Glisin
 • Prolin
 • Serin
Amino Asit Ne İşe YararAmino asit ne işe yarar;
 • Amino asitler hücrelerin yenilenmesini sağlar.
 • Organlarının çoğunun çalışması amino asitlere doğrudan bağlıdır.
 • Amino asitler, tırnak ve saçları oluşturur.
 • En temel görevlerinden biri de kas yapımıdır.
 • Beyin fonksiyonlarının dengelenmesinde ve psikolojik olarak sağlıklı kalmamızı da amino asitlere borçluyuz.
 • Sporcular özellikle body building ile uğraşanlar, kas yapılarını korumak ve güçlendirmek için düzenli olarak amino asit takviyesi alırlar.
 • Amino asitlerin yağ yakıcı ve parçalayıcı özelliğiyle obezite hastalığında tedavi amaçlı kullanılır.
 • İnsülin direnci ve diyabet hastalıklarında da amino asitler kullanılır.
 • Alzheimer, parkinson, hiperaktive, dikkat eksikliği gibi beyinde oluşan hastalıklarda da amino asit takviyesiyle iyileşme sağlanıyor.
 • Kanser tedavisinden dolayı kaynaklanan gıda eksikliği veya yatağa bağımlı yaşamak zorunda kalan hastalarda, bundan dolayı oluşan kas kayıplarında da amino asitler kullanılmaktadır.
 • Sertleşme ve erken boşalma gibi cinsel hastalıklar, uykusuzluk, baş ağrısı, migren, alkol bağımlılığından doğan hastalıklar, gençlerdeki sınav stresinden doğan psikolojik hastalıklar, yanık ve yara gibi cilt hastalıkları ve huzursuz bacak sendromu hastalığı gibi önemli-önemsiz daha bir çok hastalığın iyileşmesinde, tedavisinde amino asitler kullanılır.
]]>
Bilgisayar İşletmenliği Sertifikası Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/bilgisayar-isletmenligi-sertifikasi-ne-ise-yarar.html Thu, 09 Aug 2018 19:57:30 +0000 Bilgisayar işletmenliği sertifikası ne işe yarar, bu bilgisayar işletmenliği sertifikası bilgisayar kullanımını bilmeyen kişiler için ya da bu bilgisini geliştirmek isteyenler için düzenlenmiş eğitim programına katıl Bilgisayar işletmenliği sertifikası ne işe yarar, bu bilgisayar işletmenliği sertifikası bilgisayar kullanımını bilmeyen kişiler için ya da bu bilgisini geliştirmek isteyenler için düzenlenmiş eğitim programına katılarak ve başarılı olunarak hak kazanılan bir belgedir. Bu eğitim programında bilgiler temel düzeyden başlanarak verildiğinde, herhangi bir ön hazırlığa gerek duyulmaz. Burada temel düzeyde Office eğitimi alanlar sonradan daha kolay iş bulabilir, çalıştıkları yerde kıdem almakta zorlanmaz. Ayrıca eğitim ardından ileri Office eğitimi de alarak, profesyonel düzeyde bilgi sahibi olabilirler.

Bilgisayar işletmenliği sertifikası nasıl alınır

Günlük yaşamında ya da iş yaşamında bilgisayar kullanan ya da kullanmayı isteyenler, teklif, raporlama, sunum, makale ve internet kullanma gibi bilgisayarla olan işleri yapmak isteyenler kursa katılabilir. Bilgisayar işletmenliği sertifikası almak için en az ortaokul düzeyinde eğitiminiz olmalıdır. Bilgisayar öğrenmek istemek kursa katılarak sertifika sahibi olmak için yeterlidir. Eğer ortaokul mezunu olup kursa gidenler olursa, bunlar bilgisayar okur yazarlık sertifikasına sahip olur, ancak Excel'den sorumlu olmazlar. Lise mezunu olanlar ise, bilgisayar işletmenlik sertifikası alır ve tüm konulardan sınava tabi olurlar. Sınav için herkesin 5 defa giriş hakkı bulunmaktadır. Sınavlar 2 ayda bir yapılmakta, Milli Eğitim Müdürlüğü Komisyonunun hazırladığı teorik ve uygulama şeklinde 2 basamaktan oluşmaktadır. Teorik sınavda başarılı olanlar, uygulama sınavına katılmaya hak kazanırlar.

Bilgisayar işletmenliği sertifikası almak için düzenlenen sınavın süresi 150 dakikadır. Sınav içeriğinde soruların 8 adedi Bilgisayara giriş konularından, 30 adedi Windows, 20 adedi Windows Gezgini, 20 adedi Word, 42 sorusu da Excel alanında olmak üzere 120 sorudan oluşur. Sınavdan başarılı olmak için en az 45 puan alınmalıdır.

Bilgisayar İşletmenliği Sertifikası Ne İşe YararBilgisayar eğitmenliği sertifikası ne işe yarar

Tamamlanan kursun sonunda 160 saatlik Milli Eğitim Bakanlığı Bilgisayar İşletmenliği Sertifikası alınır. Bu KPSS için istenen bir belgedir. Memur olacak adaylar için bu sertifika oldukça önemlidir. Özel sektörde çalışmayı isteyenler içinde, bu sertifika onun bilgisayar bilgisini belgeleyen önemli bir belgedir. Ayrıca bazı kamuda çalışanların maaş artışları da bu sertifika göz önüne alınarak yapılır.

Lise ve bunun üzeri okul mezunlarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınavda başarılı olması halinde; 160 saatlik Bilgisayar İşletmenliği Sertifikası kurs bitirme belgesi almaya hak kazanırlar.

İlkokul ve ilköğretim mezunları ise, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınavda başarılı olursa; 80 saatlik Bilgisayar Eğitmenliği Sertifikası kurs bitirme belgesi alamaya hak kazanırlar.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan sınavda sorulan sorular Windows XP ile Microsoft 2003 olduğu için, eğitimde bu programlar verilir. Fakat bilgisayar eğitmenliği sertifikası almak için yapılan kursun müfredatı hızlı yazma (10 parmak) yöntemlerini de içerir. Bunun faydası hızlı ve az hatayla yazmayı sağladığından, daha fazla yazı yazmanıza yardımcı olur. Yazma sırasında ellerinize ve ekrana bakmadan işlem yaptığınızdan, yeni düşünceler geliştirebilirsiniz. Klavyeye hakim olur, hızınızı arttırırsınız, bilgisayar bilginiz de artar. 

Kursta Windows işletim sistemi hakkında genel bilgilerde öğretilir. Bilgisayar kavramı, masa üstü kavramı, mouse kullanımı, uygulama pencereleri, denetim masası ayarları, görev çubuğu özellikleri, başlat düğmesi, özelleştirilmesi, donatılar, yazıcılar, windows gezgini, geri dönüşüm ayarları gibi bilgiler kursiyerlere öğretilir. Bunları öğrenerek ku]]> C Vitamini Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/c-vitamini-ne-ise-yarar.html Fri, 10 Aug 2018 02:33:56 +0000 C vitamini ne işe yarar; vücudun ihtiyacı olan temel vitaminlerden biridir. Bu vitamin ısıya karşı hassastır. Ve suda eriyen bir vitamin çeşididir. Bir çok bitki türü ve hayvan ihtiyaçları olan C vitaminini kendileri üretebili C vitamini ne işe yarar; vücudun ihtiyacı olan temel vitaminlerden biridir. Bu vitamin ısıya karşı hassastır. Ve suda eriyen bir vitamin çeşididir. Bir çok bitki türü ve hayvan ihtiyaçları olan C vitaminini kendileri üretebilir, ancak insan C vitaminini üretemez. C vitamini hem hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur hem de vücut dokusunu korur. Kan, tendon ve bağ damarlarının sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Ayrıca içerdiği bileşenler ile kallojen yapıyı güçlendirir. Bu nedenle saç ve cilt sağlığı için son derece önemlidir. C vitamini bağışıklık  sistemini güçlendirir ve demir emilimini arttırır. C vitamini  en çok ihtiyaç duyulan vitaminlerden olduğu için bol miktarda tüketilmelidir.

Sebze ve meyveler en iyi C vitamini kaynağıdır. Özellikle yeşil biber, portakal, kivi, mandalina, greyfurt ve narenciye meyve suları bol  miktarda C vitamini içerir. Bunların yanında kavun, çilek, lahana, ıspanak, kabak, maydanoz, kuşburnu, brokoli, patates ve domateste de vardır. C vitamini doktor kontrolünde takviye olarak da alınabilir. Bir insanın günlük alabileceği C vitamini ihtiyacı 100 mg kadardır.

C vitamini eksikliğinde ciltte bozulma, diş eti hastalıkları, yaraların geç kapanması gibi sorunlar ortaya çıkar. Ayrıca bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Buna bağlı olarak da sık hastalanmaya yol açar.

C Vitamini Ne İşe YararC vitamini ne işe yarar:
 • Vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Aynı zaman da kemik ve diş sağlığını da korumada yardımcıdır.
 • C vitamini soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkan ağrı, burun akıntısı ve iltihapları da hafifletir.
 • C vitamini kandaki  kurşun düzeyini düşürmede yardımcıdır.
 • Düzenli C vitamini tüketiminde kilo vermede, yağ yakımını kolaylaştırır.
 • Göz bebeklerinin düzenli çalışması için C vitaminine ihtiyaç duyulur.
 • Her türlü kanser türünün gelişme riskini azaltır.
 • Vücuda enerji verir.
 • C vitamini kalp hastalıklarının oluşumunu engeller.
 • Diyabetik hastalarda şeker seviyesini düzenler ve diyabete yakalanma riskini azaltır.
 • Güneşin zararlı etkilerini en aza indirir.
 • Cildin esnekliğini ve sıkılığını korur.
 • Yaraların iyileşmesinde, dokuların kendini yenilemesine yardımcı olur.
 • C vitamini cilt hücrelerine daha çok oksijen taşınmasını sağlar.
 • Saç yapısını güçlendirerek dökülmesini engeller.
]]>
Bengay Krem Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/bengay-krem-ne-ise-yarar.html Fri, 10 Aug 2018 12:12:47 +0000 Bengay krem ne işe yarar, Bengay krem vücutta oluşan enfeksiyon ve ağrıya neden olan biyolojik unsurları en aza indirmeye yarayan bir ilaçtır. İlacın içeriğinde bulunan etken maddeler mentol ve metil salisilat gibi maddelerdir. Bengay krem ne işe yarar, Bengay krem vücutta oluşan enfeksiyon ve ağrıya neden olan biyolojik unsurları en aza indirmeye yarayan bir ilaçtır. İlacın içeriğinde bulunan etken maddeler mentol ve metil salisilat gibi maddelerdir. İçeriğinde bulunan mentol cilde ferahlık hissi verir. Cilde uygulandığı anda cilt üzerinde yanmalar ve kızarmalar meydana gelir. İlaç kan damarlarının genişlemesini sağlayarak uygulanan bölgede uyuşma ve soğukluk hissi vererek o bölgedeki ağrının etkisini azaltmaya yardımcı olur. Bengay krem ağrılı omuz ve boyun tutulmalarında, bel fıtığı yada başka sebeplerle oluşan beldeki ağrılarda, romatizmaya bağlı olarak oluşan ağrılarda, sinirlerin sıkışmasında, el ve ayak burkulmalarında oluşan ağrılarda, kasların aşırı yorulmasıyla kaslarda meydana gelen ağrılarda, eklem romatizması ve eklem enfeksiyonlarında, eklemlerde oluşan şişlerde, kemiklerde oluşan kireçlenmede, tendon enfeksiyonları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçtır.

Bengay Krem Ne İşe YararBengay krem hakkında bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken özellikler

 • İlacın içeriğinde bulunan etken maddelere alerjik bir durum oluşmuş ise ilacın kullanılması bırakılmalıdır.
 • Bu ilaçla birlikte ciltte tahriş olmaya sebep olmamak için krem, losyon, güneş kremleri ve bunun gibi kozmetik ürünler birlikte kullanılmamalıdır.
 • İlacı kullandığımız bölgede aşırı yanma ve tahriş oluşmuş ise hemen bir hekime başvurulmalıdır.
 • İlacın kullanılacağı bölgede iltihaplanma, kabarma, su toplanması ve egzama gibi rahatsızlıklar varsa bu durumlar tamamen geçmeden ilacın kullanılmasından kaçınılmalıdır. Rahatsızlıkların tamamen iyileştiğinden emin olununca ilaç kullanılmalıdır.
 • Mide veya bağırsaklarda kanama rahatsızlığı geçirilmiş ise ya da böbreklerde rahatsızlık varsa ilaç kullanılmadan önce mutlaka hekime başvurulup öyle kullanılmalıdır.
 • İlacın gözle temas etmemesine dikkat edilmelidir. Eğer kaza ile temas etmiş ise bol su ile arındırılmalıdır. 
 • Bengayın kullanılmaya devam edilmesi halinde hasta olan bölgede herhangi bir iyileşme olmazsa ya da ağrı daha da artarsa ilacın kullanılması kesilip hekiminize başvurunuz.
 • Bu ilaç yanma ve uyuşma etkisi yaptığı için sürülen yere sıcak veya soğuk uygulanmamalıdır. Ayrıca ilaç sürüldükten sonra üzeri kapatılmamalıdır.
 • Küçük çocuklar için kullanılması önerilmemektedir.
 • Hamilelik döneminde ise doktor önermediği takdirde kesinlikle kullanılmamalıdır.
Bengay krem ne işe yarar, kullanım şekli ve yan etkileri

Bengay kremi doktor kullanımını nasıl önermiş ise o şekilde kullanılmalıdır. İlacı rahatsız olan bölgeye az bir şekilde sürüp masaj yaparak iyice alıştırmalıyız. Rahatsızlık hissedilen bölgeye günde iki kez sürülebilir.

Olabilecek yan etkiler ise yüzde ve dudaklarda şişme olası, karında ağrı ve nefes alıp verme problemi oluşabilir. Eğer kullanılan bölgede tahriş meydana gelirse mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

]]>
Çinko Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/cinko-ne-ise-yarar.html Fri, 10 Aug 2018 22:33:38 +0000 Çinko ne işe yarar, Çinko insanlar, hayvanlar ve bitkiler alemi için oldukça gerekli olan bir elementtir. Bir çok biyolojik fonksiyonların çalışmasında hayati bir önem taşımaktadır ve aynı zamanda 300’den fazla enzimin Çinko ne işe yarar, Çinko insanlar, hayvanlar ve bitkiler alemi için oldukça gerekli olan bir elementtir. Bir çok biyolojik fonksiyonların çalışmasında hayati bir önem taşımaktadır ve aynı zamanda 300’den fazla enzimin çalışmasında ve oluşturulmasında önemi vardır.

İnsanların vücudunda yaklaşık olarak 2-3 gram civarında çinko elementi bulunmaktadır. Çinko vücudun her organında, kaslarda, kemik yapısında, dokularda, sıvılarda ve hücrelerde bulunmaktadır. Kas ve kemik yapısında ki çinko vücudun yaklaşık %90’ını kaplar.

Çinko Ne İşe Yarar

Hücresel olan bir işlev çinko elementine bağımlı bulunmaktadır. Çinko, büyüme ve gelişme, bağışıklık sistemi, üreme fonksiyonları ve nörolojik faaliyetlerin oluşmasında, düzenlenmesinde ve çalışmasında rol oynar.

Çinkonun işlevleri  3 kategoriye ayrılır;

Katalik Rol; 300’den fazla enzim çeşitli kimyasal tepkimelerin hızını yükseltmek için çinkoya ihtiyaç duyar. 

Yapısal Rol; Çinko proteinlerin  ve hücre zarının yapısında önemli bir yere sahiptir. Hücre zarının yapısı ve işlevi de çinko tarafından etkilenir. Çinko eksikliğinde hücre zarının oksidatif hasara karşı hassasiyetini arttırır.

Düzenleyici rol; Çinko iletişim faktörü olarak gen kopyalanmasını sağlar. Aynı zamanda, hücrelerin sinyalinde, hormonların salgılanmasında ve sinirlerin uyarılmasında rol oynar.

Çinko Ne İşe Yarar

Çinko Hangi Besinlerde Bulunur

Çinko elementi  genellikle hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Bitkisel gıdalarda da bir miktar bulunmaktadır fakat bu fazla bir oran değildir.

Kırmızı Et; içerisinde yüksek miktarda çinko elementi bulunmaktadır.

Beyaz et; Kırmızı et kadar olmasa da, beyaz ette de bir miktar çinko bulunmaktadır.

Su ürünleri; Doğada en çok çinko bulunduran maddeler su ürünleridir. Ve su ürünleri içerisinde de en çok çinko bulunduran canlı istridyedir.

Süt Ürünleri ve Yumurta

Bitkisel Besinler

]]>
Bademcik Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/bademcik-ne-ise-yarar.html Fri, 10 Aug 2018 22:56:13 +0000 Bademcik ne işe yarar, Bademcik yutak ve ağız boşluğu arasında boğazın sağ ve sol kısımlarında bulunan lenf dokusudur. Şekil olarak bademe benzerler. Lenf bezi dokusunda bulunmaktadır. Ölçüleri ise yükseklik olarak 2-2,5 geni Bademcik ne işe yarar, Bademcik yutak ve ağız boşluğu arasında boğazın sağ ve sol kısımlarında bulunan lenf dokusudur. Şekil olarak bademe benzerler. Lenf bezi dokusunda bulunmaktadır. Ölçüleri ise yükseklik olarak 2-2,5 genişlikleri 1,5 santimdir. Vücudun direnci için yani bağışıklık sistemi için önemli organdır. Lenfosit üretiminde görevli dokudur. Bademcik damak-dil ve damak-yutak kıvrımları arasında  boğaz duvarına yapışık durur. Bademcik ve geniz eti organı tarafından üretilen lenfositler ve antikorlara bağışık sisteminde yardımcı bir göreve sahiptir. Bademcikler bir kapsülle sarılı durumda olup yutak kaslarına bu kapsül sayesinde bağlanır. Ağız boşluğundan  bakterinin vücuda girdiği savunma kapılarından sadece biridir. Bademcikler koruma askerleridir. 

Bademcik ne işe yarar 

Ağız kısmı mikropların, bakterilerin vücuda girdiği yerlerden biridir. Bakteriler boğaz kısmından vücuda geçmek isterler. Bademcikler onları tutar ve bakterilere karşı savaş başlatırlar. Bazen savaş esnasında bademcikler iltihaplanır. İltihaplanma genellikle streptokok cinsi mikroplardan bulaşırlar. İltihaplanmayı sağlayan olaylar hava şartları, kalabalık ve tozlu ortamlarda bulunma, üşütme ve yorgunluk. Bademcik ne işe yarar, bunun gibi olaylar iltihaplanmayı kolaylaştırır ve anjinin ortaya çıkmasını sağlar. Portörler yani sağlam mikrop taşıyıcıları hiçbir belirti göstermez.

Bademcik ne zaman alınmalı

Bakterinin vücuda girişini engellendiği için bu sebepten birçok hastalıktan uzak tutarak çok büyük yararı vardır. Ayrıca ne kadarda savunmada yapsalar arada bir küçük iltihaplanmalarda yaşanabilir. Bunlara rağmen bademcikler ameliyatla aldırmamalıdır. Belki belli bir süre sonra bademcikler mikrop yuvası olabilir. Çok sık derecede bademciklerde iltihaplanma yaşayan bir hasta üst solunum yollarında rahatsızlıklar ve soluk alma sorunu yaşayabilir. Burun genellikle tıkalı olur. Çocuklar da ise gece uyku ve horlama  sorunu yaşarlar. Okul hayatların olumsuz etkilemektedir. Bedensel olarak ta gelişim duraklamaya başlar. İşitmede sorular ve kulak ağrısı sorunuyla karşılaşılır. Böbrek iltihabı ve romatizma hastalıklara sebebiyet vermesi dikkate alınarak hastanın bademcikleri çıkarılabilir. Ebat olarak çocuklarda bademcik daha büyüktür ve zamanla küçülür. 10 yaşını geçtikten sonra bademciklerde durulma olur. 

Bademcik Ne İşe YararBademcik ameliyatı

Doktor kontrol de hastanın rahatsızlıkları dikkate alınarak çıkarılması gerekli olur. Bademcik ameliyatı kolay bir ameliyat olmaktadır. Ameliyat süresinde gayet kısa sürmektedir. Ameliyattan evvel hasta birkaç günlüğüne hastanede yatmalıdır. Ameliyat zamanında, sonrasında oluşabilecek kanamalar ve başka bozukluklar için tedbir alınır. Gerekirse hemen tedaviye geçilmesinde imkan sağlamış olur. Bademcik ne işe yarar olduğunu artık anlamışsınızdır.
]]>
Ctrl Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/ctrl-ne-ise-yarar.html Sat, 11 Aug 2018 16:02:59 +0000 Ctrl Ne İşe Yarar,  ''ctrl'' klavye üzerinde bulunan bir tuş olup, İngilizce ''Control'' kelimesinin kısaltmasıdır. Control kelimesi C-T-R-L harfleri ile kısaltılarak klavye üzerinde gösterilmiştir. Ctrl tuşu Ctrl Ne İşe Yarar,  ''ctrl'' klavye üzerinde bulunan bir tuş olup, İngilizce ''Control'' kelimesinin kısaltmasıdır. Control kelimesi C-T-R-L harfleri ile kısaltılarak klavye üzerinde gösterilmiştir. Ctrl tuşu klavye üzerinde oldukça fazla fonksiyonu devreye sokma özelliği olduğu için genellikle 2 adet bulunmaktadır.

Ctrl tuşu yalnız başına sadece Windows işletim sisteminde 'Yapışkan Tuşlar' özelliğini açmak için kullanılır. Ancak diğer tuşlarla birlikte kullanıldığında ise farklı bir anlam kazanır. Klavye üzerindeki 2 adet ctrl tuşunun da görevleri aynıdır. Klavye üzerindeki kısa yolları kullanmada çok önemli bir rolü bulunmaktadır. Sözü geçen tuş kombinasyonları her yazılımda farklı olabilir.

Ctrl tuşuna basılı tutarak harflerden birine basıldığında kullanıcıya büyük kolaylıklar sağlar. Özellikle web tasarımda ve seo çalışmaları yaparken bu tuşların işlevlerini bilmek büyük kolaylıklar sağlar.

Özellikle işleri sürekli klavye kullanmaktan geçen kişiler için hem zaman hem kolaylık açısından bu kısayol tuşlarını ve bu tuşların verdiği komutları bilmek oldukça yararlıdır. Çünkü bazı durumlarda elimizi mause aramak için klavyeden ayırmaktansa, yine elimizin altındaki klavyeden basit bir kaç kısa tuşlama işlemi sayesinde hızlıca komutlar verebiliriz. Bu da bizlere az önce de dediğim gibi hem zaman kazandırır hem de işimizi kolaylaştırır. Bütün kısayol tuşlarını aklımızda tutmak mümkün değildir ancak en sık kullanılan tuşları bir kaç sefer kullanmayı denediğimizde, bir sonraki ihtiyaç anında hemen aklımızda belirecektir.

Ctrl Ne İşe YararCtrl tuşuyla birlikte basılı tutacağımız harfler ve fonksiyonları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

CTRL+A: ctrl tuşuna basılı tutarak A harfini tuşlarsanız, karşınızda bulunan sayfadaki bütün her şeyi seçili hale getirirsiniz. Yazılar, resimler, çerezler vb. her ayrıntı mavi renkle boyalı hale gelir. Sonrasında isterseniz bunları kopyalarsınız; isterseniz sayfa izin veriyorsa kesip alabilirsiniz. Örneğin müzik çalara fazla sayıda şarkı atıp dinleyecekseniz diyelim. Klasör içerisine girip herhangi bir şarkı üzerine tek tıklayın ve CTRL+A tuşlayın. Klasördeki bütün şarkılar seçili hale gelecektir. Ardından ister sürükleyerek götürün isterseniz de CTRL+C ile kopyalayıp taşıyın.

CTRL+C: ctrl tuşuna basılı tutarak C harfini tuşlarsanız, daha önceden seçili vaziyette olan mavi renkle boyalı her şeyi kopyalamış olursunuz. Yani bu işlem sizi mause sol tuş ile seçme işleminden sonra, elinizi yine mause üzerine götürüp seçili alan üzerine gelip, mause sağ tuş tıklama ve çıkan pencereden kopyala seçeneğini de tıklama gibi uzun bir işlem sürecinden kurtaracaktır.

CTRL+X: ctrl tuşuna basılı tutarak X harfini tuşlarsanız, daha önceden seçili olan metin, fotoğraf veya herhangi bir şeyi olduğu yerden kesip alabilirsiniz. 

CTRL+V: ctrl tuşuna basılı tutarak V harfini tuşladığınızda daha önceden en son kopyaladığınız veri, mause imecinin ekranda o an bulunduğu kısmına yapıştırılır. Çok sık kullanılan ve fonksiyonu sayesinde müthiş zaman kazandıran bir kısayol tuş kombinasyonudur.

CTRL+Z: Bilgisayar kullanırken herhangi bir hata yaptığınızda imdadınıza yetişecek muhteşem bir tuşlama sistemidir. Metin yazarken hata mı yaptınız Korkmayın; CTRL tuşuna basılı tutarak Z harfini tuşlarsanız en son yaptığınız işlemi sizin için geri alacaktır. Paint işlemlerinizde veya Excel sunum dosyalarınızda yine herhangi bir hata yaptığınızı fark ederseniz can simidiniz hazırda bekliyor.

Bütün bu kısayol tuş kombinasyonlarına ek olarak CTRL tuşunun birlikte çok güzel işler yaptığı bir çok kısa yol daha mevcuttur. Biz bu makalede CTRL tuşunun işlevi ve en sık kullanılan kombinasyonlarından bahsettik. Sizler de daha]]> Esp Nedir Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/esp-nedir-ne-ise-yarar.html Sun, 12 Aug 2018 07:16:46 +0000 Esp Nedir Ne İşe Yarar, ESP kısaltmasının açılımı İngilizce ''Electronic Stability Program'' şeklindedir. Türkçe karşılığı ise elektronik stabilite programıdır. Stabilitenin anlamı ise denge, kararlılık ve s Esp Nedir Ne İşe Yarar, ESP kısaltmasının açılımı İngilizce ''Electronic Stability Program'' şeklindedir. Türkçe karşılığı ise elektronik stabilite programıdır. Stabilitenin anlamı ise denge, kararlılık ve sağlamlık kavramlarını içerir.

ESP tek başına kullanılan bir sistem değildir. Kendisiyle beraber devreye girdiğinde fren sisteminin kilitlenmesini önleyen ABS sistemi ve aracın patinaj çekmesini engelleyen ASR sistemlerini destekleyici özelliği vardır. Bu demek oluyor ki bir araçta ESP sisteminin aktif halde işleyebilmesi için mutlaka o araçta ABS ve ASR sistemlerinin de varlığından ve çalışır vaziyette olduklarından söz etmemiz gerekir.

ESP'nin aktivitesini daha iyi kavrayabilmemiz için bazı terimleri bilmemiz gerekmektedir. Buna ESP'yi oluşturan parçacıklardan bahsederek başlayabiliriz. Örneğin aracın tekerinde bulunan ve her bir tekerin hızını ayrı ayrı ölçebilen ''teker hız algılayıcıları'' araç bünyesinde mevcut olmalıdır. Bununla birlikte, aracın yol üzerinde gittiği doğrultudan ne kadarlık bir ivmeyle saptığını ve bu yüzden oluşan yanal hızının kaç olduğunu tespit edip ESP sistemine bildiren ''yanal hız algılayıcıları'' da yine araç üzerinde mevcut ve çalışır vaziyette olmalıdır. Aracın bir anda yapacağı fren durumunda tekerleklerin her birine farklı basınçlar uygulanması durumu söz konusu olabilir. Bu tip durumlarda ''ABS hidroliği ve fren basıncı algılayıcısı'' devreye girer. Diğer yandan, ''direksiyon açısı algılayıcısı'' adındaki parçacık ise sürücünün gitmek istediği yönün algılanmasını sağlayan parçacıktır. ESP bünyesinde bulunan bütün bu parçacıkların en önemlisi ise ''Elektronik Kontrol Ünitesi'' adı verilen; saydığımız diğer algılayıcılardan gelen verileri kısa zamanda değerlendirip, kritik durumlarda ESP'yi devreye sokan ünitedir.Esp Nedir Ne İşe Yarar

Sürücü aracı kullanırken ne yapmak istediği ve aracın buna nasıl tepki verdiği  ESP tarafından sürekli kontrol edilir. Sürüş esnasında sürücünün davranışlarıyla aracın tepkisi arasında bir uyumsuzluk varsa ESP devreye girer. Bu da demek oluyor ki; biz araç içerisinde gitmek istediğimiz yöne doğru yol alırken ESP biz farkında bile olmadan sürekli olarak çalışıyor. Bizi sürüş keyfimizde rahatsız etmiyor fakat kendisine göre tehdit oluşturacağını düşündüğü anlarda devreye girip bizi ve aracı olası tehlikelerden koruyor. Küçük bir örnekle bunu pekiştirelim. Gideceğimiz doğrultuda aracımızı hızlı bir şekilde kullanırken önümüze hiç ummadığımız engellerin çıktığı durumlar olmuştur. Hatta çok hızlı bir şekilde giderken özellikle de daha önce hiç geçmediğimiz bir yol ise güzergahı tam olarak bilemediğimiz için karşımıza aniden bir viraj ya da kavşak çıktığı da olmuştur. Bu tip durumlarda siz ne kadar direksiyonu istediğiniz istikamete çevirseniz de aracın burnu düz bir doğrultuda ilerlemeye devam edecek ve araç sizin istediğiniz yöne doğru gitmeyecektir. Bu tip bir durumda ön tekerler kontrolden çıkar ve teker hız algılayıcıları bunu fark eder. Diğer yandan da ESP algılayıcılar aracın gitmekte olduğu yönün, sürücünün gitmek istediği yönden farklı istikamette olduğunu algılar. Sürücü sol tarafa gitmek istediğini belirten bir hamle yaptıysa sol arka tekere ESP derhal fren komutu verir. Bu sayede araç istikameti netleşir ve sürücünün istediği yöne doğru aracın burnu çevrilmiş olur. Ayrıca engebeli, buzla kaplı ya da kaygan malzeme içeren yollarda aracın dengesinde bozukluk olacaktır. Bu tip durumlarda ESP yine devreye girer ve bizlere güvenli bir sürüş sağlar.
Bunca bilgiyi edindikten sonra araçlardaki bu sistemlerin önemini daha iyi anlamış bireyler olarak, bundan sonraki süreçte de  kendimizin ve diğer canlıların can güvenliği açısından araçlarımızın bakımlarını rutin olarak yaptırmalı ve bütün sürüş deneyimlerimizde mutlaka emniyet kemeri kullanmalıyız.
]]>
Harddisk Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/harddisk-ne-ise-yarar.html Sun, 12 Aug 2018 09:24:17 +0000 Harddisk Ne İşe Yarar, Bilgisayar ortamlarında veri saklama ihtiyacını sağlayan olmazsa olmaz bir bileşenidr. Sabit disk veya HDD oolarak da geçer ve veri depolama işlemi yapan kalıcı bellektir. En sık kullanım yeri bilgisayarlard Harddisk Ne İşe Yarar, Bilgisayar ortamlarında veri saklama ihtiyacını sağlayan olmazsa olmaz bir bileşenidr. Sabit disk veya HDD oolarak da geçer ve veri depolama işlemi yapan kalıcı bellektir. En sık kullanım yeri bilgisayarlardır. Ses, görüntü, veri tabanları, yazılımlar gibi çok yüksek kapasiteli datalar, daha sonra kullanılmak üzere sabit disklere kayıt edilir. 

Günümüzde Harddisk teknolojisi çok gelişmiştir. Harddiskler bilgisayar, cep telefonları, sayısal fotoğraf makineleri vs. gibi cihazlara entegre halde olabilirken taşınabilir de olabilir. Terebaytlar kapasitesinde veri saklayabilen Harddisk ler yanında küçük boyutlu mikro SD kartlar da birer harddisktir. Teknoloji ilerledikçe harddisklerin boyutu küçülürken veri taşıma kapasiteleri de gün geçtikçe artmaktadır.  

Harddisklerin Çalışma Yapısı:

Temel olarak bütün harddiskler aynı yapıdadır. Bir harddisk en basit haliyle şu parçalardan oluşur.
 • Okuma yazma kafaları
 • Bilgileri depolamaya yarayan manyetik plakalar
 • Plakalarla okuma yazma kafalarının hareketini sağlayan motorlar
 • ve Kontrol kartından oluşur.
Harddiskler kasetli teypler gibi çalışır. Her sistemin çalışmasında veriler manyetik bir ortama yazılmaktadır. Ancak sabit disklerdeki okuma yazma kafası kasetlerdeki gibi verilerin okunup yazıldığı ortama müdahale etmez. Harddisk de verilen yoğunluğu artırılmıy alüminyum plakalara yazılır. Bu diskler, manyetik alana duyarlı özel bir maddeyle kaplanıp cilalanır. Cihaz dakikada binlerce kez dönme gücüne sahiptir.  

Harddisk bağlantı arabirimleri:

Harddiskler ile bilgisayarlar arasında iletişim kurabilmek için çeşitli ara birimler geliştirilmiştir. Harddiskin bilgisayara bağlanabilmesi için hem mainboardın (anakart) ilgili arabirimi destekliyor olması lazım. Günümüze kadar üretilen ara birimler:
 • ST506 :  Günümüzde artık kullanılmamaktadır.
 • İDE: Western digital firmasınca geliştirilen ve en çok yaygınlık kazanan ara birim türüdür. 1989 yılında geliştirmiştir.
 • S-ATA (SATA veya Serial ATA) : 2000 Yılında geliştirilen bu ara birim birçok bilgisayar firmasının ortak çalışmalarının ürünüdür. 2005 nesil ve daha ileri bilgisayarlarda bu ara birim tercih edilmiştir.
 • SCSI: Sunucu tabanlı bilgisayarlarda tercih edilen ara birim türüdür. Pahalı bir sistemdir.
 • USB - Firewire: Taşınabilir harddisk ve flash belleklerin bilgisayarla iletişimi sağlayan arabirimdir.
Harddiskler Ne İşe Yarar:

Ses, görüntü, veri tabanları, programlar gibi bir çok datanın ve milyonlarca bilginin bir alanda depolanmasını sağlar.
Aktarma hızının yüksekliği depoda saklanan bilgiye hızlı ve her an ulaşabilme kolaylığı sağlar.

Harddisk Ne İşe YararHarddiskler Hassas Cihazlardır

Özellikle çalışır durumda iken harddiskler çok hassastırlar. Elektriksel değişimler, çarpma, sarsıntı, düşme gibi dış etkenler harddiskin arızalanmasını tetikleyen durumlardır. Veri kayıplara yol açabilirler. Harddisklerde karşılaşılabilecek muhtemel hatalar arasında;
 • Diskin kullanım ömrünün dolması
 • Yanma, ıslanma gibi fiziksel etkenler
 • Düşme, çarpma gibi ağır sarsıntılardan oluşabilecek arızalar
 • Elektriksel arızalar gösterilebilir.
]]>
Katran Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/katran-ne-ise-yarar.html Mon, 13 Aug 2018 03:18:32 +0000 Katran ne işe yarar; katran kömür, ağaç, kemik ve diğer natürel nesnelerin damıtılması yöntemiyle elde edilen aşırı derecede koyu rengi olan bir yağ türüdür. Bütün katranların elde edilmesi esnasında natürel nesneler hav Katran ne işe yarar; katran kömür, ağaç, kemik ve diğer natürel nesnelerin damıtılması yöntemiyle elde edilen aşırı derecede koyu rengi olan bir yağ türüdür. Bütün katranların elde edilmesi esnasında natürel nesneler havasız alanlarda dışarıdan uygulanan kuvvet ile ısıtılmaktadır. Katranlar üzerinde yapılan incelemede iki tür katran bulunmuştur. Bunlar çam ağacından elde edilen ağaç katranı ve kömür katranıdır.

Katran Çeşitleri,

Kömür katranı: Rengi siyahtır, naftaline benzer bir kokusu olan ve yakıcı tadı olan yarı katı haldeki bir bileşendir. Kömür katranının ekonomik değeri büyüktür. Cevher kömürünün damıtılmasıyla elde edilmektedir. Kömür katranı asit, alkali ve çözücülerle iyileştirilerek damıtılır ve 200 bileşik maddeye ayrılır. Bu bileşikler patlayıcı, mikrop öldürücü, tat verici şey, boya ve ahşap koruyucu gibi muhtelif maddelerin imalatında kullanılmaktadır. Patlayıcı özelliği olan katran, tehlikeli maddeler sınıfında yer almaktadır. Katranın alkol ve eter içerisinde çözündüğü bilinmektedir. Günümüzde boyalar ve çeşitli plastik maddelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda ulaşımı sağlamak için yola dökülen asfaltların tamamında kömür katranı kullanılmaktadır. Sızdırmazlık özelliğinin yüksek olmasından dolayı çoğu yerde izolasyonda  kullanılmaktadır.

Katran Ne İşe YararAğaç katranı: Bu katran akışkan, yapışkan, dirayetli kokulu ve koyu kahve senkronda gibi özellikleri vardır. İnce katmanları yarı saydam durumundadır. Kaynama noktası 240-400 santigrat derece, özgül kütlesi 1.03- 1.07' dir. Isıtılması sonucunda elde edilen buharının yanma ısısı 54,4 santigrat derecedir. Patlayıcı özelliği bulunan ağaç katranının insan sağlığını olumsuz yönde etkileyici ve zehirleyici etkisi bulunmaktadır. Alkol ve su içerisinde çözünme özelliği vardır. Özellikle cila ve boya üretiminde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Sızdırmazlık özelliğinden dolayı, kırsal kesimlerde uyuz olan köpeklerin iyileştirilmesinde kullanılır. Uyuz yarasının olduğu yere katran sürülerek yaranın hava ile teması kesilerek iyileştirilmesi sağlanır.

Sert ağaçların uçucu kısımları ortalama % 3-4 metil alkol, %81 su, %6-8 asetik asit, %7 katran ihtiva ederler. Katran ise yağ asitlerini, ketonları, alkolleri, esterleri, fenolleri ve fenollerin metil eterlerini ve yağları ihtiva eder.
]]>
Magnezyum Sülfat Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/magnezyum-sulfat-ne-ise-yarar.html Tue, 14 Aug 2018 00:59:00 +0000 Magnezyum Sülfat Nedir ve Ne İşe Yarar, Magnezyum Sülfat bileğişinin kimyasal formülü MgSO4'dur. Bu bileşik magnezyum, oksijen ve kükürtten oluşan inorganik tuzdur. Genel olarak piyasada heptahidrat (MgSO47H2) olarak bulun Magnezyum Sülfat Nedir ve Ne İşe Yarar, Magnezyum Sülfat bileğişinin kimyasal formülü MgSO4'dur. Bu bileşik magnezyum, oksijen ve kükürtten oluşan inorganik tuzdur. Genel olarak piyasada heptahidrat (MgSO47H2) olarak bulunmaktadır. Bu da Epsomit veya Epsom tuzu (İngiliz tuzu) olarak adlandırılır. Piyasa da da bu isimle bilinir ve satılır. Epsom ismini İngiltere'de bulunan bir yerleşim yerinden almıştır. Magnezyum sülfat kimyasalının piyasa üzerinde kieseritin adında bir de monohidrat türü vardır, ki bunun da büyük miktarları tarım alanında işlev görmüştür.

Magnezyum sülfat, mayhoş ve acımsı bir tada sahiptir. İsmine İngiliz tuzu denmiş olsa da, tuz ile yakın veya uzak bir alakası bulunmamaktadır. Ancak yapı olarak mutfaklarda kullandığımız tuzlar ile benzerlik göstermektedir. 

Toplumun yaklaşık %70'lik kısmında önerilen miktar da magnezyum alınımının sağlanamadığı durumlarda dışarıdan olarak alınması gerekmektedir. 

Magnezyum sülfatın işlevleri,

Kimyasal bileşim hazımsızlığa iyi gelmektedir. Aynı zamanda mikropları öldürücü anti-bakteriyel özelliği de bulunmaktadır. Magnezyum sülfat, cildi sıkılaştırıcı ve nemlendirici bir özelliğe de sahiptir. Doğal peeling olarak da kullanılabilir. Safra salgısını düzenler. 

Safra salgısı sebebiyle gelişen karaciğer hastalıklarının tedavi edilmesinde alternatif tedavi olarak magnezyum sülfat kullanılır. 1 lt. su içerisine yarım tatlı kaşığı magnezyum sülfat eklenip içilirse karaciğer rahatsızlıklarında fayda gösterebilir. Fakat fazlası ishale sebep olabilir. Magnezyum sülfatın bu şekilde müshil özelliği de gözle görülebilir. Müshil etkisi yaratmak isteyenlerin, magnezyum sülfatı suyun içerisinde tamamen eritmeleri gerekmektedir. Çocuklar için kabızlık sorununda etkili olur. Tadı acı olacağından dolayı meyve suları ile karıştırılıp verilebilir ve eğer çocuklara içirtilecekte 10 gramı geçmemesi gerekmektedir.

Magnezyum Sülfat Hangi Problemlerde Kullanılır

 • Kronik yorgunluk ve kaslarda ki zayıflıklara iyi gelir
 • Metabolik sendrom için oldukça önemli bir mineraldir.
 • Erken doğum olasılığını engellemek isteyenler 5 veya 7 günü geçmemek şartıyla enjeksiyon yoluyla magnezyum sülfat kullanabilirler. Fazla kullanımı anne karnındaki bebekte kalsiyum eksikliklerine ve kemik eğriliklerine yol açabilir.
 • Gebelikte alternatif bir takviye olarak alınabilir.
 • Kas kramplarına iyi gelmektedir.
 • Hamilelik kramplarını engeller.
 • PMS ağrılarına karşı iyi gelir.
 • Adet migrenlerini önler.
 • Süt veren anneler kullanabilirler.
Magnezyum sülfat mineralinin tüketiminden 1 saat sonra emilim başlar ve yaklaşık 12 saat sonrasında emilim sonlanır. Magnezyum sülfat emilimi bağırsaklar tarafından gerçekleştirilir. Böbrekler aracılığıyla da dışarı atılır. 

Magnezyum Sülfat Ne İşe YararMagnezyum Sülfatın Yan Etkileri ve Zararları Var Mıdır

Her kullanılan, tüketilen ürün gibi mineral de olsa fazla ve bilinçsiz kullanılan magnezyum sülfatında bazı yan etkileri bulunmaktadır. En sık rastlanan yan etkisi daha önce de bahsettiğimiz gibi ishaldir. Onun dışında Addison hastalarının kesinlikle kullanması uygun değildir. Böbrek yetmezliği bulunan kişilerin de kullanmaması gerekmektedir.

Çok fazla veya çok az kullanılan magnezyum sülfat sinir sistemi için fazlasıyla zararlı bir maddedir. 

Magnezyum Sülfat Nerelerden Temin Edilebilir

Magnezyum sülfatı aktarlardan ve eczanelerden satın alabilirsiniz.
]]>
Gerofen Jel Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/gerofen-jel-ne-ise-yarar.html Tue, 14 Aug 2018 10:33:28 +0000 Gerofen Jel Ne İşe Yarar, eklem ağrıları, iltihaplı kas ağrıları ve spazmlarını gidermek için kullanılan harici ilaçtır. Yutularak kullanılmaz. Özellikle spor müsabakalarında yaralanmalarda, tendon yırtılmalarında, eklem Gerofen Jel Ne İşe Yarar, eklem ağrıları, iltihaplı kas ağrıları ve spazmlarını gidermek için kullanılan harici ilaçtır. Yutularak kullanılmaz. Özellikle spor müsabakalarında yaralanmalarda, tendon yırtılmalarında, eklem yeri zedelenmelerinde kullanılan bir jeldir. 

Gerofen Jel Nedir Nasıl Kullanılır:

Gerofen jel, ağrı kesici haricen kullanılan bir ilaçtır. Kas ağrıları, eklem ağrıları, spazm, omuz sertliği, tutulma, lumbago hastalığı, iltihaplı ağrılı hastalıkların haricen tedavisini yapar. Ağrılı bölgenin üzerine ince bir tabaka olarak uygulanır. Gerofen jelin sürüldüğü bölgenin kapatılması doktor tarafından aksi önerilmemişse tavsiye edilmez. Gerofen jel uygulanacak bölge mümkün olduğu kadar temiz olmalı ve ilaç emilene kadar bir süre yerinden oynatılmamalıdır.Gerofen Jel Ne İşe Yarar

Spor müsabakaları ya da burkulma incinme gibi durumlarda kullanılırken, gerofen jel ile ağrılı bölgeye bir süre masaj yapmak ilacın etkilerini artıracaktır. Gerofen jel açık yara olan ya da egzamalı bölgelerde direkt olarak kullanılmaz, ayrıca bölgeye uyguladıktan sonra ellerin iyice yıkanması gerekir, gözle veya ağız mukozası ile temasından kaçınılmalıdır. Gerofen jel gün içinde çok sık kullanılmamalıdır. Kuvvetli bir ağrı kesicidir. Günde doktor tarafından aksi önerilmemişse, iki ya da  üç kere ağrılı bölgenin üzerine uygulanması tedavi için yeterli olacaktır. Gerofen jel hafif yaralanma ya da burkulmalarda tedavi ve ağrı kesme sağlayacağı gibi, daha ciddi yaralanmalar veya iltihaplı ağrılı hastalıklar için oral tedavi desteği almak gerekebilir.
]]>
Kreval Şurup Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/kreval-surup-ne-ise-yarar.html Wed, 15 Aug 2018 04:36:47 +0000 Kreval şurup ne işe yarar; Kreval şurubun özellikle kullanıldığı hastalık öksürüktür, yani öksürük kesici olarak da bilinir. İlacın etken maddesi, Butamirat sitrattır. Çok değişken sebeplerden ötürü akut halinde öksü Kreval şurup ne işe yarar; Kreval şurubun özellikle kullanıldığı hastalık öksürüktür, yani öksürük kesici olarak da bilinir. İlacın etken maddesi, Butamirat sitrattır. Çok değişken sebeplerden ötürü akut halinde öksürük durumlarında, ameliyatlarda ve bronkoskopi öncesinde ve sonrasında oluşan öksürük krizlerinde kullanılır. İlaç içeri itibarı ile öksürük baskılayıcı ilaçlar sınıfına girer. Kreval şurup Türkiye'de yüz ve iki yüz ml. şişelerde satışı olan ve bal renginde olan bir ilaçtır. Herhangi bir sebepten ötürü aşırı derecede öksürük krizlerine yakalanan herkeste kullanılabilir. Kravel şurup oral yollar ile alınan bir ilaç olup dereceli ölçek kullanılarak içilmelidir. Kullanılan ölçeğin her kullanımdan sonra yıkanıp temizlenmesi ve kurutulması gerekir. 

Kravel şurubun kullanıldığı yerler;
 • Sürekli öksürüklerde;
 • Ameliyatların öncesinde ve sonrasında yaşanan öksürüklerde,
 • Bronkoskopinin öncesinde ve sonrasında oluşan öksürüğün kesilmesinde kullanılan bir ilaçtır. 
Kravel şurubu doktor reçetesi ile kullanmanız gerekmektedir. Genellikle yetişkinlerdeki kullanımı günde üç defa ve on ml. yani iki ölçek olacak şekilde alınmalıdır. Altı on iki yaş arası çocuklarda ise kullanım dozu veya miktarı, günde üç defa ve beş ml yani bir ölçek civarındadır. Doktor tarafından reçeteli olarak alınmadığı ve kendi kendinize kullandığınız durumlarda ilacın kullanım süreci sadece bir hafta kadardır. Daha fazla kullanımı kişide başka rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir. Ayrıca on iki yaş ve üzeri çocuklarda kullanım miktarı günde yine üç defa ama 7,5 ml. civarında olmalıdır. Buda ilacın ölçeği ile 1,5 ölçeğe tekabül etmektedir. 

Kreval Şurup Ne İşe YararKravel şurup ne işe yarar; 

Öncelikle şurubun özelliği oral yoldan alınması ve sadece oluşan öksürük ataklarında kullanılmasıdır. Bu gibi öksürük vakıaları olan hastalarda böbrek ve karaciğer yetmezliği olguları olsa bile ilacın bir yan etkisinin olup olmadığı bilinmemektedir. İlaç üç yaş altı çocuklarda kullanımı kontrendike bir durum oluşturabilir. O yüzdende üç yaş altına verilmeyen bir ilaçtır. İçeriğinde bulunan bileşenlere karşı herhangi bir alerjik reaksiyonu olan hastalarında kullanmamaları gerekir. İlaç kullanılmaya başlandıktan sonra yedi gün geçmesine rağmen halen öksürük atakları geçmemiş ve devam ediyorsa hemen doktora gidilmelidir. Kravel şurup içerisinde bulunan sorbito bileşeninden ötürü nadiren de olsa kalıtımsal fruktoz intolerans problemi olan hastalarda kullanılmaması gerekir. Bu ilaçla beraber eş zamanlı olarak Ekspektoran ilaç kullanılmamalıdır. Bu ilacı kullanan bayanların özellikle ilacın kullanım süresinde gebelikten kaçınması ve korunması gerekmektedir. Ayrıca şiddetli olarak solunum yetmezliği yaşayan hastalarında bu ilacı kullanması tehlikelidir. 

Kravel şurup yan etkileri;
 • birçok ilaçlarda olduğu gibi bu ilaçda da aynı yan etkiler gözlenmektedir. Kurdeşen, karın ağrısı, nefes almada güçlük, yüzde ağızda, boğazda ve dilde şişlikler görülebilmektedir. Bunun dışında ayrıca ishal, mide bulantısı, baş ağrısı ve deri döküntüleri gibi yan etkileri de olduğu görülmüştür. Özellikle deri hastalıklarından ürtiker ve uyku hali gibi yan etkileri de vardır. 
Kravel şurup ne işe yarar; şurup yapısı itibarı ile oral yolla alındığından ve içeriğindeki ana maddeden ötürü emilimi hızlı ve iyidir. Vücuda alınan besinlerin alımının etkilenmesi ile ilgili kesinleşmiş bir bulgusu bulunmamaktadır. İçeriğindeki ana maddesi olan butamirat sitrat yüksek oranda proteinlere bağlayarak vücutta dağılım göstermektedir. İnsanlardaki vücut ağırlığına göre vücut içerisindeki dağılımı değişkenlik göstermektedir. Alımından yaklaşık bir buçuk sat içerisinde dağılımı gerçekleşir ve devamlı öksürüğü tetikleyen durumların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Kravel şur]]> Google Drive Ne İşe Yarar https://www.neiseyarar.gen.tr/google-drive-ne-ise-yarar.html Wed, 15 Aug 2018 22:31:32 +0000 Google Drive Ne İşe Yarar; dünya çapında bütün insanların belkide en çok kullandığı, internet ve mobil ağlarda bir çok program ve arama motoruna sahip Google bünyesinde hizmete sunulan, kişisel verilerin depolanabileceği Google Drive Ne İşe Yarar; dünya çapında bütün insanların belkide en çok kullandığı, internet ve mobil ağlarda bir çok program ve arama motoruna sahip Google bünyesinde hizmete sunulan, kişisel verilerin depolanabileceği bir alandır. Google bünyesindeki Gmail, Google Documents ve Google Calender gibi programlar ile birlikte devreye girer. Örneğin Gmail hesabınıza bir fotoğraf yolladığınızda eğer Google Drive kullanıyorsanız, bu fotoğraf direk olarak Google Drive alanına kaydedilir. Kullandığınız e-postaların da kayıt yeri yine Google Drive'dır. Google Plus'ta kullandığınız fotoğraflar ve hatta Picasa'ya aktardığınız fotoğraflar da yine Google Drive bünyesinde barındırılır.

Günümüzde gerek iş hayatı gerek güncel hayatımızdaki tüm verileri neredeyse belgeler haline döker olduk. Zamanla bütün bu belgeler birikmeye başladı ve saklama alanlarımız bilgisayar ya da telefonlarımızda yetersiz kalmaya başladı. Gittiğimiz bir gezideki güzel anılar, yaşadığımız olaylara ait kısa anektodlar, eskiden severek dinlediğimiz tüm şarkılar ve yerine eklenen yenileri... İnsanlar kısa zaman dilimlerine bir çok şey sığdırmayı ve o yaşadıklarını da unutmamayı ya da başlarına göstermeyi ister hale geldi. Durum böyle olunca sosyal ağların kullanımı da ister istemez artış gösterdi. Neredeyse bütün işlerimizi internet üzerinden halleder hale geldik. Zaman kazanmanın bu kadar önemli varsayıldığı bir devirde, çektiğimiz fotoğrafların tamamını telefon arşivimizde saklayamayacağımız için Google Drive gibi internet üzerinde kolayca ulaşabileceğimiz depo alanlarına ihtiyaç duymaya başladık. Böylece bir cafede kahvemizi yudumlarken rahatlıkla eski bir anımızı herhangi bir sosyal ağdan paylaşabilme lüksüne sahip olduk. Uzun bir otobüs seyehatinde Microsoft Word üzerinden hazırladığımız sunum dosyamızı Google Drive üzerinde kaydedip, görüşme yerine geldiğimizde flash bellek vb gibi depo alanlarında kayıp olma ya da düşme, çalınma riski olmadan güvenle saklayabilir haldeyiz. İş yerinizin Excel tabanlı aylık takip dosyalarını ya da küçük kızınızın şirin ve sevgi dolu Powerpoint şaheserlerini de Google Drive üzerinde saklayabilirsiniz. Bilgisayarınızın belleğinde fazlasıyla yer kaplayan fakat nereye koyacağınızı bir türlü bilemediğiniz Rar ve Zip dosyalarınızı da Google Drive üzerine kaydedin gitsin. Sürekli yenilenen bilgi akışı dünyasında Google Drive bizlere hatırı sayılır bir hizmet veriyor. Elbette ki bir çok internet firması bu tip hizmetler sunmaktadır fakat Google güven politikası ve kolay kullanım ayrıcalığını göz ardı etmemek gerekir.

Google Drive Ne İşe YararGoogle Drive  15 Gb Genişliğindedir,

Google bünyesinde açtığınız herhangi bir kişisel hesabınızı kullanmaya başladığınız anda Google Drive size 15 GB gibi hiç de az sayılamayacak bir veri depolama alanı sunacaktır. İstediğiniz zaman açıp yükleme yapabileceğiniz bu 15 GB büyüklüğündeki alan size Google tarafından ücretsiz olarak sunulur. Bir çok kişi için ekstra olan bu veri dopolama kullanım alanı yeterli gelmektedir. Fakat bu alan sizin için yetersizse ve Google ayrıcalığıyla biraz daha kişisel veri depolama alanı istiyorsanız, firma yine Google Drive üzerinden belli bir ücret karşılığında satın alma imkanını da sunmaktadır.
]]>